Antihélium, alebo Fluorid sírový (sulfur hexafluorid)

Balóny

Antihélium, ako sa hovorovo nazýva fluorid sírový, sa zháňa veľmi ťažko, no vie rovnako tak ako hélium fascinovať, hoci opačne. Pomerne známe vlastnosti hélia, ľahkého plynu, ktorý dokáže zabaviť vďaka svojej riedkej hustote, vynáša balóny a vzducholode do výšky a hlasivky mení na zábavnú vysokú frekvenciu. Antihélium sa však správa opačne. Má väčšiu hustotu a ak by sme ho mali v uzavretej sklenenej nádobe, pokojne môžeme v ňom púšťať lietadielka a tie sa budú vznášať.

Extrémne hrubý hlas

Veľmi vysoká hustota tohto plynu spôsobí že aj hlasivky zhrubnú a výsledný zvuk má nízku frekvenciu. Samotný plyn sa komplikovane zháňa a ideálny zdroj poznajú azda len zábavné a televízne spoločnosti. Fluorid sírový používajú aj v lekárstve pri niektorých druhoch operácií a pri ultrazvukovom zobrazení. Dokonca ho používajú aj pri výrobe výplne okien ako zmes zmiešanú s argónom. Hrubý hlas pôsobí zábavne a nemožno sa čomu čudovať, že získal aj hovorový názov antihélium.

Jedno slovenské video, na ktorom si svadobčania vyskúšali antihélium

Bezpečnosť jeho používania

Tento plyn je nezávadný, bezfarebný a bez zápachu. Ľudskému telu nevadí, pokiaľ ho použijete pár krát a na veľmi krátko. Pľúca na fungovanie organizmu potrebujú kyslík. Ten ak máte vo svojich pľúcach neustále a antihélium vám slúži len ako krátka zábavka s prestávkami, nič sa nemôže stať. Hoci veľmi sa neodporúča, ak nepoznáte svoje srdce a prípadné zdravotné ťažkosti, ktoré sa tak môžu v nie príliš istom zdravotnom stave ukrývať.

Inzercia:

Video:

Ukážka rozdielnosti medzi Héliom a fluoridom sírovým

V televíznej šou si to vyskúšali aj ľudia z televízie

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.