ZN.SK
Sokol myšiar v Bratislave na sídlisku

Rodina sokolov sa opäť usídlila na okne paneláku pani Evy z Bratislavy

Sokol myšiar žije na celom Slovensku, pokojne aj v oknách panelákov. Pani Eva v mestskej časti Bratislavy Podunajské Biskupice býva takmer na najvyššom poschodí paneláku.

Sokol myšiar žije na celom Slovensku, pokojne aj v oknách panelákov. Pani Eva v mestskej časti Bratislavy Podunajské Biskupice býva takmer na najvyššom poschodí paneláku. Už druhým rokom však má krásnych nájomníkov, ktorí nepatria medzi bežných obyvateľov paneláku. Aj keď päť nádherných operencov nebývajú v jej byte, obývajú parapetnú dosku a muškáty. Obaja rodičia sa aj tento rok vrátili, aby nakládli na neobyčajné miesto vajíčka a starostlivo sa starajú o svoje mláďatá. Sokol, krásny dravec menšieho vzrastu, sa aj v prostredí mestského sídliska, živí lovenou potravou a správa rovnako tak ostražito, ako vo voľnej divej prírode.

Sokol myšiar v Bratislave na sídlisku

Sokoly žijúce na parapetnej doske

Už minulý rok sa objavil u pani Evy pár sokolov druhu sokol myšiar (podrobnosti o druhu po kliknutí). Bez snahy o kontakt sa tak môže kochať na nádherný kúsok prírody priamo z okna, kde len sem tam priletel vrabec, či holub, no takýchto hostí má už druhý rok. V polovici mája roku 2017 sa im z nakladených vajíčok v kvetináči vyliahli tri mláďatá, ktoré v súčasnosti majú už pomerne slušný vzrast a na polohu v ktorej vyrastajú aj dobré vrodené inštinkty, ktoré zabraňujú mláďatám príliš riskovať. Vzhľadom na dostatok priestoru na rímse, majú tri mláďatká dostatok miesta na precvičenie krídiel. Sem tam sa dokonca v kvetináčoch objaví mŕtva ulovená myš, ktorú rodičia naporciujú sebe aj mláďatám. Tie majú bezpečie a pohodlie, najmä preto, že pani Eva ich nijako neruší a necháva ich žiť svojim životom. Občas nazrie, či sú všetci pohromade.

Sokol Myšiak na okne v Bratislave v paneláku

Foto: na fotografii sú štyri sokoly myšiare. Nájdete všetkých štyroch?

Sokol Myšiak na okne v Bratislave v paneláku

Foto: krásny, menší, ale stále majestátny vták má pod dohľadom celé sídlisko.

Sokol Myšiak na okne v Bratislave v paneláku

Foto: jedno z mláďat pod ochranou matky. V pozadí vidieť myš, ktorá to má už zrátané.

Sokol Myšiak na okne v Bratislave v paneláku

foto: zvyšné dve mláďatká vykúkajú z poza okna, inak deň vypĺňajú obhliadkou sídliska z popod muškátov.

Sokoly na sídlisku a iné poletujúce zvieratká

Sokol je sám o sebe nádherné zviera. Jeden z najbežnejších dravých vtákov na Slovensku obýva polia, staré budovy a výškové objekty. Chránené hniezdo pred vetrom a inými hrozbami sa v prípade okna pani Evy osvedčilo už minulý rok a tak si ho zvolili aj tentoraz. Keďže na sídliskách a v ich okolí sa neustále pohybujú hlodavce, môžeme hodnotiť prítomnosť týchto dravcov na sídlisku len ako dobrú správu. Rovnako, ako včely v úľoch na strechách ako opeľovači balkónových rastlín a parkov, či sovy v stromoch v parkoch, ktoré sa rovnako tak starajú o lov hlodavcov, najmä však v nočných hodinách. Dravce sú unikátnym spoločníkom človeka, ktorý nás zbavuje škodcov, hoci aj malých vtákov. Vtáky však celkovo zbavujú sídliská hmyzu. Tým najlepším zbavovačom hmyzu sú však netopiere za ktorých záchranu sa robí naozaj len minimum.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu