Lipa je strom, ktorý je rozšírený v miernom pásme, čiže aj u nás. V minulosti ju uznávali ako symbol zmierenia a lásky. Málokto, ale vie, že lipa má okrem svojho veľkolepého vzhľadu aj pomerne veľa liečivých účinkov. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje lipa veľkolistá a malolistá. Ostatné lipy, vysádzané v parkoch nie sú vhodné na liečebné účely.
Čaj z lipových kvetov má nie len pozitívne účinky na naše zdravie, ale človeka priláka svojou krásnou medovou vôňou. Zberá sa začiatkom kvitnutia, čiže v júni a v júli, skôr ako sa začnú tvoriť guľovité plody. Zberajú sa celé súkvetia. Sušia sa pri teplote do 35 °C v tieni, aby nestratili farbu a listy majú svetložltú farbu.
Oddávna sa užíval pri všetkých chorobách z nachladnutia pre jeho silný potopudný účinok. Za ten vďačí zvýšenému obsahu glykozidov. Okrem nich obsahujú lipové kvety aj silice, triesloviny, flavonoidy, sacharidy, vitamín C a látky podobné vitamínu E.
Zoberieme za hrsť kvetu lipy zalejeme pol litrom vriacej vody. Necháme prikryté lúhovať asi 10 až 15 minút. Čaj chutí najlepšie v naturálnom stave, ale môžeme ho podávať aj ochutený medom, prípadne citrónom. Pije sa pravidelne, ale nie dlhodobo. Jeho teplota pri podávaní, by nemala byť vyššia ako 39°C, môže zaťažiť krvný obeh.
Lipový čaj, ako už vieme, má množstvo liečivých účinkov, ktoré by človek nemal určite podceňovať. Je vhodný aj na detoxikáciu organizmu. Okrem nápoja sú dobré aj listy lipy, ktoré sa prikladajú v prípade popálenín a odrenín na postihnuté miesto.
Pri zdravotných problémoch a ťažkostiach by mal každý najskôr siahať po prírodných liečivách, ktoré sú určite pre ľudské telo určite vhodnejšie ako tabletky a chémia.
Nezabúdajme: Lipa a jej kvety uzdravujú telo a myseľ.
0 komentárov