ZN.SK
Severské mýty

Kniha Severské mýty čitateľovi vysvetlí, čo inšpirovalo Marvel

Vo vydavateľstve Slovart vychádzajú Severské mýty, kniha Matta Ralphsa ilustrovaná Katie Ponderovou. Zasvätená tomu, čo v posledných rokoch…

Vo vydavateľstve Slovart vychádzajú Severské mýty, kniha Matta Ralphsa ilustrovaná Katie Ponderovou. Zasvätená tomu, čo v posledných rokoch spopularizovali komiksoví hrdinovia Marvelu, no v skutočnosti tu bolo s nami oveľa skôr a dlhšie, než by sme si vôbec vedeli pripustiť. Severská, či nordická mytológia sa nám do výraznej mieri zachovala vďaka ságam islandských rodov a zapisovateľom histórie. Spoznať mýty Škadinávie v zaujímavej a ilustrovanej podobe môže aj mladší čitateľ prostredníctvom tejto knihy. Práve ten bude ideálnou cieľovkou všetkej tematiky a spojitostí, ktoré v značne upravenej podobe prichádzajú z prostredia komiksov.

Severské mýty

Reálny základ a vysvetlenie významu a úlohy Lokiho, Thora, Skadiho, Idunni, Heimdalla a mnohých ďalších nemôže byť na škodu. O to viac, ak moderné postavičky superhrdinov značne menia význam legiend a osudy postáv.

Poučné a zaujímavé, bez modernej prímesy

Kniha Severské mýty pracuje s populárnou témou, avšak pravdivo. Aspoň teda pravdivo do tej miery, v akej sú príbehy, úlohy mýtických postáv a ich význam zaznamenávaný celé veky. Bez prímesí modernej doby a potreby zábavného-komiksového a filmového priemyslu. Knižka bohato ilustrovaná priamo k príbehom má svoj jednotný dizajn, peknú úpravu a používa pritom hneď niekoľko fontov, ktoré však udržiava „skrotené“ vždy pre svoj vlastný účel. Príbehy sú doplnené ilustráciami a nechýba aj niekoľko vysvetľujúcich grafík, aké zoznamujú čitateľa aj s prostredím, predmetmi, vzťahmi, či vysvetlivkami „čo je v príbehu čo“.

Pri čítaní má čitateľ, akoby sa vrátil do čias, keď severské mýty čítal zo starších kníh a nemal skreslenú predstavu nablýskaných brnení z filmových scén. Úvod začína s predstavení severského sveta a postupne prechádza na mytologické stvorenie sveta tak, ako ho vysvetľovali severské národy. Spoznávame základné pojmy, vzťahy a názvy, ktoré čitateľa budú ešte niekoľkokrát sprevádzať. Celý severský svet, mnohé názvy, úlohy, významy môžu byť razom jasnejšie. Je nepochybné, že táto kniha môže prispieť k lepšiemu chápaniu toho, z čoho čerpal Marvel a komiksový priemysel. V slávnych postavách Škandinávie – európskeho severu, ktorý mal svoj jedinečný mytologický svet a kultúru, našli naozaj unikátnu inšpiráciu.

Príbehy sa nevyhýbajú občasnej krutosti. Je pravdou, že čítať niektoré detaily o bohoch a postupe, akým sa vysporiadali s nepriateľmi, je detailné. Je to však vždy súčasťou toho, čo tvorí samotné mýty a vďaka tomu je správne pochopené. V porovnaní s televíziou a komiksami ide o slabý odvar. No oveľa bližší a hodnotnejší pre pochopenie reálnych severských mýtov. Teší, že sa na trhu objavila táto kniha.

Kniha Severské mýty

Pod licenciou DK (Dorling Kindersley) vydalo v slovenskom znení vydavateľstvo Slovart v roku 2022 a potešilo tak predovšetkým nadšencov severskej mytológie, kultúry a nadšencov krásnych kníh pre mládež. Jednotne ilustrovaná so zaujímavým postupne vysvetľujúcim obsahom má svoje hodnoty. Najmä v dobe, kedy je severská mytológia spopularizovaná zábavným priemyslom, či skôr čiastočne vyrabovaná a pozmenená tak, že sa stráca jej pôvodná podoba. S inou už vydanou knihou Grécke mýty tak tvorí peknú sériu, ktorá bude nepochybným obohatením knižnice mladého čitateľa so záujmom o históriu, alebo len legendy, ktoré tvoria základ niečoho čo prišlo o stáročia neskôr.

  • Pôvodný názov: Norse Myths
  • Jazyk slovenský
  • Väzba tvrdá
  • Počet strán 144
  • Formát 229 x 280 mm
  • EAN 9788055654485
  • Prekladateľ Tereza Pospěchová
  • Oficiálne stránky vydavateľa: Slovart.sk
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu