Kniha Severské mýty čitateľovi vysvetlí, čo inšpirovalo Marvel

Kniha Severské mýty čitateľovi vysvetlí, čo inšpirovalo Marvel

Vo vydavateľstve Slovart vychádzajú Severské mýty, kniha Matta Ralphsa ilustrovaná Katie Ponderovou. Zasvätená tomu, čo v posledných rokoch spopularizovali komiksoví hrdinovia Marvelu, no v skutočnosti tu bolo s nami oveľa skôr a dlhšie, než by sme si vôbec vedeli pripustiť. Severská, či nordická mytológia sa nám do výraznej mieri zachovala vďaka ságam islandských rodov a zapisovateľom histórie. Spoznať mýty Škadinávie v zaujímavej a ilustrovanej podobe môže aj mladší čitateľ prostredníctvom tejto knihy. Práve ten bude ideálnou cieľovkou všetkej tematiky a spojitostí, ktoré v značne upravenej podobe prichádzajú z prostredia komiksov.

Severské mýty

Reálny základ a vysvetlenie významu a úlohy Lokiho, Thora, Skadiho, Idunni, Heimdalla a mnohých ďalších nemôže byť na škodu. O to viac, ak moderné postavičky superhrdinov značne menia význam legiend a osudy postáv.

Poučné a zaujímavé, bez modernej prímesy

Kniha Severské mýty pracuje s populárnou témou, avšak pravdivo. Aspoň teda pravdivo do tej miery, v akej sú príbehy, úlohy mýtických postáv a ich význam zaznamenávaný celé veky. Bez prímesí modernej doby a potreby zábavného-komiksového a filmového priemyslu. Knižka bohato ilustrovaná priamo k príbehom má svoj jednotný dizajn, peknú úpravu a používa pritom hneď niekoľko fontov, ktoré však udržiava „skrotené“ vždy pre svoj vlastný účel. Príbehy sú doplnené ilustráciami a nechýba aj niekoľko vysvetľujúcich grafík, aké zoznamujú čitateľa aj s prostredím, predmetmi, vzťahmi, či vysvetlivkami „čo je v príbehu čo“.

Pri čítaní má čitateľ, akoby sa vrátil do čias, keď severské mýty čítal zo starších kníh a nemal skreslenú predstavu nablýskaných brnení z filmových scén. Úvod začína s predstavení severského sveta a postupne prechádza na mytologické stvorenie sveta tak, ako ho vysvetľovali severské národy. Spoznávame základné pojmy, vzťahy a názvy, ktoré čitateľa budú ešte niekoľkokrát sprevádzať. Celý severský svet, mnohé názvy, úlohy, významy môžu byť razom jasnejšie. Je nepochybné, že táto kniha môže prispieť k lepšiemu chápaniu toho, z čoho čerpal Marvel a komiksový priemysel. V slávnych postavách Škandinávie – európskeho severu, ktorý mal svoj jedinečný mytologický svet a kultúru, našli naozaj unikátnu inšpiráciu.

Príbehy sa nevyhýbajú občasnej krutosti. Je pravdou, že čítať niektoré detaily o bohoch a postupe, akým sa vysporiadali s nepriateľmi, je detailné. Je to však vždy súčasťou toho, čo tvorí samotné mýty a vďaka tomu je správne pochopené. V porovnaní s televíziou a komiksami ide o slabý odvar. No oveľa bližší a hodnotnejší pre pochopenie reálnych severských mýtov. Teší, že sa na trhu objavila táto kniha.

Kniha Severské mýty

Pod licenciou DK (Dorling Kindersley) vydalo v slovenskom znení vydavateľstvo Slovart v roku 2022 a potešilo tak predovšetkým nadšencov severskej mytológie, kultúry a nadšencov krásnych kníh pre mládež. Jednotne ilustrovaná so zaujímavým postupne vysvetľujúcim obsahom má svoje hodnoty. Najmä v dobe, kedy je severská mytológia spopularizovaná zábavným priemyslom, či skôr čiastočne vyrabovaná a pozmenená tak, že sa stráca jej pôvodná podoba. S inou už vydanou knihou Grécke mýty tak tvorí peknú sériu, ktorá bude nepochybným obohatením knižnice mladého čitateľa so záujmom o históriu, alebo len legendy, ktoré tvoria základ niečoho čo prišlo o stáročia neskôr.

  • Pôvodný názov: Norse Myths
  • Jazyk slovenský
  • Väzba tvrdá
  • Počet strán 144
  • Formát 229 x 280 mm
  • EAN 9788055654485
  • Prekladateľ Tereza Pospěchová
  • Oficiálne stránky vydavateľa: Slovart.sk
Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.