Používanie nástrojov sa tradične považovalo za znak inteligencie, ktorý oddeľuje človeka od ostatných živočíchov. Výskumy však ukazujú, že niektoré druhy zvierat dokážu inovatívne využívať predmety zo svojho prostredia na získanie potravy alebo na obranu. Tento fenomén je fascinujúci a vyskytuje sa u viacerých druhov, ktoré si vyvinuli schopnosť používať nástroje prirodzene, bez zásahu človeka. Človek tak nie je jediný tvor na zemi. Je správne uvedomiť si, že aj iným druhom sa podarilo vyvinúť zmysly a inštinkty tak, že vnímajú svoje prostredie ako príležitosť. Tieto schopnosti poukazujú na inteligenciu a adaptabilitu mnohých živočíšnych druhov a naznačujú, že nástroje zohrávajú v prírode významnú úlohu.
Ktoré zvieratá dokážu používať nástroje?
Havrany a iné krkavcovité vtáky
Havrany, vrany a iné krkavcovité vtáky patria medzi najinteligentnejšie vtáky na svete. Boli pozorované, ako používajú kamene na rozbitie tvrdých orechov alebo vajec, čím získavajú potravu. Niektoré druhy, napríklad vrana novokaledónska (Corvus moneduloides), dokonca vyrábajú a používajú jednoduché háčiky z konárov na vyberanie lariev z kôry stromov. Tento druh je známy svojou schopnosťou prispôsobiť nástroje svojim potrebám.
Supy a ich schopnosť rozbíjať potravu
Supy egyptské (Neophron percnopterus) používajú kamene na rozbíjanie pštrosích vajec, ktoré sú príliš tvrdé na to, aby ich mohli rozbiť zobákom. Tento druh patrí medzi len niekoľko známych vtákov, ktoré dokážu cielene používať predmety na získanie potravy.
Delfíny a ich „rukavice“ z hubiek
Tichomorské veľrybovce drsnosrsté (Tursiops sp.), známe aj ako delfíny drsnosrsté, využívajú morské hubky na ochranu svojich rypákov pri hľadaní potravy na dne mora. Táto technika sa nazýva „sponging“ a je prenášaná matkami na svoje potomstvo, čo naznačuje kultúrny prenos znalostí medzi delfínmi.
Šimpanzy a ich komplexné nástroje
Šimpanzy (Pan troglodytes) sú známe svojou schopnosťou používať rôzne nástroje na získavanie potravy. Používajú napríklad palice na vyberanie termitov z ich hniezd alebo na získanie medu. Okrem toho boli pozorované, ako používajú veľké listy ako misky na vodu alebo kamene na rozbíjanie orechov. Niektoré skupiny šimpanzov si dokonca vyrábajú oštepovité nástroje, ktorými lovia menšie primáty.
Orangutany a použitie listov
Orangutany (Pongo spp.) v dažďových pralesoch juhovýchodnej Ázie si často vyrábajú „dáždniky“ z veľkých listov na ochranu pred dažďom. Okrem toho boli pozorované, ako používajú vetvy na vyťahovanie hmyzu z dutín stromov alebo na kontrolu hĺbky vody pred vstupom do rieky.
Slony a ich manipulačné schopnosti
Slony africké a ázijské (Loxodonta africana, Elephas maximus) využívajú svoje choboty na manipuláciu s rôznymi predmetmi. Používajú konáre ako mucholapky, odstráňujú prekážky z ciest a dokonca si robia „stierky“ z konárov na škrabanie sa na miestach, kde sa nedostanú chobotom.
Chobotnice a ich obranné stratégie
Niektoré druhy chobotníc, ako napríklad chobotnica kokosová (Amphioctopus marginatus), zbierajú prázdne kokosové škrupiny a mušle, ktoré potom používajú ako pohyblivé úkryty. Tento spôsob použitia predmetov je výnimočný medzi bezstavovcami a ukazuje vysokú úroveň inteligencie.
Mravce a využívanie nástrojov
Niektoré druhy mravcov, ako napríklad mravce rodu Aphaenogaster, boli pozorované, ako používajú drobné kamienky alebo kúsky rastlín na prenos tekutých potravín do svojho hniezda. Tento spôsob manipulácie s predmetmi je v ríši hmyzu ojedinelý.
Vydry kalifornské a ich kameňové nástroje
Vydry kalifornské (Enhydra lutris) patria medzi morské cicavce, ktoré bežne používajú kamene ako kladivá na rozbíjanie tvrdých mušlí. Pri plávaní si kladú kameň na brucho a údermi rozbíjajú ulity, čím získavajú potravu. Vydry si dokonca niektoré obľúbené kamene uchovávajú v záhyboch kože pod pazuchami, aby ich mohli opakovane používať.