Kliešť je ojedinelý druh drobného parazitického hmyzu, ktorý ako jeden z mála určuje niektorým jednotlivcom plán ich cesty, alebo záujem vôbec sa pohybovať po lúkach plných trávy. V minulosti ich nebolo toľko ako dnes, kedy chytiť kliešťa nie je žiaden problém. Dnes sú lokality, kde sú ich tisíce na jedinej lúke. Nepadajú pritom zo stromov, človek si ich prinesie pri obtretí o steblo trávy, ale aj o tom si povieme v samostatnom článku o fámach a nezmysloch. Dnes si priblížime, ako sa vlastne kliešť vyberá a aké sú zásady pri jeho odstránení. Ak vás nezaujíma nič o tom, prečo a ako sa vlastne kliešť uchytí, preskočte rovno na postup.
Ako a prečo sa vôbec kliešť prichytí
Kliešť sa zachytí, aby sa nacical krvi. Pri uchytení sa zahryzne a z úst vylúči látku, ktorá pre lepšiu predstavu človeka, je akýmsi cementom. Tento cement dovolí kliešťom udržať sa aj po nacicaní a zväčšení svojho tela a váhy. V srsti psov sa udrží a nevidieť ho dlhší čas. Na koži človeka sa však dá nájsť ľahko, často ho však šatami a pohybom odtrhneme, no „zabetónované“ časti tela zapichnuté v koži zostávajú a predstavujú veľké riziká nákazy kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózi, alebo iných ochorení. Tieto nákazy nie sú pritom na ústupe. Žiaľ vo vážnom stave máme tento mesiac vo svojom okolí dva prípady z Južného Slovenska.
POSTUP VYBERANIA KLIEŠŤA:
Žiaden olej, mastičky, borovička ani nič, čím môžeme kliešťa zadusiť a vyprovokovať ho k väčšej produkcii nebezpečných slín. Ľudia, ktorí vám radia tieto výmysly, pri ktorých možno v minulosti mal niekto šťastie, vám možno nechceli ublížiť, no poradili by vám to najhoršie. Návodov na to, ako vybrať kliešťa je viac, tie správne radia aj toto.
- Uchopte kliešťa pinzetou, nie nechtami. Uchopenie je nutné za hlavičkou, nestláčajte pinzetou bruško. A to v žiadnom prípade. Stlačením bruška kliešť vypustí neželané látky do krvi.
- Žiadne krútenie len proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, ktorým ho vytočíte von. Otáčame s ním mierne doprava, potom späť a rovnakú menšiu vzdialenosť aj doľava. Postup zopakujeme a sledujeme, či sa narušilo „cementové“ spojenie ku koži. Otáčame aj druhý krát v pravom uhle ku postihnutému miestu tak, aby sme kliešťa nezlomili, ale len s ním otáčali. Po dvoch pokusoch skúste, či sa
- Po odlepení skontrolujte kliešťa. Ak má na hlave malý sosák, je to v poriadku. Ak zostal v koži, vyberte ho ihlou podobne, ako pichliač z maliny, či triesku. V horšom prípade vyhľadajte lekára, alebo chirurga.
- V každom prípade miesto dezinfikujte. Ak niečo z kliešťa zostalo, neprechádzajte po tomto mieste vatou, ani tampónmi, či obrúskom. Skrátka ničím. Kliešťa spáľte, alebo ho spláchnite, nechajte celkom vysušiť. Určite nedávajte sliepkam, či akváriovým rybičkám ako sa žiaľ stáva.