ZN.SK
voda a domácnosť

Chcete pasívny dom? Naučte sa hospodáriť s vodou

Pojem pasívny dom pochádza z Nemecka a predstavuje stavbu, ktorá spĺňa dobrovoľné, ale prísne kritériá energetických úspor v oblasti prevádzky domu.

Pojem pasívny dom pochádza z Nemecka a predstavuje stavbu, ktorá spĺňa dobrovoľné, ale prísne kritériá energetických úspor v oblasti prevádzky domu. Patrí k nim okrem iného aj hospodárenie s vodou. Môžete sa sústrediť na šetrnejšie využívanie pitnej vody, dažďovej vody alebo aj tzv. sivej vody.

voda a domácnosť

Ak pasívny dom, potom myslite dopredu

Ak si chcete postaviť pasívny dom, musíte premýšľať už pri plánovaní. Aby ste zaistili efektívne a úsporné hospodárenie s vodou, je nutné začať od začiatku, teda už pri plánovaní rozvodov vody. Preto je dobré držať sa týchto kritérií:

  • Majte čo najkratšie rozvody vody.
  • Čo najmenej rozvodov veďte v obvodovej stene, radšej využite vnútorné priečky.
  • Výtokové batérie umiestnite čo najbližšie k zásobníkom teplej vody.
  • Odpadové potrubie by malo mať dostatočný spád.
  • Vyvarujte sa cirkulácii teplej vody.

Využívajte dažďovú vodu

Dažďová voda je doslova dar z nebies. Môžete ju využiť na zalievanie záhrady alebo v domácnosti. Pýtate sa ako? Tento druh vody sa dá použiť na pranie, umývanie rôznych povrchov alebo aj na splachovanie záchodov. Tým všetkým šetríte pitnú vodu.

Desatoro hospodárenia s vodou na záver

Na pasívny dom nie je nikdy neskoro. Aj keď nemáte dom postavený presne podľa noriem pasívnych domov, môžete sa k nim aspoň priblížiť svojím rozumným a úsporným správaním. Máme pre vás pár tipov, ktoré vám zaistia lepšie využívanie vody vo vašom dome.

1. Úsporné batérie a perlátory

Páková vodovodná batéria vám v porovnaní s kohútikovou ušetrí až 60 % spotreby vody. Veľmi úsporná je aj termostatická batéria.

2. Sprcha namiesto vane

5-minútová sprcha je v porovnaní so 70-litrovou vaňou šetrnejšia nielen k prírode, ale aj k vašej peňaženke.

3. Premýšľajte, než spláchnete

Moderné záchody spotrebujú na jedno sláchnutie takmer o polovicu menej vody než staršie záchody. Tie spotrebujú na obyčajné spláchnutie cca 8 litrov vody.

4. Poperte sa s praním

Práčku nevyberajte len na základe dizajnu, ceny alebo spotreby energie, ale aj spotreby vody. Moderné práčky ponúkajú prívod vody aj zo solárnych panelov alebo zásobníkov očistenej dažďovej vody. Vždy perte, až keď je práčka plná.

5. Na správnom umývaní záleží

Ak máte takú možnosť, zadovážte si umývačku. Ak na ňu nemáte v kuchyni priestor alebo si myslíte, že sa vám neoplatí, umývajte riad v dreze. Nikdy ho neumývajte pod tečúcim prúdom vody, pod tým len oplachujte. Tu platí rovnaké pravidlo ako pri práčke, umývačku zapnite, až keď je plná.

6. Nebojte sa vypnúť vodu

Čistím si zuby, vypnem vodu. Mydlím si ruky, vypnem vodu. Pením si vlasy v sprche, vypnem vodu. Je to jednoduché.

7. Stačí kvapka a litre vody sú preč

Kvapkajúcim kohútikom vám môže denne utiecť až 24 litrov vody denne. Použite jednoduchú matematiku a spočítajte si, koľko litrov vody je to za rok. Výsledok je 9 m³.

8. Odmočte riad, nie ruky

Veľmi špinavý riad nechajte vopred odmočiť.

9. Úsporné upratovanie

Mikroténové utierky plnia svoju funkciu už pri malom množstve vody. Neplákajte handru pri upratovaní pod tečúcou vodou, radšej si ju napustite do vedra.

10. Nezabudnite na rastliny

Rastlinky môžete zalievať aj dažďovou vodou, tá je pre ne dokonca vhodnejšia, pretože je prirodzene mäkká. Zalievajte ráno alebo večer, cez deň sa voda rýchlejšie vyparuje.

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu