ZN.SK

Nepodceňujte lipový čaj a jeho zdravotné účinky

Málokto, ale vie, že lipa má okrem svojho veľkolepého vzhľadu aj pomerne veľa liečivých účinkov. V minulosti ju uznávali ako symbol zmierenia a lásky.

Lipa je strom, ktorý je rozšírený v miernom pásme, čiže aj u nás.  V minulosti ju uznávali ako symbol zmierenia a lásky. Málokto, ale vie, že lipa má okrem svojho veľkolepého vzhľadu aj pomerne veľa liečivých účinkov. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje lipa veľkolistá a malolistá. Ostatné lipy, vysádzané v parkoch nie sú vhodné na liečebné účely.

lipovy-kvet

Príjemná medová vôňa

Čaj z lipových kvetov má nie len pozitívne účinky na naše zdravie, ale človeka priláka svojou krásnou medovou vôňou. Zberá sa začiatkom kvitnutia, čiže v júni a v júli, skôr ako sa začnú tvoriť guľovité plody.  Zberajú sa celé súkvetia. Sušia sa pri teplote do 35 °C v tieni, aby nestratili farbu a listy majú svetložltú farbu.

Lipový čaj má potopudný účinok

Oddávna sa užíval pri všetkých chorobách z nachladnutia pre jeho silný potopudný účinok. Za ten vďačí zvýšenému obsahu glykozidov. Okrem nich obsahujú lipové kvety aj silice, triesloviny, flavonoidy, sacharidy, vitamín C a látky podobné vitamínu E.

Pozitívne účinky na ľudské zdravie:

 • pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu
 • posilňuje obranyschopnosť organizmu
 • napomáha pri liečbe chrípky, znižuje horúčku
 • urýchľuje liečbu zápalu priedušiek, uľahčuje vykašliavanie
 • zmierňuje bolesti hrdla
 • prírodné diuretikum, pôsobí močopudne
 • pomáha vyplaviť škodlivé látky z tela
 • znižuje žalúdočné kŕče
 • pomáha pri infekčných chorobách i pri črevných ťažkostiach
 • pôsobí proti nespavosti, nervozite, migréne a podráždenosti
 • vhodný pri liečbe ochorenia obličiek a močového mechúra

Ako si pripraviť čaj

Zoberieme za hrsť kvetu lipy zalejeme pol litrom vriacej vody. Necháme prikryté lúhovať asi 10 až 15 minút. Čaj chutí najlepšie v naturálnom stave, ale môžeme ho podávať aj ochutený medom, prípadne citrónom. Pije sa pravidelne, ale nie dlhodobo. Jeho teplota pri podávaní, by nemala byť vyššia ako 39°C, môže zaťažiť krvný obeh.

Lipový čaj, ako už vieme, má množstvo liečivých účinkov, ktoré by človek nemal určite podceňovať. Je vhodný aj na detoxikáciu organizmu. Okrem nápoja sú dobré aj listy lipy, ktoré sa prikladajú v prípade popálenín a odrenín na postihnuté miesto.
Pri zdravotných problémoch a ťažkostiach by mal každý najskôr siahať po prírodných liečivách, ktoré sú určite pre ľudské telo určite vhodnejšie ako tabletky a chémia.

Nezabúdajme: Lipa a jej kvety uzdravujú telo a myseľ.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu