ZN.SK

Liečivá žihľava dvojdomá a jej využitie v kuchyni a v liečbe

Žihľava má bohaté využitie v kuchyni a samozrejme mnoho pozitívnych účinkov pre naše zdravie, často je, ale podceňovaná.

Už v detstve nás rodičia pri hraní v prírode varovali pred pocitom, ktorý spôsobí dotyk listov žihľavy a ľudskej pokožky. Nepríjemné pŕhlenie a následne svrbenie, to určite nikto dobrovoľne nevyhľadával. Pre mnohých je to len burina, ktorú treba odstrániť. Práve naopak, žihľava dvojdomá je voľne dostupný liek známy už od stredoveku. Prečistí vás, nabije energiou, skrášli a zreparuje rany na koži.

zihlava-dvojdoma

Pozor na nesprávny zber

Žihľavu, ľudovo prezývanú aj pŕhľava, by sme mali zbierať samozrejme v čo najčistejšom prostredí. Zbierajú sa mladé listy, alebo vňať, ktoré sú menšie ako 20 cm a majú tmavozelenú farbu. Zbiera sa aj koreň,  zber je vhodný v marci až apríli alebo v septembri až októbri. Po zbere sa môže z čerstvej žihľavy pripraviť napríklad čaj. Zvyšok sa môže vysušiť na tmavom mieste, najlepšie pri teplote 50°C. Usušia sa rýchlo, pričom listy, ktoré sčernejú vyhoďte. Vysušenú žihľavu sa odporúča skladovať najviac po dobu jedného roka.

Kde je prospešná?

Určite sa nájde človek, ktorý Vám spomenul, aký je žihľava liek proti reume. To je samozrejme pravda. Obsahuje totiž látky, ktoré skutočne pomáhajú zmierňovať reumatické bolesti.

  • pôsobí protirakovinovo
  • pomáha pri ateroskleróze
  • upravuje metabolizmus
  • upravuje krvný tlak
  • znižuje hladinu cukru v krvi
  • pôsobí na kardiovaskulárny systém
  • zlepšuje funkciu pečene a žlčníka
  • pomáha pri kašli
  • používa sa na podporu rastu vlasov a proti ich vypadávaniu

Bohaté využitie v kuchyni

Ako je už známe, žihľava má veľké množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Okrem toho,  by mala byť súčasťou každej kuchyne. Bez problémov nahradí špenát alebo iné šaláty a venuje kopec živín. V jarných mesiacoch je vhodná do praženice, ku kuracine alebo ako špenátový prívarok či polievka. Používajú sa iba lístky, tie sa krátko sparia v horúcej  vode, aby sa zbavili páliacich účinkov.
Výborný je žihľavový sirup, ktorý si každý môže pripraviť aj doma. Potrebujete naň dvesto až dvestopäťdesiat gramov čerstvej alebo sušenej žihľavy a štyristo gramov cukru. Žihľava sa zaleje 1 a pol litrom vody a nechá lúhovať z večera do rána. Ráno sa precedí, pridá cukor a varí dovtedy, kým nezhustne ako med. Ideálne sú 3 až 4 polievkové lyžice sirupu denne. Posilní a prečistí organizmus.

Všetko s mierou

Tak ako väčšina vecí má aj žihľava svoje negatívne vlastnosti. Obsahuje totiž veľa šťavelanov, kvôli ktorým nie je jej nadmerné pitie odporúčané pre ľudí s problémami srdcovej činnosti, ako aj ľudí s problémami so zrážanlivosťou krvi. Nemala by sa preto užívať dlhodobo a tiež nie vo veľkých dávkach. Nie je vhodná pri menštruácii a zvýšenom riziku tvorby obličkových kameňov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu