ZN.SK
Viktoriine vodopády

Viktóriine vodopády sa vplyvom sucha zmenili na malý potok

Jedna z najslávnejších prírodných atrakcií Afriky, veľkolepé Viktóriine vodopády, sa výrazne zmenšili. Vplyvom sucha sa z mohutného vodného toku Zambezi…

Jedna z najslávnejších prírodných atrakcií Afriky, veľkolepé Viktóriine vodopády, sa výrazne zmenšili. Vplyvom sucha sa z mohutného vodného toku rieky Zambezi stal tok porovnateľný s potokom pretekajúcim bežnou slovenskou dedinou. Veľká kamenná stena, ktorú bežne zahaľujú hektolitre padajúcej vody dnes schne pod slnečnými lúčmi. Viditeľné je geologické vrstvenie 100 metrov vysokých stien a priestor, ktorý býva bežne zatopený vodou. Turisti tak majú jedinečnú možnosť vidieť zúžený priestor toku, aj spádu.

Viktoriine vodopády

Zdroj: Foto z Youtube, video The Straits Times, video použili z Reuters

Viktóriine vodopády

Nachádzajú sa na hranici Zimbabwe a Zambie. Obe krajiny sa teraz obávajú odlivu turistov, keďže práve prijmi z cestovného ruchu sú dnes pre krajiny kľúčové. Pravdou však je, že práve naopak, tento jav môže prilákať turistov, ale aj výskumníkov, ktorí majú záujem vidieť slávne vodopády v neobvyklej podobe. Napriek ojedinelosti nejde historicky o nič zásadné. Podobne slabý tok sa už pred viacerými rokmi objavil, no tentoraz ho viac spájajú s globálnym otepľovaním a zhoršením prístupu vody pre živú krajinu v širšom okolí. Afrika v tomto roku trpí mimoriadnym suchom, ktorý s už vyžiadal obete na populácii zvierat.

Zaujímavosti o Viktóriiných vodopádoch:

  • Ich šírka môže v plnej sile vodného toku dosahovať až 1800 metrov a padajú až do hĺbky 120 metrov.
  • Názov nesú podľa kráľovnej Viktórie, po ktorej ich pomenoval škótsky cestovateľ a objaviteľ David Livingstone v roku 1855.
  • Vodopády sú na zozname svetového prírodného dedičstva a ročne prilákajú zhruba milión turistov.
  • Voda ich vyhĺbila do čadičového podložia pohoria Kalahari.
  • Zaujímavosťou je, že ako prvý ich zmapoval významný cestovateľ, lekár a kartograf Emilian Carl Johann Holub.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu