ZN.SK
Koberec a návody, prvá pomoc a tipy, ako ho vyčistiť

6 dobrých tipov, ako zbaviť váš koberec každej nečistoty

Napriek širokej škále bytových podlahových výrobkov, ktoré sú dnes k dispozícii – laminát, dlažba, vinyl, drevo, kameň a iné, sú koberce…

Napriek širokej škále bytových podlahových výrobkov, ktoré sú dnes k dispozícii – laminát, dlažba, vinyl, drevo, kameň a iné, sú koberce stále mimoriadne populárne. Koberec ako krytina má svoju dôležitosť.

Koberec a návody, prvá pomoc a tipy, ako ho vyčistiť

Jedným z dôvodov, prečo ľudia milujú koberce, okrem ich tepla a mäkkosti, je aj to, že prekvapivo vyžadujú menej údržby ako tvrdé podlahy. Na zabezpečenie toho, aby koberce vyzerali stále ako nové, je zvyčajne potrebné časté vysávanie a občasné hĺbkové čistenie. Aj napriek našej starostlivosti a úsiliu však na našom koberci z času na čas skončia zvyšky jedla, vyliate nápoje, či špinavé labky od psa. Ak sa aj vám v poslednej dobe stala podobná nehoda, vyskúšajte naše dokonalé triky, ktoré si zamilujete nielen vy, ale aj váš koberec.

Vysajte škvrny, nečistite ich drhnutím

Namiesto agresívneho drhnutia čerstvej škvrny koberec jemne natrite čistiacim roztokom a čistou handričkou, papierovou utierkou alebo aj špongiou. Silným trením by sa nečistota mohla dostať hlboko do vlákien, čo by znehodnotilo váš koberec.

Vyskúšajte krém na holenie

Jeden z najlepších prostriedkov na čistenie kobercov od bežných škvŕn je – verte tomu alebo nie – obyčajný krém na holenie. Odstráni takmer všetky typy škvŕn. Naneste holiaci krém priamo na škvrnu a nechajte ju pôsobiť asi 30 minút. Hneď ako krém na holenie stuhne, vysajte ho suchou handričkou. Na záver oblasť postriekajte zmesou 50/50 bieleho octu a vody a potom roztok opäť utrite handričkou.

Využite prostriedky na čistenie riadu

Tie dokonale vyčistia všetky mastné škvrny. Do šálky teplej vody vložte niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Roztok jemne premiešajte, aby sa prípravok rozpustil. Nalejte na škvrnu na koberec a prebytočnú vodu absorbujte kuchynskými utierkami. Opakujte až kým škvrna nezmizne.

Využite silu ohňa

Kvapol vám na koberec vosk zo sviečky? Ľahko sa ho zbavíte jeho opätovným zahriatím. Konať ale musíte naozaj rýchlo, aby sa vosk nestihol vsiaknuť do vlákien. Nahriatu žehličku položte nad vosk, až kým sa neroztopí. Zmäkčený vosk zoškrabte nožom na maslo.

Posledná záchrana: Peroxid

Jedna z najhorších škvŕn – krv. Najskôr osušte vysušenú krv vodou zmiešanou s jemným čistiacim prostriedkom. Potom pomocou noža na maslo zoškrabte z vlákien čo najviac krvi. Zvyšky krvi odstránite tak, že priamo na škvrnu nanesiete peroxid vodíka, ktorý pri kontakte s krvou začne okamžite peniť a šumieť. Počkajte niekoľko minút, potom nasajte peroxid vodíka a zvyšnú krv papierovými utierkami.

Koberec a návody, prvá pomoc a tipy, ako ho vyčistiť

Koberec pravidelne hĺbkovo čistite

Najlepším spôsobom, ako udržať koberce stále čerstvé a nové, je pravidelné čistenie či už pomocou vysávača a prostriedkov na to určených, alebo aj pomocou parného čističa. Čistenie parou spočíva v použití čistiaceho roztoku pod tlakom vstrekovaného hlboko do koberca, vďaka čomu odstránite aj usadenú špinu, prach či mastné usadeniny.

Zdroj: domavi.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu