Sedíte doma za svojim počítačom na Slovensku a čítate email v ktorom vás vydiera agent CIA a žiada 10 000 USD. Zdá sa to ako fikcia z nejakej lacnej krimi poviedky? Prečo nie realita? Email, ktorý neprepadne do emailového spamu, sa ocitne medzi prijatou poštou a doslova informuje o nasledovnom.
foto: hoax.sk
Ak ste aj vy dostali takýto email, ktorý vyzerá ako reálna výzva, žiaden strach. Podvodné emaily, ktoré dnes prichádzajú už nejaký čas so žiadosťou o zaslanie 350, 700, 750 USD a podobne cez BitCoin posielajú emaily zámerne hromadne. Vždy sa nájde nejaká obeť, ktorá uverí tomu, že jej hrozia problémy. Vydieranie cez bitCoin je o to zaujímavejšie, že je takmer nemožné ho odsledovať a vypátrať. Aspoň v súčasnosti. Kam sa ale obrátiť, keďže email prišiel z adresy vašej a akákoľvek reakcia príde len vám? Nikde. Na takéto emaily nereagujte. Iný prípad je ten dnešný.
To, čo prichádza zo CIA z adresy „jazminoshea@eosj.cia-gov-it.tk“ je zaujímavé tým, že ide o mimoriadne trúfalú sprostosť. Agent CIA, ktorý porušuje pracovnú disciplínu a ide si privyrobiť? Ale no tak, naozaj? Zo služobného emailu s logom CIA? Na vyvolanie nejakého strachu to možno zaberie na bohatého chlapíka s polovičným mozgom. Nie na ešte zdravo premýšľajúceho človeka, ktorému nesedí niekoľko faktov.
Snaha o pekný vzhľad emailu naozaj nestačí. Toto formátovanie nie je formátovanie bežného emailu odoslaného z outlooku, ale je klasickým príkladom newsletter formátovania. Súčasťou prílohy je viacero log toho istého. CIA. Pravdepodobne infikované nejakým vírusom. Obrázky z neznámych príloh jednoducho neodporúčame otvárať. Môžu obsahovať skrytý sledovací kód, vďaka ktorému budúci takýto email môže obsahovať aj nejaké presnejšie dáta, navštívené stránky a podobne. V takých prípadoch hackri naozaj môžu vzbudiť podozrenie, že sú nie len vo vašom počítači ale aj v hlave. Na vyvolanie dojmu pritom stačí pár detailov.
0 komentárov