ZN.SK
Mária Antoinetta šľachtičná, popravená vo Francúzsku

Mária Antoinetta a výrok „Keď nemajú chleba, nech jedia koláče“

Mária Antoinetta je jednou z najznámejších historických osobností spájajúcich dejiny Francúzska a Rakúsko-Uhorska. údajne povedala výrok na adresu chudobných, no šlo len o propagandu povstalcov na posilnenie nenávisti voči šľachte.

Mária Antoinetta je jednou z najznámejších historických osobností spájajúcich dejiny Francúzska a Rakúsko-Uhorska. Mária Antoinetta je hlavne osobnosťou francúzskych dejín. Ako manželka posledného kráľa počas Veľkej francúzskej revolúcie sa preslávila najmä pohŕdavým vnímaním chudoby a situácie, ktorá zapríčinila vzburu proti šľachte. Rozšíril sa jej údajný výrok, ktorý mal byť reakciou na hlad v krajine. „Keď nemajú chleba, nech jedia koláče“.

Mária Antoinetta šľachtičná, popravená vo Francúzsku

Jej výrok, ktorý nie je jej výrokom

Výrok, v ktorom akoby nemala mať cit pre pochopenie a nedostupnosť nie len chleba, ale ešte viac tých koláčov, jej však nikdy nepatril. Neexistoval záznam a ani možnosť, aby ho vyslovila. Používala ho propaganda revolucionárov na posilnenie nenávisti voči šľachte. Mária Antoinetta bola viditeľnou osobnosťou vtedajšej kráľovskej rodiny, bol známa svojim štýlom, obliekaním. Bola tak aj symbolom, ktorý si vedeli jednoduchí ľudia spojiť oveľa ľahšie. Múdro zvolené slová boli pochopiteľné a prostý ľud pobúrili.

Mária Antoinetta, jej život a jej koniec

Mária Antoinetta, známa pod svojim celým menom Maria Antónia Habsbursko-lotrinská, sa narodila 2. novembra v roku 1755 Márii Terézii a Františkovi I. Lotrinskému. Ako pätnásťročnú ju vydali za francúzskeho následníka trónu, no od roku 1774 sa stala vďaka jeho korunovácii sama francúzskou kráľovnou. Jej manžel Ľudovít XVI. rovnako ako ona samotná, sa preslávili smutným koncom. Sama Antoinetta sa počas revolúcie pustila do plánovania úteku kráľovskej rodiny. 16. júna 1791 sa jej podarilo uniknúť aj s členmi kráľovskej rodiny, avšak 25. júna ich našli a zatkli vo Varennese. Zhodou okolností v lotrinskom regióne, ktorý však bol v tom čase už francúzskym územím, keďže Lotrinsko (ktoré patrilo jej otcovi) získali Francúzi za mierovú dohodu, ktorú aj tak porušili.

Oboch popravili počas Veľkej francúzskej revolúcie, ktorú Francúzi oslavujú ako veľké víťazstvo. Ľudovíta XVI. ako dôležitý symbol už 21. januára 1793 a Máriu Antoinettu až 16. októbra 1793. Stala sa tak jednou z najslávnejších obetí gilotíny a verejnej popravy.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu