ZN.SK
Jaskyne a kvaple

TOP 10 rekordov a zaujímavostí o slovenských jaskyniach

10 najzaujímavejších rekordov a zaujímavostí o slovenských jaskyniach, ktoré ste možno ani netušili.

Zľavy na wellness pobyty

Na Slovensku máme viacero jaskýň, niektoré z nich sú dokonca zapísané aj na zozname chráneného svetového prírodného dedičstva UNESCO. Najviac sa ich vyskytuje v krasových oblastiach na Strednom Slovensku, len jedna v Malých Karpatoch na západnom Slovensku a zopár na východnom Slovensku.

Jaskyne a kvaple

1. Najväčší podzemný vodopád

Najväčší podzemný vodopád u nás by ste našli v jaskyni Skalistý potok v Slovenskom krase. Má výšku až 31 metrov, no jaskyňa žiaľ nepatrí medzi bežne dostupné.

2. Najdlhšia jaskyňa na Slovensku

Tou najdlhšou jaskyňou na Slovensku je vlastne niekoľko jaskýň spolu tvoriacich Demäňovský jaskynný systém v Nízkych Tatrách. Dlhý je 35 kilometrov a verejnosti je prístupných len pár kilometrov priechodných a bezpečných chodieb.

3. Najväčší „jednoliaty“ priestor

Byť jaskyniarom a prechádzať úzke chodby nie je nič pre klaustrofobika. Ak však jaskyniar objaviteľ následne prekoná strastiplnú cestu chodieb a ocitne sa v obrovskom podzemnom priestore, zväčša sa mu naskytá nádherný pohľad na kvapľovú výzdobu a obrovský priestor, ktorý mohla vypĺňať v minulosti voda. Takýto priestor dostáva názov „dóm“, svojim spôsobom naozaj prírodný chrám. Občas ho aj pripomína. Ten najväčší na Slovensku je Rozprávkový dóm v jaskyni Stratenská v Slovenskom raji. Ak by ho mala vyplniť voda, zrejme by sme jej sem museli načerpať neuveriteľných 79 000 m3.

4. Najhlbšia priepasť

Najhlbšou priepasťou je neuveriteľných 142 metrov vysoká Malá Žomboj v Slovenskom krase. Spadnúť sem by nechcel určite nikto.

5. Najhlbšia jaskyňa

Tou najhlbšou jaskyňou u nás je so všetkými chodbami a ich klesaním od výšky po prístupné dno je Hippmanova jaskyňa a jej jaskynný systém. Jej hĺbka je 495 metrov, čiže takmer pol kilometra.

6. Najväčší kvapeľ

Najväčším kvapľom s veľkosťou neuveriteľných 34 metrov sa pýši Krásnohorská jaskyňa v Slovenskom krase. 35 metrov dosiahne za niekoľko stoviek tisíc rokov.

7. Najdlhší lanový traverz

Najdlhší lanový traverz na Slovensku by ste našli v jaskyni Skalistý potok v Slovenskom krase. Má 26 metrov a verejnosť sa po ňom bežne neprechádza.

8. Najnižšie položená jaskyňa

Zatiaľ najnižšie položená objavená jaskyňa na území Slovenska bola objavená počas ťažby magnezitu v Bankove na Kojšovej holi.

9. Najvyššie položená jaskyňa

Jaskyňu v najvyššej nadmorskej výške u nás objavili v masíve Rumanovského štítu v Tatrách vo výške 2 428 metrov nad morom.

10. Posledná sprístupnená jaskyňa

Na Slovensku máme naposledy verejnosti sprístupnenú jaskyňu v blízkosti obce Liptovský Ján. Stanišovská jaskyňa funguje pod vedením jaskyniarov a nadšencov pre túto prácu, ktorí sa rozhodli z jaskyne bežne prístupnej samozvaným odborníkom a ničiteľom, spraviť chránené miesto a atrakciu. Čo víta každý návštevník aj cestovateľ, nezdierajú pre fotografovanie a aj prechádzanie jaskyňou je oveľa väčším zážitkom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu