Február je v novšom rímskom kalendári a našom gregoriánskom kalendári používaný ako druhý mesiac, kým v minulosti vôbec neexistoval. Rok začínal marcom. Pojmom februarius (v preklade horúčky) sa označovali oslavy a rôzne očistné procedúry proti chorobám, ktorými vítali nový rok, čiže názov zostal pre tento mesiac celkom jasný.
Stal sa prestupným, akýmsi vyrovnávacím obdobím, kedy sa v záujme vyrovnania obežnej dráhy Zeme pridáva každé 4 roky jeden deň navyše. Bežný počet 28 dní sa tak zmení na 29 dní. Historicky len tri krát mal tento mesiac dokonca až 30 dní. Zaujímavosťou je, že ak nie je priestupný rok, mesiac začína rovnakým dňom ako marec a november toho istého roka. V starých nárečiach možno nájsť ešte pozostatky starého slovanského názvu malý sečeň, luteň alebo snežeň. Všetky názvy pozostávajú z pomenovania vzhľadu krajiny počas tohto obdobia. V Čechách druhý mesiac nazývajú Únor.
Február v rôznych svetových jazykoch:
Všimnite si, ako veľmi sa niektoré cudzie a vzdialené jazyky inšpirovali, alebo celkom vyhli označeniam rímskeho kalendára. Ten vznikol ako nevyhnutná pomôcka pri správe a datovaní udalostí v rozsiahlom vybojovanom impériu aj mimo neho.
Albánčina: shkurt
Azerbajčina: Fevral
Baskitský jazyk: otsail
Bieloruština: ljuty
Čeština: únor
Dánčina: februar
Estónčina: veebruar
Fínčina: helmikuu
Francúzština: février
Holandčina: februari
Chorvátština: veljača
Írčina: Feabhra
Japončina: nigatsu
Jazyk ostrova Tuvalu: Fepuali
Latinčina: Februārius
Litovčina: vasaris
Lotyšština: februāris
Luxemburčina: Februar
Macedónčina: fevruari
Maďarčina: február
Nemčina: Februar
Polština: luty
Portugalčina: fevereiro
Rumunčina: februarie
Ruština: fevrali
Slovinčina: februar
Španielčina: febrero
Švédčina: februari
Taliančina: febbraio
Thajčina: kumphaphan
Tuniská arabčina: Fīfrī
Turečtina: şubat