Jedna z najslávnejších prírodných atrakcií Afriky, veľkolepé Viktóriine vodopády, sa výrazne zmenšili. Vplyvom sucha sa z mohutného vodného toku rieky Zambezi stal tok porovnateľný s potokom pretekajúcim bežnou slovenskou dedinou. Veľká kamenná stena, ktorú bežne zahaľujú hektolitre padajúcej vody dnes schne pod slnečnými lúčmi. Viditeľné je geologické vrstvenie 100 metrov vysokých stien a priestor, ktorý býva bežne zatopený vodou. Turisti tak majú jedinečnú možnosť vidieť zúžený priestor toku, aj spádu.
Zdroj: Foto z Youtube, video The Straits Times, video použili z Reuters
Viktóriine vodopády
Nachádzajú sa na hranici Zimbabwe a Zambie. Obe krajiny sa teraz obávajú odlivu turistov, keďže práve prijmi z cestovného ruchu sú dnes pre krajiny kľúčové. Pravdou však je, že práve naopak, tento jav môže prilákať turistov, ale aj výskumníkov, ktorí majú záujem vidieť slávne vodopády v neobvyklej podobe. Napriek ojedinelosti nejde historicky o nič zásadné. Podobne slabý tok sa už pred viacerými rokmi objavil, no tentoraz ho viac spájajú s globálnym otepľovaním a zhoršením prístupu vody pre živú krajinu v širšom okolí. Afrika v tomto roku trpí mimoriadnym suchom, ktorý s už vyžiadal obete na populácii zvierat.
Zaujímavosti o Viktóriiných vodopádoch:
- Ich šírka môže v plnej sile vodného toku dosahovať až 1800 metrov a padajú až do hĺbky 120 metrov.
- Názov nesú podľa kráľovnej Viktórie, po ktorej ich pomenoval škótsky cestovateľ a objaviteľ David Livingstone v roku 1855.
- Vodopády sú na zozname svetového prírodného dedičstva a ročne prilákajú zhruba milión turistov.
- Voda ich vyhĺbila do čadičového podložia pohoria Kalahari.
- Zaujímavosťou je, že ako prvý ich zmapoval významný cestovateľ, lekár a kartograf Emilian Carl Johann Holub.