ZN.SK > Blog > Veda > História > Johanka z Arcu: príbeh francúzskej národnej hrdinky a svätice

Johanka z Arcu: príbeh francúzskej národnej hrdinky a svätice

Johanka z Arcu (Jeanne d’Arc) sa narodila okolo roku 1412 v dedinke Domrémy vo Francúzsku. Pochádzala z roľníckej rodiny a jej detstvo…

Johanka z Arcu (Jeanne d’Arc) sa narodila okolo roku 1412 v dedinke Domrémy vo Francúzsku. Pochádzala z roľníckej rodiny a jej detstvo bolo poznačené neustálymi vojnami medzi Francúzskom a Anglickom, známymi ako Storočná vojna. Vo veku 13 rokov tvrdila, že počula božské hlasy – podľa nej to boli svätí Michael, Katarína a Margaréta – ktorí ju nabádali k tomu, aby pomohla vyhnať Angličanov z Francúzska a zabezpečila korunováciu Karola VII. za francúzskeho kráľa. V roku 1429, po tom, čo presvedčila miestneho veliteľa o svojej božskej misii, sa Johanka dostala pred kráľa Karola VII. a presvedčila ho, že ona je tou, ktorá pomôže Francúzsku získať späť stratené územia. Viedla francúzske vojsko v bojoch proti Angličanom, pričom najznámejšie víťazstvo dosiahla pri Orléanse. Jej zásluhou bol Karol VII. korunovaný v katedrále v Remeši.

Koniec života Johanky z Arcu

Napriek jej úspechom bola v roku 1430 zajatá burgundskými vojskami, ktoré bojovali na strane Anglicka. Tí ju vydali Angličanom, ktorí ju obvinili z kacírstva, čarodejníctva a nosenia mužského oblečenia. Proces bol z veľkej časti politicky motivovaný, keďže Angličania sa snažili podlomiť jej autoritu a zahanbiť francúzskeho kráľa. Po rozsiahlych výsluchoch bola Johanka odsúdená na smrť a 30. mája 1431 bola v meste Rouen upálená na hranici vo veku 19 rokov.

Jej smrť a kanonizácia

Po jej smrti sa stala inšpiráciou pre francúzsky národ a jej reputácia sa rozrastala. V roku 1456, o 25 rokov neskôr, bol jej proces na podnet Karola VII. preskúmaný a rehabilitovaný. Cirkevný súd vtedy rozhodol, že bola obeťou nespravodlivého procesu a stala sa mučenicou.

V roku 1909 bola Johanka z Arcu beatifikovaná (kanonizovaná, čiže posudzovaná k tomu, aby mohla byť svätou) pápežom Piom X. a 16. mája 1920 ju pápež Benedikt XV. vyhlásil za svätú. Stala sa patrónkou Francúzska a jej kult si získal medzinárodné uznanie.

Johanka z Arcu v kultúre a turizme

Život a smrť Johanky z Arcu boli inšpiráciou pre množstvo filmov, kníh a divadelných hier. Medzi najznámejšie filmy patrí „La Passion de Jeanne d’Arc“ z roku 1928 od Carla Theodora Dreyera, ktorý sa považuje za jedno z najväčších diel v dejinách kinematografie. Ďalším známym dielom je film „The Messenger: The Story of Joan of Arc“ (1999) od režiséra Luca Bessona, kde hlavnú úlohu stvárňuje Milla Jovovich. Jej príbeh inšpiroval aj dramatika Georga Bernarda Shawa, ktorý o nej napísal hru „Svätá Jana“. V Čechách bol mimoriadne úspešný muzikál Johanka z Arku, v ktorom účinkoval aj 4Tet Jiřího Korna.

Existujú tiež početné pamätníky, kostoly a inštitúcie, ktoré nesú jej meno. V meste Orléans, kde viedla Johanka kľúčovú bitku, sa každoročne konajú slávnosti na jej počesť. Jej rodné mesto Domrémy sa stalo miestom púte a tamojší dom, kde údajne vyrastala, je turistickou atrakciou. Katedrála v Rouene, kde bola Johanka odsúdená na smrť, je tiež dôležitým miestom pre turistov a veriacich. V blízkosti sa nachádza námestie Place du Vieux-Marché, kde bola upálená a kde stojí moderný kostol zasvätený jej pamiatke.

Kladivo na čarodejnice: Fakty, vznik, následky a súčasný význam

Kladivo na čarodejnice (latinsky Malleus Maleficarum) je jedna z najznámejších a najvplyvnejších kníh v histórii o čarodejníctve, ktorá bola

otvoriť článok
otvoriť v novom okne

Johanka z Arcu žije v pamäti ľudí aj vďaka jej odkazu statočnosti a vernosti viere. Jej príbeh je neoddeliteľnou súčasťou francúzskeho národného dedičstva a inšpiruje umelcov aj bežných ľudí po celom svete. Turistické trasy spojené s jej životom sú obľúbené medzi návštevníkmi, ktorí chcú spoznať jej fascinujúci príbeh priamo na miestach, kde sa odohrával. Ide o temný turizmus, ktorému sa venuje aj kniha Miesta zločinu a tragédií (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei) .

Mohlo by zaujímať tiež:




Zavřít reklamu