ZN.SK
Apríl a kvitnutie ovocných stromov

Mesiac Apríl, česky duben: história a ďalšie jazyky

Mesiac apríl je v gregoriánskom kalendári štvrtým mesiacom. Historicky šlo pôvodne o druhý mesiac, no nepoužíval číslovku, ale pojem Aprilis…

Mesiac apríl je v gregoriánskom kalendári štvrtým mesiacom. Historicky šlo pôvodne o druhý mesiac, no nepoužíval číslovku, ale pojem Aprilis, ktorý v preklade znamená otvoriť. Podľa iných zdrojov má ísť o odvodeninu mena Aphrilis, čo má byť ekvivalent pre meno bohyne Afrodity.

Apríl a kvitnutie ovocných stromov

Má tridsať dní a spája sa nám s jarou a mnohými úkonmi v záhrade. V apríli sa sadí mnoho plodín, obrábajú polia, pripravujú na sadbu. V Čechách je mesiac nazývaný ako duben podľa slova dub. Hoci mesiac sa u nich volá inak, 1. deň mesiaca nazývajú presne tak ako my a zvyšok sveta. Tento deň sa so zábavou a výstrelkami stretáva už od 16. storočia. Mesiac však poznáme aj v spojení s označením „aprílové počasie“ pri ktorom sa naráža na jeho nevyspytateľnosť a častú premenlivosť.

Zaujímavosťou je, že ho nazývame tiež mesiacom lesov. Od roku 1952 sa stal mesiac pripomienkou našich lesov, čo si pripomínajú najmä ochranárske organizácie a ekológovia. S mesiacom sa spája Veľká Noc a sviatky, ktoré najčastejšie pripadajú práve na tento mesiac. Ide tak o Zelený štvrtok, Veľký piatok, Bielu Sobotu, Veľkonočnú nedeľu aj Veľkonočný pondelok. Dodržiavajú sa rôzne tradície, v niektorých regiónoch viac zamerané na šibanie mladým vrbovým prútom, inde viac zamerané na oblievanie čerstvou vodou. Nič z toho pritom nie je kresťanské, ale pochádza z pohanských čias. Spája sa s mladou prírodou a prenosom plodnosti z prírody na mladé ženy. Zvyklosť pochádzajúca z čias Keltov a Slovanov.

Apríl v rôznych svetových jazykoch:

Všimnite si, ako veľmi sa niektoré cudzie a vzdialené jazyky inšpirovali, alebo celkom vyhli označeniam rímskeho kalendára.

Albánčina:           prill
Azerbajčina:       Aprel
Baskitský jazyk:  apiril
Bieloruština:       krasavik
Čeština:               duben
Dánčina:              april
Estónčina:           aprill
Fínčina: huhtikuu
Francúzština:      avril
Holandčina:        april
Chorvátština:     travanj
Írčina:   Aibreán
Japončina:          shigatsu
Jazyk ostrova Tuvalu:      Apelila
Latinčina:            Aprīlis
Litovčina:            balandis
Lotyšština:          aprīlis
Luxemburčina:   Abrëll
Macedónčina:    april
Maďarčina:         április
Nemčina:            April
Polština:              kwiecień
Portugalčina:     abril
Rumunčina:        aprilie
Ruština:               aprel
Slovinčina:          april
Španielčina:        abril
Švédčina:            april
Taliančina:          aprile
Thajčina:             mesayon
Tuniská arabčina:             Afrīl
Turečtina:           nisan

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu