Vo vydavateľstve Slovart v českom jazyku vychádza neobyčajná encyklopédia venovaná filmu – Filmové plakáty: Dejiny jednoho média. Nezachytáva ani tak dejiny filmu, respektíve kinematografie, ako skôr dejiny filmového plagátu a filmového výtvarníctva. Práve prostredníctvom grafického, respektíve výtvarného umenia totiž od počiatku filmu práve filmový plagát slúži na jeho prezentovanie, propagáciu a uvedenie nie iba sloganu, ale najmä mien, tvorcov a filmových štúdií. Dobré plagáty boli ako tie správne kone na dostihových pretekoch. Nečakajte pritom len obrazovú publikáciu so záznamom toho, čo viselo v kinách od USA po Československo a lákalo návštevníkov na premietanie. Čitateľ sa dozvie oveľa viac.
Encyklopédia filmového plagátu, ktorá počíta aj s nami
Filmové plakáty: Dejiny jednoho média, ako znie český názov tejto publikácie aj s podtitulom od autora Iana Haydna Smitha obsahuje rozsiahlu databázu grafickej tvorby. Prvé plagáty, na známe aj menej známe filmy postupne rôznymi érami filmu. Plagáty, ktoré znamenali úplnú revolúciu v grafickej podobe a tie, ktoré sa možno z pohľadu doby nevydarili. Dozvedáme sa viac o pozadí ich výroby, ale aj prepojenia na rôzne vtedajšie propagačné aktivity. Spolu s tým však nazeráme do histórie a pozadia samotných filmov. Je príjemné opäť čítať o starej filmovej klasike, ktorú sme mohli objavovať za totality len veľmi vzácne, alebo až po roku 1989. Čítanie v tejto knihe je zážitkom. Najmä ak patríte medzi nadšencov filmu a mali ste pocit, že máte naozaj prehľad. Nepochybne sa stane dôležitým študijným materiálom profesionálnych grafikov, filmových grafikov a študentov príbuzných žánrov. Ponúka pohľad do histórie a k takým zaujímavostiam, s ktorými sa bežne nestretávame.
foto: zaujímavé je čítanie o filmovej tvorbe Clinta Eastwooda a westernovej ére
Hlavné postrehy z knihy venovanej filmovému plagátu:
- Kniha uvádza aj slávne japonské, francúzske, či nemecké filmy
- Nezabúda na propagandu vo filmovom plagáte a vo filme ako takom
- Nevynecháva ani Československo a niektoré podstatné zaujímavosti, ktoré sa týkajú uvedenia slávnych zahraničných filmov u nás v našich kinách. Zaujímavé je nepochybne doplnenie o naše končiny aj v prípade slávneho Občan Kane (Citizen Kane, 1935) ktorý bol jeden z posledných filmov pred nastolením tvrdých pravidiel totality.
- Zaujímavý je pohľad na vývoj plagátu, spôsob vyobrazovania slávnych tvárí, hercov, ale aj písma.
- Kniha zobrazuje zaujíamvé plagáty, ale tiež ich analyzuje a poukazuje, čím sú zaujímavé, čo je v nich ukryté a pretvára prvé dojmy do dojmov ďalších, oveľa pozornejších.
- Pre grafikov ide o ideálny zdroj poznávania a všeobecného rozhľadu. Kniha je napríklad pre takého zberateľa filmového plagát doslova povinnosť. Ponúka prehľad
- Hrubá kniha s rozsiahlou zásobou filmov od béčkových po AAA tituly. Veľký priestor dostávajú aj sci-fi snímky, kde fantázia grafikov pokojne mohla na plagáte zaujať viac ako film samotný.
- Fascinujúca cesta za poznávaním filmovej grafiky odkrýva mnohé detaily. Aj kuriozity. Marlene Dietrich v 30.-tych rokoch na plagáte filmu Blonde Venus bola vyobrazená nahá a predsa len s priesvitným tričkom. Pre mnohé miesta vo svete niečo nemysliteľné. A experimentov a odvážnych diel bolo ešte viac.
- Mnohé z uvedených kúskov v knihe majú dnes na zberateľskom trhu vysokú hodnotu.
Svet umenia, ktorý je v pozadí
Touto knihou máme možnosť spoznať svet umenia, o ktorom ani možno bežne neuvažujeme. Film pokladáme za diela filmárov. Jeho dôležitou súčasťou, najmä v rámci filmovej klasiky, je aj spôsob prezentácie a predaja filmu divákovi v podobe plagátov a grafík pre billboardy. Práve to pritom možno laickým okom prehliadame. Kniha, ako práve Filmové plakáty: Dejiny jednoho média, poukazuje na mnohé významné mená, ich úspechy a portfólio. V mnohých krajinách sa dozvedáme o významných výtvarníkoch, ktorí si pritom zaslúžia svoj priestor na poli umenia rovnako, ako iné odvetvia. Spoznávame rôzne smery, výtvarnícke scény, aj to, čo ich ovplyvnilo. Na ich výtvarnom umení mohol súvisieť úspech filmu všade tam, kde nesiahala video reklama a iný spôsob vizuálnej prezentácie.
foto: Christopher Nolan – meno, ktoré mnohým súčasníkom už hovorí veľa
V momente, keď sa začne stará klasika meniť na slávne a známe filmy aj súčasným divákom, chytá sa aj bežný slovenský televízny divák. Jurský park, diela Quentina Tarrantina, Mlčanie jahniatok, Vreskot, Záhada Blair Witch… zmienku nachádza mnoho diel rôznych žánrov a približuje pôvod grafiky, štýl, a detaily, aké sa viažu k úspechu, či vzniku filmov. Dozvedáme nemálo drobností, ktoré poslúžia k zlepšeniu všeobecného rozhľadu. Mlčanie jahniatok ako prvý horor, ktorý dostal Oscara? Zaujímavé zistenie, ktoré si možno pri pohľade na bohatú filmotéku v žánri horor za celé desaťročia od vzniku filmu ani nevšimneme.
Podrobnosti o knihe: Filmové plakáty:
- Autor: Ian Haydn Smith
- Pôvodný názov: Selling the Movie / The Art of the Film Poster
- Český názov na trhu: Filmové plakáty: Dejiny jednoho média
- Jazyk: český
- Väzba: tvrdá
- Počet strán: 304
- Formát: 290 x 235 mm
- EAN: 9788075296252
- Prekladateľ: Petr Stránský
- Rok vydania: 2021
- Edícia: Film
- Oficiálne stránky: slovart.sk