ZN.SK
Eye shot športová kamera

Kópie a alternatívy akčných športových kamier GoPro

GoPro je najznámejšou značkou akčných športových kamier. Na trhu je však viacero alternatív a podobných prístrojov, ktoré dosahujú podobné, slabšie, ale pokojne aj lepšie vlastnosti.

Go Pro je značka sama o sebe. Malá kocka, ktorá prekvapivo dokáže zaznamenať v skvelom zornom poli všetko pred sebou vo výbornej kvalite a samozrejme jedinečnosť tohto prístroja tvorí hlavne vodeodolný obal s odolnosťou samotnej kamery. Jej určenie, ako je už dôverne známe, je pre šport, pre akcie aj pre ozbrojené a záchranárske zložky. Pre uhol a vyváženie farieb pri rôznych zmenách prechodu k svetlu aj mimo neho zvláda náročné podmienky a vodeodolný obal kameru chráni do toľkých metrov, koľko uvádza na obale. Vďaka sade sponiek a držiakov je možné prístroj použiť na prilbách, bicykloch, namontovať ich na sadu ďalších držiakov, alebo na teleskopickú tyč. Zaznamenáva na microSD kartičku a ovládanie je orientované na veľmi rýchle ovládanie s pomocou len niekoľkých tlačidiel… Všimli ste si, že hoci ide o popis GoPro kamier, rovnaký popis sedí aj na azda všetky akčné športové kamery, ktoré na trhu sú? Takmer!

Dobrá akčná kamera musí skrátka mať minimálne:

  • Dobré rozlíšenie a kvalitu záznamu
  • Odolnosť proti nárazom, vode, mrazu a zlému zaobchádzaniu, či nehodám napríklad na bicykli, alebo na lyžiarskej zjazdovke.
  • Správne upevnenie pomocou silných tvrdých sponiek, alebo úchytov.
  • Čo i len najmenší displej, aj keby ste ho mali používať len na overovanie dobrých záberov, nech vás doma nečaká nemilé prekvapenie.

GoPro je najznámejšia

Akákoľvek akčná kamera a záber na nej vyhotovený vyvoláva pocit, že ide o GoPro. Zábery na youtube, alebo pozorovania kamier na prilbách lyžiarov či parašutistov majú jasno. Ide o GoPro. Touto značkou pritom nazývame nechtiac aj mnoho kópií, ale aj kamery, ktoré sú podobné len veľkosťou a ide o menej známe značky. Tento typ prístroja sa môže nazývať rôzne. Akčná kamera, športová kamera, adrenalínová kamera alebo čokoľvek, z čoho by nakoniec aj tak vzišlo to isté. Aj preto je v názve článku uvedená kópia a „kópia“, čo je zásadný rozdiel. Presné kópie sa na trhu objavujú už dlhodobo. Lacné kópie z Číny síce môžu niesť názov GoPro, no vôbec nemusí ísť o originálny prístroj. Zažili sme pokus predať pod originálnym označením prístroj s veľmi slabým rozlíšením, ktorý sa snažil vyzerať ako originál aj po stránke obalu a výbavy. Známa kópia na trhu nesie označenie JS4000, ktorá sa však neprezentuje ako GoPro ale buduje si imidž pod svojim názvom.

Známe alternatívy:

GOTOP 1080p

GOTOP 1080p je ďalšou z kamier, ktorá pripomína GoPro značku. Je to najmú podobnou veľkosťou a rovnakým vodotesnným obalom. Kompatibilné sú držiaky a spony. Cena sa pohybuje okolo 200 EUR. Uhol šošovky je menší než pri iných kamerách. Je to len 140°, avšak rozlíšenie má 16 megapixelov. Pýši sa 120FPS pri FullHD a 1,5 palcovým drobným displejom na zadnej strane.

Rollei Actioncam 420

Na to aby sme tento model mohli považovať za kópiu má viacero odlišností a zásadných zmien oproti mnohým iným kamerám. Skôr ide o alternatívu, alebo ako by niekto povedal „kópiu“. Actioncam 420 má na prvý pohľad podobné rozmery, ale výborný výkon. Samozrejme aj oproti JS4000 ide o vyššiu cenu. Rollei v tomto modeli zvláda 4K a súčasťou je páska na ruku s WIFI prenosom, s ktorou môžete ovládať kameru pripojenú na prilbe, alebo niekde inde mimo dosah rúk. Kamera je príjemná na dotyk a jej výbava sedí s GoPro držiakmi, teleskopickými tyčami a ďalšími držiakmi. Pozrite si recenziu.

Rollei akčná kamera Actioncam 420

Sony

Dobrou alternatívou sú aj kamery Sony. Model FDR-X1000 disponuje 4K a uhlom 170°, čím chce konkurovať GoPro Hero 4. Lákadlom je optika značky ZEISS, čo je vo svete kamier a fotoaparátov pojem sám o sebe. Nejde však o „kockový“ dizajn, ktorý je možné hravo ukryť do vodeodolného obalu. Tieto obaly aj prístroj vyzerajú inak. V tomto prípade tak nejde o kópiu, ale alternatívu. Zaujímavý je aj model HDR-AS100V s cenou okolo 180 EUR.

Ricoh

WG-30 Ricoh je tak trochu zvláštnosť. Fascinuje svojim extra futuristickým dizajnom. Medzi prednosti patrí odolnosť proti otrasom, mrazu, hodnotou svetelnej citlivosti až do ISO 6400 a pomocou drobných LEDiek si môžete prisvietiť fotografovanie macro-fotografií.

Eyeshot HD Action

Eyeshot HD Action je kamera, ktorej cena sa pohybuje do 300 EUR. Pozostáva z dizajnu vzdialene podobného na prvý prezentovaný a často spomínaný produkt. Držiaky a spony fungujú na podobnom princípe, no veľkosťou nesedia s inými už spomenutými značkami. Ide o menšiu krabičku s výrazným objektívom v strede prístroja. Pri modeli sú aj hodinky, ktoré komunikujú cez WIFI a je tak možné kameru ovládať priamo bez potreby skladania prilby. Zvláda 60 metrov hĺbky pri potápaní a zaujímavosťou je aj to, že obsahuje rovnaký čip ako GoPro Hero 3, konkrétne Ambarella A7L.

Eye shot športová kamera

JVC GC-XA2

JVC GC-XA2 kamera je trochu netradične tvarovaná. Displej má totiž z boku a smerovanie objektívu má akoby z boku. Obsahuje niekoľko tlačidiel, drobné ale masívne telo. Odolnosť proti prachu, otrasom a ľadu sú samozrejmosťou. Má však aj funkciu gyroskop, ktorá sa pri pocite vysokej rýchlosti prejavuje zvýšenou kvalitou a snahou o túto kvalitu pri nahrávaní v pohybe.

Camsports Evo Pro 2

Camsports Evo Pro 2, kamera v cene okolo 200 EUR pochádza z Francúzska, má drobný tvar pripomínajúci tubus, alebo jeden diel ďalekohľadu. Nahráva Full HD a dokonca vám nahrá aj spomalené video. S uhlom 135° je plusom ešte vodeodolnosť do 10 metrov hĺbky.

Kamery v cenách okolo 100 EUR

Kúpiť si drahú kameru a použiť ju raz ročne na dovolenke pri kalnom mori, to nie je ideálne a týka sa pritom väčšiny ľudí, ktorí si zadovážia tento druh kamery. Nenachádza využitie, alebo len nadšencovi jedli oči. Ak už prahnete po lacnej kamere aj z ekonomických dôvodov a veľmi dobre viete, že ak zničiť, tak radšej nie drahý prístroj, skúste sa pozrieť na niekoľko nasledovných modelov.

Garmin VIRB

Garmin VIRB vychádza v dvoch variantoch a to VIRB X a VIRB XE. Prvý stojí okolo 280 EUR, druhý dosahuje cenu necelých 400 EUR. Zaujímavosťou kamery je ukazovateľ rýchlosť, teploty, hĺbky a podmienok. Vzhľadom je kamera naozaj zvláštna, pripomína drobnú skrinku s tvarom, akoby šlo o futuristickú škatuľu.

JS4000

Neobvyklý názov pre prístroj, ktorý mal byť nepochybne konkurenciou, alebo len lacnejšou alternatívou s osekanými vlastnosťamiJS4000 je model, ktorý sa pred viac ako rokom na inzertných portáloch predával dokonca ako plnohodnotná kópia GoPro s použitím originálneho obrázku GoPro HERO +3. Môže sa mu však naozaj rovnať? Aj táto kamera disponuje uhlom 170°, formátom videa 12 Mpx, 8 Mpx alebo 5 Mpx. Najmä však kompletné ovládanie a vlastnosti najmä čo sa výzoru týka, kopírujú originál. Model je veľmi podobný, sedia rozmery a je použiteľná celá výbava od originálu. JS4000 sa cenovo pohybuje niekde okolo 100 EUR. Oproti známemu originálu má jedno zásadné plus. Má LCD displej, kde je možné vidieť, čo sa nakrúca a či sa vôbec nakrúca. Posledné modely sa objavujú pod označeniami SJCAM SJ5000x, SJCAM SJ5000x Elite, SJCAM SJ5000x WIFI Novatek 96655.

Nabi Square

Nabi Square len vzdialene pripomína GoPro. Môže byť farebná, podobnej stavby, avšak inak tvarovaná. Z hora sa cez vodotesný obal stláčajú dve tlačidlá. Zapojenia držiaka je podobné na iné prístroje a tak sú kompatibilné. Zvláda hĺbku 60 metrov, čo je veľké plus, pád z výšky dvoch metrov a keďže je primárne navrhnuté pre narábanie s detskými rukami, zvláda aj neodborné zachádzanie a roztrasené nakrúcanie. Nakrúca FullHD, má odnímateľný LCD displej, diaľkové ovládanie a ešte úctyhodný rozsah 175° uhlov.

HTC Re action camera

HTC Re action camera je zvláštnosť. Dizajnom pripomína periskop ponorky, nakrúca Full HD s 16 megapixelmi, je extrémne ľahká a nemá žiaden displej. Cena sa pohybuje zhruba okolo 100 EUR.

Cenovo dostupnými sú aj modely SJCAM M10 Wi-Fi Mini Cube, SJCAM SJ x1000, Xiaomi Yi Action, Podo camera, SJ1000 1080P HD Action Camera, Amkov AMK5000S Wireless Wi-Fi, WDV-5000 Action Sports WiFi a mnoho ďalších.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu