Topenie: farba plaviek detí tvorí rozdiel v rýchlosti záchrany

Topenie: farba plaviek detí tvorí rozdiel v rýchlosti záchrany

Organizácia alive-solutions.com na svojom blogu vydala zaujímavý výskum. Upozorňuje na výber farby plaviek detí, ako na rozhodujúci prvok medzi rýchlou záchranou a nečinnosťou v prípade topenia. Sú farby plaviek, ktoré by mali byť pre použitie v bazénoch so svetlým modrým dnom dôvodom na premyslenie. Utopené dieťa pri dne bazéna je totiž v niektorých plavkách doslova neviditeľné na miestach, kde môže byť hladina sčerená. Napríklad vodné trysky, bublinky, alebo špliechanie iných ľudí. Akvapark a viac ľudí v bazéne sú pre to výbornou príležitosťou.

To všetko môže spôsobiť, že povrch vody je v pohybe a tým sa stáva dieťa pre plavčíka, alebo aj náhodného záchrancu neviditeľné. Najväčším problémom sú pritom biele, modré a celkovo svetlé plavky podobné s farbou dna. Naopak – najideálnejšie sú výrazné krikľavé farby ako oranžová, ružová, zelená.

výskum viditeľnosť plaviek

foto: https://alive-solutions.com/blog/f/buying-swimwearthink-safety

Zlá farba plaviek = neviditeľné dieťa pod hladinou

Je zaužívané dievčatám kupovať červené a ružové, kým chlapcom modré. Nechcene tak z chlapcov robíme menej viditeľných, ak sa skúšajú potápať, prípadne ich postihol úraz, alebo sa topia. Modré odtiene splývajúce s prostredím a dnom bazéna totiž môžu tvoriť zásadný rozdiel v lome svetla, ktorý je schopné rozoznať oko človeka stojaceho vonku. Plavčík tak takúto obeť utopenia vôbec nemusí spozorovať pri nepokojnej hladine, napríklad plavcami. Malá časť odhaleného tela totiž nemá výrazný kontrast a odlišnú farbu, ktorá by upozornila pozorovateľa na prítomnosť niečoho iného.

Modré a svetlomodré plavky tak možno považovať za nebezpečné. Výborné sú farby pestré, krikľavé, alebo ich kombinácia. Pri bazénoch s čiernym alebo tmavým dnom sú zase hrozbou plavky predovšetkým z čiernej, sivej a podobných odtieňov.

Pozor aj pri kúpaní na jazerách

Zástup farieb, ktoré môžu byť nebezpečné pri kúpaní v jazere, je ešte väčší. Prakticky väčšina farieb sa stáva neviditeľná pri ponáraní pod hladinu. Viditeľné zostávajú len silno krikľavé farby a aj to len v závislosti od hĺbky ponorenia a zanesenia vody kalom. Najlepšie sa darilo krikľavo ružovej farbe, prípadne krikľavo zelenej a žltej. Iné odtiene už možno považovať za nevýrazné, až neviditeľné. Holá odhalená časť tela pritom nijakým spôsobom nežiari a v kombinácii s nevýraznými plavkami sa v jazere jednoducho stáva neviditeľná

Ohodnoťte článok post

Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.