ZN.SK
McDonald's reštaurácia Fast food

McDonald‘s, história značky a vývoj siete reštaurácií

Sieť reštaurácií rýchleho občerstvenia Mc Donald‘s založili bratia Richard a Maurice Mc Donaldovci, írski prisťahovalci, už v roku 1940 s jedinou prevádzkou

Sieť reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald‘s založili bratia Richard a Maurice McDonaldovci, írski prisťahovalci, už v roku 1940 s jedinou prevádzkou v kalifornskom San Bernardino. Skôr, ako vznikla prvá reštaurácia, bratia vlastnili v Pasadene stánok s ponukou hotdogov. Prvá reštaurácia sa profilovala ako barbecue reštaurácia a o osem rokov neskôr obohatila ponuku o hamburgery. Dovtedy sa tomu bránila, avšak predsa len sa inšpirovali už vtedy fungujúcou úspešnou sieťou White Castle. Výrazný zlom vo fungovaní spoločnosti prišiel v roku 1955, kedy bratia McDonaldovci spustili franchísový systém prevádzkovania a dohodli sa s obchodníkom Rayom Krocom (potomok českých prisťahovalcov), ktorý si otvoril pod licenciou Mc Donald’s vlastnú prevádzku v americkom štáte Illinois. Ten neskôr od bratov pomaly rastúcu sieť reštaurácií kúpil a vybudoval rýchlorastúcu firmu, ktorá siaha na všetky kontinenty okrem Antarktídy a zamestnáva takmer pol milióna zamestnancov a dodávateľov.

McDonald's reštaurácia Fast food

Pôvodným maskotom bola postavička v tvare otvorenej žemle s ceduľkou s menom Speedy. V roku 1967 ju nahradil mužom hraný herec v podobe červenovlasého klauna. Tento maskot sa drží celosvetovo aj dnes. Žltá fontána sa v logu objavila v roku 1960 a v podobe dvoch oblúkov ešte nevyvierajúcich z jedného miesta sa udržala do 1968. StanleyMeston vtedy navrhol nové logo, v ktorom oba žlté oblúky mali spoločný stred. Tento návrh sa s miernymi úpravami drží dodnes.

V ponuke sa nachádzajú najznámejšie produkty Big Mac, Cheesburger, Double, Mc Wrap, ale aj mnohé sezónne produkty. Lokálne sa objavujú aj špeciálne edície závisiace aj od krajiny. V ponuke sú niekoľko rokov aj zeleninové šaláty a nápoje dodávané výrazným partnerstvom so značkou Coca Cola doplnili aj balenou vodou a pomarančovým džúsom. Známym produktom pre deti je Happy Meal, ktorého úspešným účelom je zaujať detské publikum pomocou neustále nových a nových hračiek často reagujúcich na aktuálne detské trendy. V Kalifornii to pred časom viedlo k vytvoreniu zákona proti manipulácií detí hračkami.

McDonalds history

Na Slovensku McDonald’s svoju celkom prvú prevádzku otvoril v Banskej Bystrici v roku 1995 a dlhý čas bola jedinou. Reštaurácia bola dokonca turistickou atrakciou pre školské výlety, čo bolo trochu zvláštnosťou, no zároveň ukážkou známeho zahraničného stravovania. Až postupne pribudli reštaurácie v Nitre, Žiline, Trnave, v Košiciach a postupne viacero prevádzok aj v Bratislave. Dnes je v Bratislave viac ako 11 reštaurácií. V súčasnej dobe Mc Donald’s Slovensko prevádzkuje 60% reštaurácií formou franchisingu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu