Donáška potravín domov: kde sa dajú nakupovať potraviny cez internet?

Donáška potravín domov: kde sa dajú nakupovať potraviny cez internet?

Objednať si potraviny domov je pre Slovensko ešte stále veľkou neznámou. Bežne si chceme tovar ohmatať, vybrať si tie najdlhšie rožky, najkrajší chlieb, najkrajšie jablká a vybrať si z najlepších mandarínok. Objednať si potraviny online tak znamená, že to urobí niekto za nás a príde s nákupom až domov. Kým v zahraničí sa niečo také využíva pomerne často, u nás vynakladá veľké úsilie TESCO, aby túto službu propagovalo, prípadne taktiež online verzia obchodnej siete Delia. Oveľa viac predajcov je následne špecializovaných skôr na jeden druh potravín, napríklad na ovocie, zeleninu, alkohol, nealkoholické nápoje, potravinové výživové doplnky, či sladkosti.

Potraviny nákup

Kto ich vôbec používa?

Dôverovať takejto službe sa však naučili mnohé slovenské firmy. Zásobenie kuchynky mliekom, kávou, niektorými potravinami, ak si kancelárske priestory chystajú oslavu vo vlastnej réžii, prípadne si robia uponáhľaní zamestnanci nákup spoločne. Sú to tiež dôchodcovia, ktorým objednávajú ich deti, či mladší internetovo zdatnejší priatelia. Ďalej sú to matky na rodičovskej dovolenke a na materskej, ak sú zaneprázdnené a je pre nich komplikácia vyraziť s dvoma, troma deťmi na nákup a priniesť ho domov. Najmä ak nemajú auto, je to o niečo horšie. Donáška potravín domov cez online objednávku má však využitie aj u tých, ktorí nemôžu vyraziť von a nakúpiť si sami. Sú tak spôsobom zachovania zásobovania potravinami aj v prípadoch domácej karantény, aká sa momentálne skloňuje azda najviac.

Kde možno nakupovať online?

Miest, ktoré nám umožňujú nakupovať potraviny, je niekoľko. Nie je ich veľa, no pre menej využívané služby, je ideálne, že nejde o veľa sietí. Dokážu tak nasýtiť aktuálny dopyt a jeho miera dovolí službám fungovať.

iTESCO

Najvýraznejší zástupca predajcov potravín online je TESCO a jeho internetová verzia. Potraviny vychádzajú v rovnakých cenách ako bežne v dostupných predajniach. Platí sa za dovoz. Obchod potrebuje registráciu a objednávať je v podstate možné kdekoľvek v rámci Slovenska. V ponuke majú rozsiahlu ponuku potravín, čo je výhodou. Je možné tak spraviť jeden nákup so všetkým, čo potrebujete. Update: Pred nákupom odporúčame overiť si voľnú dopravu a termín najbližšieho možného dovozu. Pri pokuse o objednávku dňa 25. marca nachádzame prvý voľný termín donášky až v polovici apríla. Svedčí to o mimoriadnom nápore, ak je doručenie v najbližšom týždni celkom nedostupné. Nákup cez Tesco tak voľte momentálne pre nákupy menej urgentných potravín.

Stránky: https://potravinydomov.itesco.sk/

DOPO.sk

Dopo.sk je pre nás menej známy obchod. Pri hľadaní podkladov k nemu nachádzame dlhšiu históriu a teda aj etablované miesto na trhu. Doručenie stojí 4,99 eur za každých 30 kilogramov nákupu. Pri nákupe nad 100 € stránky uvádzajú dopravu bezplatne. Doručenie nie je robené vlastnou dopravou, ale využívajú GLS Slovakia, s.r.o., čiže klasického kuriéra.

Stránky: https://dopo.sk/

BabickinaZahrada.sk

Sortiment orientovaný na zdravú výživu, potraviny, prírodná lekáreň – tinktúry, extrakty, sirupy, esenciálne oleje, výživové doplnky, prírodná kozmetika, eko-drogéria… Taktiež sú na výber produkty zaradené podľa choroby. Doručenie potravín z BabickinaZahrada.sk stojí 2,90 EUR a ďalej sa s výškou objednávky znižuje, resp je bezplatné.

Stránky: https://www.babickinazahrada.sk/

ChefShop.sk

V ponuke ChefShop.sk je taktiež možnosť nakúpiť mimo iného potraviny. Výber je značne obmedzený. Ide najmä o oleje, koreniny, potreby na varenie, ázijské potraviny, omáčky, ryža a nápoje.

Stránky: https://www.chefshop.sk/

PreZdravie.sk – pre vegetariánov, RAW a zdravá výživa

U predajcu PreZdravie.sk sú v ponuke bezlepkové potraviny, potraviny pre vegetariánov, čaje a kávy. Ide skôr o úzky profil zameraný na zdravú výživu, RAW, sušené plody a takzvané “superpotraviny” ako Maca, matcha, chia, quinoa a pod.

Stránky: https://prezdravie.sk

Grizly.sk – kaše, vločky a iné zdravé potraviny

Obchod Grizly.sk ide medveďou silou do podpory zdravého stravovania. V ponuke má množstvo zdravých potravín, hoci výrazné je zameranie na rôzne vitamíny, doplnky stravy, orechy, sušené ovocie. V rámci zdravých potravín sa dá spomenúť ponuka kaší, ovsených vločiek, čajov, ale aj potreby na varenie a pod.

Stránky: https://www.grizly.sk/

eDelia.sk – Bratislava

eDelia.sk stránky obchodnej siete Delia majú aj svoju online nákupnú verziu. V nej nachádzame moderné stránky, ktoré upozorňujú na rôzne tematické okruhy potravín, nápojov, napríklad zameranie na vína, ponúkajú víkendové ponuky a priamo tak lákajú na viditeľné akcie, alebo “cenové bomby”. Služba dovozu potravín je prístupná len pre Bratislavu. Hoci overenie adresy je možné aj pre obce Bernolákovo, Veľký Biel, Senec, Zlaté Klasy a pod, tam zatiaľ doručenie nefunguje. Doručenie je možné v priebehu pár hodín.

Stránky: https://www.edelia.sk/

iKLAS.SK – Košice

iKLAS.sk ej predajcom rôznych druhov potravín, nápojov, trvanlivých balení, ale aj sortimentu pre deti a zvieratá. Je však obchodom s dovozom výhradne v rámci Košíc.

Stránky: https://www.iklas.sk/

Ovocie a príbuzný sortiment

Najčastejším sa v ponukách potravín obsahujú BIO produkty, orechy, ovocie, zelenina a podobný sortiment. Je to preto, že ich produkcia je možná na rôznych miestach bez závislosti na dodávateľských sieťach. Internet umožňuje výrobcom – pestovateľom, lepšie predávať ich výpestky a tak na trhu funguje niekoľko špecializovaných predajní, ktoré nám ponúkajú…

Potraviny a obchod hipsterského typu

Sušené, alebo čerstvé ovocie, zelenina alebo orechy:

Alkoholické nápoje a víno

Vyslovene sortiment alkoholických nápojov, zberateľské edície, kvalitné značky, ale aj bežný spotrebný sortiment sa dá taktiež objednať online. Súčasťou takýchto obchodov je veľa krát limitovaný sortiment, aký nie je v iných ponukách. Napríklad pre exkluzivitu, alebo komplikovaný dovoz, či skladovanie.

SvetNapojov.sk

Špecializované predajne a špecializované online predajne tak môžu vyhovieť aj náročnejším požiadavkám. Nenakupujú pritom takto len firmy, ale aj zberatelia rumu, vína, whisky či škótskej. Poznáme ponuku tohto predajcu a tak vieme o niekoľkých ojedinelých edíciách, ale aj o zastúpení slovenských rarít. Doručenie DPD kuriérom počas víkendu stojí 3,90 EUR, počas soboty 4,90 EUR. Pri objednávke nad 100 € uvádza predajca bezplatné doručenie.

Stránky: http://www.svetnapojov.sk/

Ostatné

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Sigmund-Thun-Klamm, Rakúsko
Tiesňava Sigmund-Thun-Klamm, kde je voda silnejšia než kameň

Millenium 4
Recenzia: Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti, D. Lagercrantz

Neviditeľný, Invisible Man, 2020
Neviditeľný (The Invisible Man) sa v kinách “zviditeľní” už od 5. marca

Zavrieť