Vranie „tornádo“ pri Senci, ako zaujímavé prírodné divadlo - ZN.SK

Vranie „tornádo“ pri Senci, ako zaujímavé prírodné divadlo

Ráno v nedeľu si každý rád pospí. Tí, čo 4. marca okolo 9 hodine ráno pri Veľkom Bieli a Chorvátskom Grobe pozreli smerom nad diaľnicu, mohli vidieť zaujímavé prírodné divadlo. Hustý kŕdeľ vrán sa zrejme nechal unášať veterným vírom a ich tmavé telá tak vytvorili dojem „vranieho tornáda“. Zväčša bez pohnutia krídel si tak užívali unášanie vetrom a krútenie vo vzduchu.

Vranie "tornádo", marec 2018

Ak po chladnom ráne vykukne slnko, ktoré prekvapivo po drsných mrazoch oteplí záhrady a vzduch, je možné očakávať, že sa nad nami nachádzajú veterné víry. Človek ich však voľným okom nevidí, pokiaľ vír nevtiahne prach, alebo igelitové sáčky tak, ako svojho času v blízkosti Zlatých Pieskov. Vrany však v tomto prípade odhalili možný vír, alebo len ukázali pekné predstavenie. V tomto čase je pomerne bežné pozorovať mnohopočetné kŕdle vrán, ktoré sa spoločne vydávajú hľadať potravu. Lepšie je v mrazoch kŕdľu, ako jednotlivcovi.

Vtáky do seba pri lete nenarážajú, pretože

Ako vieme, vtáky do seba ani pri hustom výskyte iných nenarážajú do seba, pretože uhýbajú vždy vpravo. Napriek tomu sú bežne niektoré zrážky, ktoré však nie sú fatálne, aj pri odbočovaní vpravo. Zrážky oproti sú však minimalizované práve tým, že vpravo je pre každého z nich nakoniec celkom opačný smer.

Ohodnoť tento článok
Avatar
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.
Viac:
Designer Putlet Parndorf, Austria, Rakúsko
Parndorf, outlet výpredajové mestečko a ďalšie rozšírenie

Lev púšťový
Mačkovité šelmy sveta: Lev púšťový (Panthera leo)

Rakúsko a nákupy
Voľný deň na Slovensku vyháňa na nákupy do Rakúska

Zavrieť