Vždy sme boli v tom, že slepé črevo je pozostatok evolúcie, chyba v ľudskom tele a celkom nepotrebný orgán. Tajomstvo slepého čreva však len čakalo na odhalenie. Drobný výstup na čreve pri zapálení tvorí veľký problém. Ten dokonca nemohli v minulosti riešiť a ľudia tak často zomierali tvrdou bolesťou. Vedci z Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research v Melbourne však prišli na to, že apendix – slepé črevo nakoniec naozaj má v ľudskom tele svoju úlohu.
Priamo súvisí s imunitným systémom ľudského tela. Slepé črevo je totiž miestom, v ktorom sa nachádzajú lymfoidné bunky napomáhajúce fungovaniu čriev. Táto činnosť obmedzuje vytváranie zápalov v črevách. Podľa štúdie sú dokonca tieto bunky odolné aj voči ožarovaniu počas chemoterapie. Najviac podceňovaná časť ľudského tela má tak odrazu celkom iný význam. Jeho funkcia má tak priaznivý vplyv na telo. Titul najmenej potrebného orgánu v tele tak bude musieť prevziať iný orgán. Lenže ktorý a na ako dlho? Ľudské telo je dokonalejšie, než si človek myslí.
Medicínsky pohľad na vlastnosti slepého čreva
Slepé črevo, známe tiež ako apendix, je malý, rúrkovitý orgán pripojený k začiatku hrubého čreva v pravej dolnej časti brucha. Z anatomického hľadiska má slepé črevo dĺžku približne 10 cm a priemer okolo 1 cm, no jeho veľkosť a tvar môžu byť variabilné. Histologicky obsahuje slepé črevo lymfatické tkanivo, čo naznačuje jeho úlohu v imunitnom systéme, hoci jeho presná funkcia nie je úplne zdokumentovaná.
Z lekárskeho hľadiska je najznámejším problémom spojeným so slepým črevom apendicitída, čo je zápal slepého čreva spôsobený zablokovaním jeho lumen rôznymi faktormi, ako sú fekálie alebo infekcia. Neliečená apendicitída môže viesť k perforácii a následnému peritonitíde, čo je život ohrozujúci stav vyžadujúci urgentnú chirurgickú intervenciu. Ďalším možným problémom je vznik apendikálnej obštrukcie, ktorá môže spôsobovať chronické bolesti brucha a zažívacie problémy. V niektorých prípadoch môže byť apendix postihnutý nádorovými ochoreniami, ako je karcinoidný tumor, čo si tiež vyžaduje lekárske riešenie.
Apendektómia, chirurgické odstránenie slepého čreva, je bežným a efektívnym riešením apendicitídy a iných závažných stavov slepého čreva. Po odstránení slepého čreva zvyčajne nedochádza k žiadnym dlhodobým zdravotným komplikáciám, čo naznačuje, že jeho funkcia v tele nie je esenciálna. Výskumy však stále pokračujú, aby lepšie pochopili jeho potenciálnu rolu v ľudskom tele.