Nový Zéland je nádherná zelená ostrovná krajina, ktorej historický vývoj, aj moderná politika je v mnohom prepojená na Austráliu – najbližší kontinent. Slávny je pre národ Maorov. Je mimoriadnym turistickým ťahákom pre nadšencov filmu. Je to totiž slávne filmové miesto, v ktorom sa nakrúcal slávny Hobit, Pán prsteňov, či seriál Hercules s Kevinom Sorbom, či Xena s Lucy Lawles. V seriáli Xena si dokonca boha vojny Áresa zahral novozélandský herec Kevin Smith (1963-2002). Nový Zéland neprestáva prekvapovať žiadneho turistu a objaviť ho celý sa nepodarí zrejme ani miestnym za celý život.
Už medzinárodné letisko v Aucklande víta prichádzajúcich návštevníkov vo veľkom štýle. Návštevníkov môžu prekvapiť viaceré sochy a inštalácie venované filmovým podobám diel J.R.R.Tolkiena. Práve im vďačí Nový Zéland za ďalší prílev turistov, mimo tých, ktorých lákala príroda a kultúra. Filmové diela priniesli výrazný záujem svetového turizmu. Nový Zéland je tak unikátnym príkladom krajiny, ktorá je pre filmové miesta populárna a žiaduca. Aké ďalšie zaujímavosti sa s ním spájajú?
Historické zaujímavosti Nového Zélandu
- Maorovia a ich príchod: Prví obyvatelia Nového Zélandu boli Maorovia, polynézsky hovoriaci ľudia, ktorí pricestovali na ostrovy v 13. storočí.
- James Cook a objavenie: V roku 1769 britský objaviteľ James Cook dorazil na Nový Zéland, kde mapoval pobrežie a vstúpil do kontaktu s maorským obyvateľstvom. Jeho návšteva mala výrazný vplyv na budúci vývoj ostrova.
- Zmluva Waitangi: V roku 1840 bola podpísaná Zmluva Waitangi medzi britskými kolonistami a Maorami, ktorá formálne uznávala britskú suverenitu nad Novým Zélandom a zároveň zabezpečovala ochranu maorských práv.
- Zlatá horúčka: V 19. storočí začala na Novom Zélande zlatá horúčka, ktorá prilákala tisíce ľudí hľadajúcich bohatstvo. To viedlo k ekonomickej transformácii a vzniku nových osád.
- Prvá krajina, ktorá dala ženám volebné právo: Nový Zéland sa stal prvou krajinou na svete, ktorá v roku 1893 udelila volebné právo ženám.
- Biele ostrovy a záhada Roanoke: Na Bielych ostrovoch (White Island) sa nachádza aktívny vulkán. V roku 1887 sa stal miestom prvého komerčného geotermálneho vrtu na svete.
- Pôvodné druhy: Nový Zéland je domovom mnohých unikátnych pôvodných druhov, vrátane vtákov kivi a papagáj nestor kea, alebo plaz tuatara.
- ANZAC tradícia: Počas prvej svetovej vojny vytvorila Austrália a Nový Zéland armádny zbor známy ako ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps), ktorý si získal mimoriadne uznanie pre odvahu a úspechy v bitkách, napríklad aj v bitke o Gallipoli.
Ďalšie zaujímavosti ktoré sa krajiny týkajú a atrakcie
- Kultúrne festivaly Maorov: Nový Zéland je známy svojou pestrou kultúrou, a návštevníci môžu zažiť tradičné maorské tance, piesne a umenie na rôznych kultúrnych festivaloch,. Napríklad na podujatí Waitangi Day.
- Matamata – Hobbiton: Fanúšikovia Pána prsteňov a Hobita môžu navštíviť dedinu Hobbiton v Matamate, kde boli postavené trvalé filmové kulisy. Táto atrakcia ponúka jedinečný pohľad na filmový svet J.R.R. Tolkiena.
- Bungee jumping v Queenstowne: Queenstown je považovaný za svetovú metropolu adrenalínu. Je to miesto, kde bungee jumping získal svoje začiatky. Návštevníci môžu zažiť skoky z mostov alebo špeciálne postavených veží.
- Te Papa Tongarewa: Národné múzeum Nového Zélandu, známe aj ako „Te Papa“, je v meste Wellington a ponúka pohľad na bohatú históriu, kultúru a prírodu krajiny.
- Tradičné maorské pokrmy: Turisti môžu ochutnať tradičné maorské jedlá, ako sú hangi (jedlo pripravované v zemi), kumara (maorský sladký zemiak) a ďalšie pochutiny.
- Great Walks: Nový Zéland je domovom niekoľkých „Great Walks“ (Veľkých túr) vrátane populárnych trás ako Milford Track a Tongariro Alpine Crossing, ktoré ponúkajú úchvatné scenérie.
- Rugby a All Blacks: Rugby je neoficiálnym národným športom Nového Zélandu. All Blacks, národný rugbyový tím, sú považovaní za jedných z najlepších na svete.
- Geotermálne oblasti: Rotorua je známa svojimi geotermálnymi prameňmi a gejzírami. Návštevníci môžu vidieť výstriky gejzírov a relaxovať v termálnych kúpeľoch.
- Waiheke Island: Táto ostrovná oáza nachádzajúca sa blízko metropoly Auckland je známa svojimi vinicami a umelcami. Cieľom je predovšetkým pre milovníkov vína.
- Marae – Tradičné maorské osady: Marae sú tradičné maorské osady, v ktorých sa zachovávajú kultúrne obyčaje, rôzne tradície a príbehy.
Vedeli ste? Heslá spojené s Novým Zélandom
Nový Zéland má prepracovaný marketing, výnimočné prírodné aj kultúrne bohatstvo. Miestne školy, aj armáda využíva tradíciu bojových tancov Maorov dodnes ako bežnú súčasť života študentov a vojakov. Krajina má tiež niekoľko hesiel, ktoré sú prepojené na tradície, alebo marketing krajiny.
- „Kia Ora!“ – Často používaný maorský pozdrav, čo znamená „Buď zdravý!“ alebo „Dobrý deň!“
- „Land of the Long White Cloud“ – Poetický popis Nového Zélandu z pohľadu jeho nádherných oblačných panorám.
- „Aotearoa“ – Maorské meno pre Nový Zéland, čo v preklade znamená „Kraj dlhých bieleho oblaku.“
- „100% Pure New Zealand“ – Oficiálna kampaň propagujúca prírodnú krásu a čistotu krajiny.
- „Adventure Capital of the World“ – Odkazujuje na Queenstown, známe centrum adrenalínových športov.