ZN.SK

Obľúbená Demäňovská jaskyňa slobody má ukážkový tvar

Demäňovská jaskyňa slobody má zaujímavosť, ktorú si všimnete až pri skúmaní jej mapy. Má tvar, ktorý ju umožní prejsť bez vracania sa po rovnakých miestach.

Demäňovská jaskyňa slobody patrí medzi najznámejšie a najatraktívnejšie jaskyne na Slovensku. Jej výnimočnosť tak trochu tkvie aj v jej prístupnosti. Dostať sa k nej nie je problém, keďže vstup sa nachádza v blízkosti hlavnej cesty v známej turistickej oblasti Demäňovskej doliny v Nízkych Tatrách pod strediskom Jasná. Zhruba by sa dalo povedať, že ide o jaskyňu v tvare písmena U. Vstupujete do jedného ramena, počas prechádzky máte možnosť vidieť všetko dôležité a vychádzate druhým ramenom von. Priam ideálne podmienky pre každú jaskyňu. Bežné sú tvary iných písmen, ktoré návštevníka pošlú jedným smerom, no vracia sa po rovnakej trase.

Nebolo to tak vždy
Pravda je taká, že po jej objavení a za socializmu v snahe sprístupniť ju verejnosti, bolo nutné robiť ešte niekoľko úprav. Vytvoriť prienik, rozšíriť chodby a betónovať. Tak, aby neboli poškodené kvaple a bohatá výzdoba, postupne vznikali zábradlia, schody a chodníky oddeľujúce miesta prechodov od miest, ktoré by mali zostať obdivované očami. Na celom tomto mieste bolo nutné vybudovať nielen sieť chodníkov, ale tiež miesto elektrifikovať a osvetliť. Správna inštalácia svetiel tak, aby nenarúšali dojem prírodného diela, bola nepochybne miestami umením, ktoré sa snažili jaskyniari a technici zvládnuť čo najlepšie. Aj vďaka nim, ale najmä vďaka úžasnej sile prírody a milióna rokov, sa dnes môžeme prechádzať v nádhernom prírodnom diele známom ako Demäňovská jaskyňa slobody.

Prehliadky turistov a priebeh
Turisti sa so sprievodcom do jaskyne dostávajú v pravidelných intervaloch cez hlavnú budovu ku ktorej vedie od parkoviska značenie. Miesto je ľahko dostupné po „ZIG ZAG“ stúpajúcom chodníku, max 10 minút. Jaskyňa nie je prístupná pre vozíčkarov a imobilných ľudí. Po vstupe sa prechádza do Hlbokého dómu, chodby baníkov, Hrachovej chodby až k Sivohnedému vodopádu. Nebyť mapiek, ani by ste netušili, že sa nad vami nachádza chodba, ktorou sa budete vracať späť na svetlo a pár metrov od vás je krásne Smaragdové jazierko. Cez miesto známe ako Katakomby sa dostávate do najväčšieho priestoru sprístupnenej časti jaskyne. Veľký dóm je miesto s možnosťou prepínania osvetlenia a tak vám sprievodca nepochybne rád ukáže kam až siaha priestor v tomto prírodnom chráme. Od Veľkého dómu preteká miestna rieka, po ktorej toku turisti prechádzajú ďalej, no v časti Janáčkov dóm sa už od jej toku vzďaľujú. Riečka totiž mizne v skalách a znova na ňu narazíte až pri Hviezdoslavovom dóme. Veľký okruh prechádza k ďalším nádherným miestam tejto jaskyne. Malý aj veľký okruh neskôr pokračujú cez Panenskú chodbu. Návštevníci prechádzajú k Smaragdovému jazierku s priezračnou vodou a prechodom cez Cintorín kvapľov a Stalagnátovú galériu spojených stalaktitov a stalagnitov sa vychádza von. Pripravte sa určite na príjemnú jaskynnú klímu do ktorej je vhodné obliesť si tenkú bundičku, či sveter.

Nepoteší platené parkovisko, ktoré je tak trochu povinnosťou, keďže miesto inak prístupné nie je. Výhodou však je, že máte pocit stráženia vášho auta, keďže do jaskyne si zrejme všetky tašky brať určite nebudete. Nepoteší poplatok za fotografovanie, ktorý musíte platiť aj vtedy, keď chcete miesto propagovať (foto, archív 2013). A keď si na tú sumu po rokoch spomeniete, uvedomíte si, že podobne ako mnoho iných fotografii, ani tieto sa zatiaľ nedostali nikam…
Na výber je tradičný okruh dlhý 1150 metrov trvajúci približne 60 minút. Veľký okruh zachádza aj na niektoré vedľajšie miesta a dlhý je 2150 metrov. Prehliadka v rámci veľkého okruhu trvá 100 minút a minimálna obsadenosť je desať ľudí.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu