ZN.SK
New Zeland

Nový Zéland: niekoľko zaujímavostí, atrakcií aj významné fakty

Nový Zéland je nádherná zelená ostrovná krajina, ktorej historický vývoj, aj moderná politika je prepojená na Austráliu, najbližší kontinent.

Nový Zéland je nádherná zelená ostrovná krajina, ktorej historický vývoj, aj moderná politika je v mnohom prepojená na Austráliu – najbližší kontinent. Slávny je pre národ Maorov. Je mimoriadnym turistickým ťahákom pre nadšencov filmu. Je to totiž slávne filmové miesto, v ktorom sa nakrúcal slávny Hobit, Pán prsteňov, či seriál Hercules s Kevinom Sorbom, či Xena s Lucy Lawles. V seriáli Xena si dokonca boha vojny Áresa zahral novozélandský herec Kevin Smith (1963-2002). Nový Zéland neprestáva prekvapovať žiadneho turistu a objaviť ho celý sa nepodarí zrejme ani miestnym za celý život.

New Zeland

Už medzinárodné letisko v Aucklande víta prichádzajúcich návštevníkov vo veľkom štýle. Návštevníkov môžu prekvapiť viaceré sochy a inštalácie venované filmovým podobám diel J.R.R.Tolkiena. Práve im vďačí Nový Zéland za ďalší prílev turistov, mimo tých, ktorých lákala príroda a kultúra. Filmové diela priniesli výrazný záujem svetového turizmu. Nový Zéland je tak unikátnym príkladom krajiny, ktorá je pre filmové miesta populárna a žiaduca. Aké  ďalšie zaujímavosti sa s ním spájajú?

Historické zaujímavosti Nového Zélandu

  • Maorovia a ich príchod: Prví obyvatelia Nového Zélandu boli Maorovia, polynézsky hovoriaci ľudia, ktorí pricestovali na ostrovy v 13. storočí.
  • James Cook a objavenie: V roku 1769 britský objaviteľ James Cook dorazil na Nový Zéland, kde mapoval pobrežie a vstúpil do kontaktu s maorským obyvateľstvom. Jeho návšteva mala výrazný vplyv na budúci vývoj ostrova.
  • Zmluva Waitangi: V roku 1840 bola podpísaná Zmluva Waitangi medzi britskými kolonistami a Maorami, ktorá formálne uznávala britskú suverenitu nad Novým Zélandom a zároveň zabezpečovala ochranu maorských práv.
  • Zlatá horúčka: V 19. storočí začala na Novom Zélande zlatá horúčka, ktorá prilákala tisíce ľudí hľadajúcich bohatstvo. To viedlo k ekonomickej transformácii a vzniku nových osád.
  • Prvá krajina, ktorá dala ženám volebné právo: Nový Zéland sa stal prvou krajinou na svete, ktorá v roku 1893 udelila volebné právo ženám.
  • Biele ostrovy a záhada Roanoke: Na Bielych ostrovoch (White Island) sa nachádza aktívny vulkán. V roku 1887 sa stal miestom prvého komerčného geotermálneho vrtu na svete.
  • Pôvodné druhy: Nový Zéland je domovom mnohých unikátnych pôvodných druhov, vrátane vtákov kivi a papagáj nestor kea, alebo plaz tuatara.
  • ANZAC tradícia: Počas prvej svetovej vojny vytvorila Austrália a Nový Zéland armádny zbor známy ako ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps), ktorý si získal mimoriadne uznanie pre odvahu a úspechy v bitkách, napríklad aj v bitke o Gallipoli.

Ďalšie zaujímavosti ktoré sa krajiny týkajú a atrakcie

  • Kultúrne festivaly Maorov: Nový Zéland je známy svojou pestrou kultúrou, a návštevníci môžu zažiť tradičné maorské tance, piesne a umenie na rôznych kultúrnych festivaloch,. Napríklad na podujatí Waitangi Day.
  • Matamata – Hobbiton: Fanúšikovia Pána prsteňov a Hobita môžu navštíviť dedinu Hobbiton v Matamate, kde boli postavené trvalé filmové kulisy. Táto atrakcia ponúka jedinečný pohľad na filmový svet J.R.R. Tolkiena.
  • Bungee jumping v Queenstowne: Queenstown je považovaný za svetovú metropolu adrenalínu. Je to miesto, kde bungee jumping získal svoje začiatky. Návštevníci môžu zažiť skoky z mostov alebo špeciálne postavených veží.
  • Te Papa Tongarewa: Národné múzeum Nového Zélandu, známe aj ako „Te Papa“, je v meste Wellington a ponúka pohľad na bohatú históriu, kultúru a prírodu krajiny.

New Zeland

  • Tradičné maorské pokrmy: Turisti môžu ochutnať tradičné maorské jedlá, ako sú hangi (jedlo pripravované v zemi), kumara (maorský sladký zemiak) a ďalšie pochutiny.
  • Great Walks: Nový Zéland je domovom niekoľkých „Great Walks“ (Veľkých túr) vrátane populárnych trás ako Milford Track a Tongariro Alpine Crossing, ktoré ponúkajú úchvatné scenérie.
  • Rugby a All Blacks: Rugby je neoficiálnym národným športom Nového Zélandu. All Blacks, národný rugbyový tím, sú považovaní za jedných z najlepších na svete.
  • Geotermálne oblasti: Rotorua je známa svojimi geotermálnymi prameňmi a gejzírami. Návštevníci môžu vidieť výstriky gejzírov a relaxovať v termálnych kúpeľoch.
  • Waiheke Island: Táto ostrovná oáza nachádzajúca sa blízko metropoly Auckland je známa svojimi vinicami a umelcami. Cieľom je predovšetkým pre milovníkov vína.
  • Marae – Tradičné maorské osady: Marae sú tradičné maorské osady, v ktorých sa zachovávajú kultúrne obyčaje, rôzne tradície a príbehy.

Vedeli ste? Heslá spojené s Novým Zélandom

Nový Zéland má prepracovaný marketing, výnimočné prírodné aj kultúrne bohatstvo. Miestne školy, aj armáda využíva tradíciu bojových tancov Maorov dodnes ako bežnú súčasť života študentov a vojakov. Krajina má tiež niekoľko hesiel, ktoré sú prepojené na tradície, alebo marketing krajiny.

  1. „Kia Ora!“ – Často používaný maorský pozdrav, čo znamená „Buď zdravý!“ alebo „Dobrý deň!“
  2. „Land of the Long White Cloud“ – Poetický popis Nového Zélandu z pohľadu jeho nádherných oblačných panorám.
  3. „Aotearoa“ – Maorské meno pre Nový Zéland, čo v preklade znamená „Kraj dlhých bieleho oblaku.“
  4. „100% Pure New Zealand“ – Oficiálna kampaň propagujúca prírodnú krásu a čistotu krajiny.
  5. „Adventure Capital of the World“ – Odkazujuje na Queenstown, známe centrum adrenalínových športov.
Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu