Na Slovensku máme viacero jaskýň, niektoré z nich sú dokonca zapísané aj na zozname chráneného svetového prírodného dedičstva UNESCO. Najviac sa ich vyskytuje v krasových oblastiach na Strednom Slovensku, len jedna v Malých Karpatoch na západnom Slovensku a zopár na východnom Slovensku.
Najväčší podzemný vodopád u nás by ste našli v jaskyni Skalistý potok v Slovenskom krase. Má výšku až 31 metrov, no jaskyňa žiaľ nepatrí medzi bežne dostupné.
Tou najdlhšou jaskyňou na Slovensku je vlastne niekoľko jaskýň spolu tvoriacich Demäňovský jaskynný systém v Nízkych Tatrách. Dlhý je 35 kilometrov a verejnosti je prístupných len pár kilometrov priechodných a bezpečných chodieb.
Byť jaskyniarom a prechádzať úzke chodby nie je nič pre klaustrofobika. Ak však jaskyniar objaviteľ následne prekoná strastiplnú cestu chodieb a ocitne sa v obrovskom podzemnom priestore, zväčša sa mu naskytá nádherný pohľad na kvapľovú výzdobu a obrovský priestor, ktorý mohla vypĺňať v minulosti voda. Takýto priestor dostáva názov „dóm“, svojim spôsobom naozaj prírodný chrám. Občas ho aj pripomína. Ten najväčší na Slovensku je Rozprávkový dóm v jaskyni Stratenská v Slovenskom raji. Ak by ho mala vyplniť voda, zrejme by sme jej sem museli načerpať neuveriteľných 79 000 m3.
Najhlbšou priepasťou je neuveriteľných 142 metrov vysoká Malá Žomboj v Slovenskom krase. Spadnúť sem by nechcel určite nikto.
Tou najhlbšou jaskyňou u nás je so všetkými chodbami a ich klesaním od výšky po prístupné dno je Hippmanova jaskyňa a jej jaskynný systém. Jej hĺbka je 495 metrov, čiže takmer pol kilometra.
Najväčším kvapľom s veľkosťou neuveriteľných 34 metrov sa pýši Krásnohorská jaskyňa v Slovenskom krase. 35 metrov dosiahne za niekoľko stoviek tisíc rokov.
Najdlhší lanový traverz na Slovensku by ste našli v jaskyni Skalistý potok v Slovenskom krase. Má 26 metrov a verejnosť sa po ňom bežne neprechádza.
Zatiaľ najnižšie položená objavená jaskyňa na území Slovenska bola objavená počas ťažby magnezitu v Bankove na Kojšovej holi.
Jaskyňu v najvyššej nadmorskej výške u nás objavili v masíve Rumanovského štítu v Tatrách vo výške 2 428 metrov nad morom.
Na Slovensku máme naposledy verejnosti sprístupnenú jaskyňu v blízkosti obce Liptovský Ján. Stanišovská jaskyňa funguje pod vedením jaskyniarov a nadšencov pre túto prácu, ktorí sa rozhodli z jaskyne bežne prístupnej samozvaným odborníkom a ničiteľom, spraviť chránené miesto a atrakciu. Čo víta každý návštevník aj cestovateľ, nezdierajú pre fotografovanie a aj prechádzanie jaskyňou je oveľa väčším zážitkom.
0 komentárov