V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa nachádza viacero stavieb, ktoré slúžili rôznym účelom ľudu z okolitého Liptova. Presunuli sem aj stavby z obce Svätá Mara, ktorá neskôr získala názov Liptovská Mara a zanikla výstavbou vodnej nádrže. Podobne, ako tomu boli pri vodnej nádrži Nová Bystrica, aj v tomto prípade sa zachránili niektoré cenné architektonické pamiatky z hneď niekoľkých obcí, ktoré zanikli po ich zaplavení. Stalo sa tak pred 40 rokmi.
Sťahovanie odhalilo raritu
V prípade kostola Panny Márie zo Svätej Mary však ide o unikátny zámer. Presťahovať murovanú stavbu takéhoto veku a kultúrnej hodnoty bolo mimoriadne komplikované. Hoci jej najväčšia hodnota bola v pôvodnej konštrukcii a polohe, stavba sa musela presunúť. Nebyť rozobratia pôvodnej stavby kostola, nedozvedeli by sme sa raritu, aká sa ukrývala v jeho základoch. V základoch najstaršej časti kostola sa podarilo nájsť zamurované kríže s nápismi. Ide tak zrejme o jeden z najstarších prvkov posväcovania stavby tohto druhu v Európe. Je pravdou že podobných kostolov môže byť viac, no na šťastie nemáme viac dôvodov rozoberať ich.
Ten v Pribyline takmer ako originál z Mary
Kostol zo Svätej Mary, dnes už neexistujúcej zatopenej obce, sem prenášali pri výstavbe múzea. Proces bol náročný. Pre účely výstavby vodnej nádrže rozobrali mimoriadne hodnotnú stavbu, ktorej interiér pokrývali z dnešného pohľadu vzácne nástenné maľby. Stavba bola ukážkou románskej architektúry 12. storočia a postupnej prestavby. Nerozobrali však celú stavbu. Jej časť, zvonica, zostala na brehu Liptovskej Mary a pozorné oko si ju môže všimnúť z diaľnice smerom na západ aj v súčasnosti.
História a súčasnosť kostola
Ranogotický Kostol Panny Márie je spolu s goticko-renesančným kaštieľom z obce Parížovce najhodnotnejším klenotom múzea. Základy kostola boli románske. Ich vek sa len odhaduje na 12. storočie. Odborníkom sa podarilo zistiť, že už v 13. storočí stavbu výrazne prestavali a v 17. storočí pribudla veža kostola. Stavba bola v minulosti centrom duchovného života Liptova. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1288. Počas 16. až 17. storočia slúžil účelom evanjelickej cirkvi a od 14. storočia až do 15. storočia sa v ňom schádzala liptovská šľachta na takzvaných kongregáciách.
Stavba v Múzeu v Pribyline pozostáva zo zvyšku celej pamiatky a interiéru. Podarilo sa zachrániť fragmenty jednotlivých malieb zo 14. a 15. storočia. Interiér kostola tvorí ranogotický pôvodný oltár a kazateľnica. Obe sú pôvodné, spolu so zvyškom zariadenia a novším organom. Jeho zaujímavosťou sú hradby, ktoré stavbu obkolesujú. Tie boli v minulosti oveľa viac časté, najmä na kostoloch, keďže to boli stavby, kam sa ľudia uchyľovali v prípade nebezpečenstva alebo napadnutiu nepriateľmi. Nízka hradba plnila v minulosti účel aj proti zlodejom.
- Skanzenu sa venuje aj stránka: pribylina.cestovanie.biz
- Stránky múzea: mld.liptovskemuzeum.sk
- Foto: Maťa