Z času na čas sa objavujú pokusy podvodníkov a hackerov, ktorými sa snažia okradnúť menej pozorných ľudí o peniaze, alebo ich aspoň zdržať podivnými útokmi. Momentálne si môže viacero Slovákov nájsť vo svojich schránkach email z OTP banky, ktorý informuje o nutnom resetovaní hesla do vášho internetového bankovníctva. Pozor, emailová správa sa však len snaží takto vyzerať. V skutočnosti email neodoslala banka, ale podvodník z portugalskej domény. Žiadna banka a ani OTP banka vás totiž nikdy nebude žiadať o reset hesla pomocou emailu. Už vôbec nie cez email zložený z čistého podozrivého textu bez správnej slovenčiny a podobne. Niečo také je nemožné.
Považujte za bezpredmetné a nereagujte
Na podobné emaily je dobré nereagovať. Je zbytočné im písať, pretože ide často o automatizované služby a schránky bez príjmu emailov. Ich účel je správy odoslať. V nich je uvedený odkaz, kde môže nepozorný človek kliknúť a skutočné údaje zadať. Tie však nezadávate oficiálnej stránke skutočnej banky, ale do odchytávacej narafičenej stránky, ktorá sa snaží vyzerať ako stránka banky. Tak je tomu aj v tomto prípade. Na adrese a doméne http://philocoffee.com.au/SK/ v ukrytej zložke, sa autorom tohto podvodu podarilo uložiť vierohodnú kópiu stránok OTP banky, ktorá čaká na zadanie vašich údajov. Stránky zatiaľ neblokuje žiadna technológia blokovania podvodných stránok. Preto si dajte pozor. Adresy môžu byť pokojne vytipované.
Zdrojový kód emailu obsahuje:
Date: Wed, 25 Nov 2015 08:12:10 +0000 (WET)
From: OTPbanka <ricardo.madureira@cm-coimbra.pt>
Message-ID: <1771394909.1788658.1448439130130.JavaMail.root@cm-coimbra.pt>
X-VF-Scanner-Moved-Subject: =?utf-8?Q?V=C3=A1=C5=BEen=C3=BD_z=C3=A1kazn=C3=ADk?=
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/alternative;
Pisching
pokus o oklamanie a zneužitie vašich prihlasovacích údajov internetového bankovníctva, je pomerne častou záležitosťou, proti ktorej sa snažia banky bojovať informovaním svojich klientov. Napriek tomu sa nájde mnoho ľudí, ktorí uveria a zhodou okolností aj sú klientmi danej banky. Stačí, aby z 10 000 oslovených ľudí reagovalo čo i len percento menej počítačovo gramotných ľudí s menšou schopnosťou odlíšiť podvodníka.