ZN.SK
Ostrov Maurícius

Destinácia Maurícius – tropický raj na zemi s tajomstvom vzniku

Republika Maurícius je ostrov v Indickom oceáne. Je to dovolenková destinácia, ktorá má okrem krásnej prírody aj tajomstvo svojho vzniku.

Zľavy na wellness pobyty

Republika Maurícius je ostrov v Indickom oceáne v súostroví Maskarény, asi 550 míľ východne od Madagaskaru. Tento hornatý, pôvodom vulkanický ostrov je zároveň najhustejšia obývaná krajina v Afrike. Žije tam viac ako jeden milión obyvateľov. Je čoraz častejšie vyhľadávanou dovolenkovou destináciou, ale málokto vie, čo sa skrýva za vznikom tohto malebného ostrova.

Ostrov Maurícius

Maurícius, skôr ako nebo

Miestny obyvatelia ho označujú ako tropický raj. Maurícius je obľúbená dovolenková destinácia pre svoje úchvatné vodopády, azúrové lagúny a niekoľko kilometrové pláže s bielym pieskom. Okrem iného má svoju miestnu kuchyňu, ktorá v sebe skrývá prvky kuchyne indickej, čínskej, africkej, európskej a ázijskej a je veľmi bohatá na čerstvo ulovené morské plody a ryby, exotické ovocie a rôzne korenie. Dovolenkárov určite prekvapí časté používanie zázvoru, ktorý dodá jedlu tu správnu vôňu.
Keď Mark Twain navštívil v roku 1896, jeden občan vyhlásil: „Maurícius bol vyrobený prvý až potom nebo … nebo je kópiou Mauríciu.“ Je to pomerne mladý ostrov, bol vytvorený pred ôsmimi miliónmi rokov. Vedci však zistili, že ostrov je obsiahnutý kryštálmi zirkónu, ktoré sú miliardy rokov staršie, ako samotný Maurícius. Ten sa vraj nachádza na vrchole prastarého kontinentu, ktorý klesal pod Indický oceán desiatky rokov skôr.

Hlúpy Dodo, ktorý hlúpy rozhodne nebol

Symbolom ostrova sa stal vták s hanlivým menom Dodo, ktoré neznamená familiárne pomenovanie Jozefa, ale voľne sa prekladá ako hlupák. Problém bol v tom, že sa nikoho nebál, a tak keď prichádzal naivne a s istotou k ľudským obydliam, mohol v porovnaní s plachými zvieratami pôsobiť hlúpo. A keďže nevedel lietať, bol pre ľudí ľahkou korisťou. Jeho vykynoženie, nesúviselo s jeho inteligenciou, ale s tým, že stredovekí moreplavci nemali žiadnu úctu k živej prírode a on sa stal jednoducho ich obeťou.

Hlúpy Dodo

Ostrov so silnejšou gravitáciou

Vedci už dávno tvrdili, že mnoho oblastí povodia Indického oceánu má silnejšie gravitačné pole, ako ostatné, a Maurícius je jeden z tých tajomných miest. Prinášajú možné vysvetlenie. Ak je potopený kontinent na morskom dne,  je zemská kôra silnejšia a preto viac masívnejšia. Geológovia preukázali, že spomínané kryštály minerálu zirkón nájdené na tomto ostrove sú podobné tomu, ktoré našli v kontinentálnej žule a tie vyvreli z lávy, ktorá ostrov tvorí.
Maurícius je ostrov, na ktorom nie je žiadna skala staršia ako deväť miliónov rokov. Napriek tomu sme našli zirkóny, ktoré majú až tri miliardy rokov. Takéto staré zirkóny našli na ostrove aj v minulosti v zrnkách piesku na pláži. Vtedy výskum vedci nepovažovali za dostačujúci, pretože kryštály mohol na pláž priviať vietor alebo ich mohli priniesť vedci na podrážkach topánok, či pneumatikách áut.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Čo tak niečo zaujímavé?

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu