ZN.SK
Sixtínska kaplnka a Michelangelo, kniha

Sixtínska kaplnka, kniha o veľkolepom diele s fotografiami

Dostať sa do Sixtínskej kaplnky je pre obrovský nával turistov z celého sveta trochu komplikované. Zákaz akéhokoľvek fotografovania nepoteší hneď po tlačenici. Sixtínska kaplnka a jej výzdoba…

Zľavy na wellness pobyty

Dostať sa do Sixtínskej kaplnky je pre obrovský nával turistov z celého sveta trochu komplikované. Zákaz akéhokoľvek fotografovania nepoteší hneď po tlačenici. Sixtínska kaplnka a jej výzdoba, ako dielo viacerých renesančných majstrov, medzi ktorými je najznámejší autor stropných fresiek Michelangelo, vyráža doslova dych odborníkom rôznych smerov a je inšpiráciou už po stáročia.

Sixtínska kaplnka a Michelangelo, kniha

Neopakovateľné stropné maľby zachytávajúce biblické motívy a množstvo známych vyobrazení a situácií majú svoje názvy, presne sa vie, ktorý výjav čo symbolizuje, no ich krásu a detaily nedokáže človek zdola objavovať tak, ako keď sa ocitne priamo pred konkrétnymi maľbami. To môže zmeniť unikátna knižka, ktorá sa dostala po odkladoch do predaja pred pár mesiacmi. Sixtínska kaplnka.

Pôvod knihy o Sixtínskej kaplnke

Kniha Sixtínska kaplnka, v originálnom talianskom znení La Cappella Sistina, vyšla v januári 2018. Stalo sa tak po niekoľko mesačnom odklade na strane talianskeho vydavateľa, ktorý tak oneskoril viacero iných jazykových mutácií. Kniha vyšla v spolupráci s vydavateľstvom IKAR, a.s. v slovenskom znení a na 264 stranách sa môže čitateľ dočítať to, čo nenájde v iných knihách venovaných tomuto dielu.

Sixtínska kaplnka a Michelangelo, kniha

Autorom knihy je Antonio Paulucci, osobnosť veľkého významu v oblasti múzejníctva a histórie. Talianský historik bol riaditeľom Vatikánskych múzeí menovaný pápežom Benediktom XVI. Pracoval v mnohých múzeách a napísal viacero kníh. Texty v tejto knihe sú tak z jeho pera. Fotografie, ktoré vypĺňajú obsah knihy pochádzajú z nedávneho projektu absolútneho zdokumentovania celej Sixtínskej kaplnky.

Moderné technológie počas noci v neprítomnosti davov turistov dokumentovali kúsok po kúsku celý maľbu, aby zostala bez zmien zachovaná aj pre ďalšie generácie. Pred niekoľkými desaťročiami prebiehala rozsiahla rekonštrukcia, ktorá mohla pozmeniť na vyblednutých maľbách niektoré kontúry. V snahe zaistiť presnosť v rekonštrukcii malieb aj v budúcnosti teraz existuje podrobný záznam, ktorý už poslúžil pri vytvorení špeciálnej luxusnej unikátnej edícií kníh o Sixtínskej kaplnke. O nej sme už písali.

Kniha Sixtínska kaplnka – La Cappella Sistina

Kniha v slovenskom znení vydávaná ako spoločný projekt vydavateľstva Ikar a talianskeho Scripta Manevnt je v mäkkej väzbe, formátu medzi A4 a A5 s bohatým obrazovým materiálom na kvalitnom papieri. Práve papier má za následok vyššiu váhu knihy, ktorá pôsobí robustne. Obrazový materiál v nej ďaleko presahuje ten textový. Čitateľ má možnosť nahliadnuť na detaily, smerovanie farieb, kontúry, detailnosť niektorých postáv viac, niektorých menej. Na prvých stranách sú nákresy, ktoré fresky sa nachádzajú na akom mieste bočných stien a v akom poradí.

Sixtínska kaplnka a Michelangelo, kniha

Najmä však výjavy, ktoré ste možno nikdy nikde nevideli, pretože doteraz nebol záujem skompletizovať celú stropnú a nástennú maľbu a priniesť ju k ľuďom v takejto podobe. Ku každej fotografii je pripísané, odkiaľ je a čo zachytáva.

Sixtínska kaplnka a Michelangelo, kniha

Pri pohľade na toto dielo podrobnejšie je až neuveriteľné, že sochár Michelangelo dostal zakázku na maľbu takejto veľkosti. Jeho nákresy pripravovaných sochárskych diel dokázali všetkým, že vyniká aj maliarskym umením, no sám sa za maliara nikdy nepovažoval. Knižka umožňuje nahliadnuť aj do pozadia jeho práce, ako aj na biblické motívy tak, ako ich videl Michelangelo a ďalší.

Kniha je v predaji na BUX.SK

Zaujímavosti o Sixtínskej kaplnke a knihe:

  • Fotografie vznikali počas decembra 2015 a januára 2016
  • Architektom Sixtínskej kaplnky bol  Baccio Pontelli
  • Postavili ju na mieste pôvodnej inej kaplnky
  • Biblické výjavy priamo zachytávajú biblickú históriu sveta po vykúpenie človeka Kristom
  • Fresky na bočných stenách zachytávajú podobizne pápežov, výjavy z Kristovho života a oproti výjavy z Mojžišovho života.
  • Niektoré maľby vytvoril Pietro Perugino
  • Niektoré fresky namaľovali aj iní autori ako napríklad Cosima Rosselli, Biagia d’Antonia, alebo Luca Signorelli, či Botticelli.
  • V roku 1508 poveril výzdobou stropu Sixtínskej kaplnky pápež Jálius II. tridsiatnika Michelangela Buonarrotiho.
  • Zmluva bola uzatvorená 8. mája 1508
  • Slávnostné otvorenie prvej vyzdobenej časti bolo 15. augusta 1511.
  • Rad malieb pápežov sa začínal pôvodne tam, kde je vyobrazenie Posledného súdu. Dokonca tam boli diela iných umelcov, ale nahradila ich Michelangelova práca, ktorej akoby ani nestačil priestor.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

...

Všetko pre domácnosť

Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu