Ružová hruška z Bošáce o titul Európsky Strom roka 2016 - Zaujímavé novinky ZN.SK

Ružová hruška z Bošáce o titul Európsky Strom roka 2016

Ružová hruška z Bošáce bojuje o titul európskeho stromu roka 2016. Na stránkach projektu, kde o tento titul bojuje viacero stromov z celej Európy, môžete prostredníctvom svojho emailu zahlasovať za vášho favorita. Zmysel prevažne v rámci osvety, informovanosti a turistického ruchu môžete pomôcť najmä víťaznej obci a zachovaniu stromu samotného. Hlasovanie nezaberie viac ako pár sekúnd. Žiada si však potvrdenie hlasovania cez prijatý email. Záujemcovia môžu zároveň prispieť na ochranu stromov.

Hruška z Bošácej

Hlasovanie a zdroj foto: http://www.treeoftheyear.org/

Hruška ružová (Pyrus communis)

Ružová hruška Ružovka z Bošáce – Zabudišovej je pôvodná stará odroda hrušky, ktorá sa nenachádza nikde inde, hoci záujem by sme mali aj v našej záhrade. Jej vek sa odhaduje na 200 rokov. Prežila tak monarchiu, tvrdé práce na poli bez akejkoľvek mechanizácie. Prežila obe svetové vojny, režim, znárodňovanie, v jej okolí sa tvrdej práci na poli venovalo viacero generácií, kým ona rástla. Nádherný robustný ovocný strom je výnimočný už len tým, že ako ovocný strom nepodľahol žiadnym kolapsom, vysychaniu a nepoškodil ho nijako zásadne anni blesk. Stojí osamotene a v Bošáce je miestnym symbolom. Samotná Bošáca je známa pálenicami už od počiatkov osídlenia a rozvoja ovocinárstva. Vďaka pestovateľstvu ovocných stromov sa tu v minulosti ako spôsob obživy venovali páleniu, ale tiež sušeniu ovocia a obchodovaním s výslednými produktami.

V rámci podporu stromu nakrútil video Marián Geišberg

Krstný otec za úžasnú cenu
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Mikroskop
Meningokok: zápal mozgových blán a ťažká obrana

Millenium 4
Kto je David Lagercrantz, autor Dievčaťa v pavúčej sieti?

Trnavské mýto, Vrakovisko
Trnavské mýto, ulica v Bratislave odkladiskom autovrakov

Zavrieť