ZN.SK
ovocie

Ako zachovať maximálne množstvo vitamínov v ovocí?

Ovocie by malo tvoriť v primeranom množstve dôležitú súčasť nášho jedálnička. Je to predovšetkým kvôli obsahu dôležitých…

Ovocie by malo tvoriť v primeranom množstve dôležitú súčasť nášho jedálnička. Je to predovšetkým kvôli obsahu dôležitých vitamínov. Ako ale docieliť to, aby sme vitamínov z ovocia využili čo najviac?

ovocie

Vitamíny sa z ovocia postupne strácajú – už od zberu

Najviac vitamínov obsahuje zrelé čerstvo odtrhnuté ovocie. Naopak kúsky, ktoré boli zozbierané ešte nedozreté a potom niekoľko dní, či dokonca týždňov putovali cez pol sveta, než dorazili na pulty v obchodoch, budú mať vitamínov výrazne menej. Týka sa to napríklad tropického ovocia, typicky banánov a ananásov.

Snažte sa preto kupovať lokálne ovocie, prípadne ovocie, ktoré k nám cestovalo len krátko. Vhodnejšie v tomto smere môže byť ovocie sušené mrazom. Z pohľadu obsahu vitamínov ide pravdepodobne o najlepšiu alternatívu k čerstvému ​​ovociu, ktorú môžete navyše dlhšie skladovať. Ponorením do vody navyše ovocie časť stratenej vody opäť nasaje a stáva sa tak veľmi podobné ovociu čerstvému ​​– s minimom stratených živín.

Ovocie omývajte vždy pred nakrájaním

Šupka je dokonalým obalom, ktorý vitamíny v ovocí dokáže ochrániť. Pokiaľ si napríklad s obľubou krájate jablko, začnite tým, že ho ešte vcelku dôkladne umyjete od nečistôt a chemikálií, ktoré môžu na povrchu šupky prichytiť. Až potom jablko nakrájajte a ďalej ho už neumývajte. Aj jednoduchým opláchnutím totiž môžete o časť vitamínov v dužine prísť.

Vonkajšia vlhkosť a voda ovociu všeobecne nesvedčí. Takéto plody je preto lepšie skladovať na suchom a tmavom mieste (do chladničky môžete ovocie dať krátkodobo, na dlhodobé skladovanie ale nie je vhodná). Dlhodobé „kúpanie“ ovocia v hrnci s vodou si tiež radšej odpustite. Z ovocia potom do vody odchádzajú vitamíny rozpustné vo vode, miznú aj niektoré minerály.

Pokiaľ vám šupka nerobí problémy s trávením, rozhodne ju z ovocia, pri ktorom sa šupka bežne konzumuje (napríklad spomínané jablká), nelúpte, ale jedzte ovocie aj s ňou. Pod šupkou je vitamínov najviac a okrájaním môžete o značnú časť z nich prísť.

Pozor na tepelnú úpravu

Vitamínom nesvedčí ani tepelná úprava. Čím vyššia a dlhšie pôsobiaca teplota, tým horšie. Namiesto dlhodobého varenia vo veľkom hrnci s vodou tak prípadne zvoľte len restovanie na panvici alebo kratšie podusenie v menšom hrnci.

Ovocie nedávajte pri varení do studenej nádoby, resp. vody. Najskôr ju rozohrejte na požadovanú teplotu a potom vložte surovinu, ktorú chcete variť. Skrátite tak celkovú dobu varenia a zachováte maximum vitamínov.

Ovocie zjedzte čo najviac a čo najrýchlejšie

Nie, nadpis vás nenabáda na to, aby ste konzumovali každý deň extrémne množstvo ovocia. Ide o také plody, ktoré už máte nejakým spôsobom naporciované. Typickým príkladom je nakrájaný melón, ananás alebo napríklad pomaranč. Pokiaľ si ovocie naporciujete, snažte sa ho skonzumovať ihneď. Nenechávajte ho niekoľko dní v chladničke, kde bude o cenné živiny postupne prichádzať.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu