ZN.SK
Sixtínska kaplnka

3 luxusné knihy a Sixtínska kaplnka na fotografiách s mierkou 1:1

Sixtínska kaplnka ako životné Michelangelove dielo vychádza aj knižne. Nejde však o klasickú knihu, ale o veľkoformátové trojzväzkové dielo s mierkou 1:1.

Pred tohtoročnými Vianocami sa na trhu objavia neobyčajné knihy. Na celom svete len 2000 kusov a na Slovensku z nich presná stovka v slovenčine. Výnimočná publikácia venovaná výnimočnej stavbe má tak mimoriadne náklady, že aj samotná hodnota a cena knihy z nej robí knižný klenot dostupný len málokomu. Sixtínska kaplnka, mimoriadne životné dielo renesančného umelca Michelangela, je jednou obrovskou freskou, ktorá pokrýva strop, čelo a aj steny celej jednej budovy z jej vnútra. V priebehu stáročí bol tento umelecký skvost niekoľko krát reštaurovaný, pričom zásadná oprava zastaraných farieb poznačených sadzami zo sviečok prebehla pred pár storočiami.

Sixtínska kaplnka

Dnes je všetka rozsiahla výzdoba nachádzajúca sa na 1200 metroch štvorcových fresiek s náboženskými motívmi v Sixtínskej kaplnke v nádhernom zachovanom stave, no opäť len na nejaký čas. Aj tento fakt umožnil vzniknúť knihe, ktorá má vo svojom pozadí neobyčajný príbeh a zaujímavosti.

V záujme lepšej záchrany vzniká kniha

Pri reštaurovaní prasklín, odlupnutých farieb a vôbec pri záchrane náterov by nepochybne pomohlo, keby bolo reštaurátorom známe, ako maľba v minulosti vyzerala. Aj v záujme zachovania čo najviac detailov sa preto nedávno pristúpilo k archivovaniu celej Sixtínskej kaplnke. Stavba, ktorá je masovo navštevovaná a hrnú sa do nej tisíce ľudí denne, sa po večeroch menila na veľký ateliér s lešeniami a konzolami, po ktorých sa posúvali technici a fotografi, aby každý jeden dielik celého diela zaznamenali s rovnakým svetlom a nastaveniami a neskôr vytvorili digitálny obraz.

Nuž práve vďaka týmto snímkam sa mohlo následne uvažovať aj o ich ďalšom využití. Tento archív tak môžete mať aj u seba doma. Aj keď len v prípade, že patríte medzi zberateľov umenia a cenných kníh. Literatúra a knihy sú odvetvím umenia, ktoré na prvý pohľad nemá na Slovensku svojich priaznivcov, no pri pohľade na úspech iných luxusných kníh za posledné roky je jasné, že svojich nadšencov si nachádza.

3 zväzky rozdelené na Posledný súd, Strop a zvyšné fresky

Ak by ste chceli tú najlepšiu možnú knihu o Sixtínskej kaplnke, čo by mala obsahovať? Určite ilustrácie, presné fotografie toho, čo je možné vo vnútri obdivovať a nájsť. Určite informácie o autorovi a samotnej stavbe ako takej. Autorom textu je prof. Antonio Paolucci. Spoločne s talianskym vydavateľom a Vatikánom nie len že pripravili obsah, knihy sú zároveň Sixtínskou kaplnkou samou o sebe. Vo vnútri sa totiž nachádzajú jednotlivé maľby v mierke 1:1, čo znamená, že všetky tie neuveriteľné detaily, výnimočné maľby a stovky obrazov spojených do jednej veľkej plochy, sú podrobne prenesené na papier. Ak by sa vám pošťastilo listovať v takejto knihe a rozkladať si jednotlivé listy, čisto hypoteticky by ste pri rozstrihaní celej knihy mohli získať vlastnú kópiu interiéru u seba doma. Výsledok je ohromujúci. Dokazuje totiž, že Michelangelo si dal nesmierne záležať aj na miestach, ktoré sú ľudskému oku nepozorovateľné a do výšky neviditeľné.

Knihy sú spomínané zámerne. Ide totiž celkovo o tri zväzky s rozmermi 43,5 x 61 cm. Uvádza sa pri nich, že sú vytvorené tak, že presnosť presahuje rozlišovaciu schopnosť oka. Pri pohľade na maľby v detailoch môže byť čitateľ prekvapený rozsahom a motívmi. Nechýba v nich totiž nahota, stvárnenie smrti, dokonca opakovane, ale tiež aj negatívne postavy, kríže, motívy bežného života. A tomu všetkému podvedome kraľuje najznámejšia freska celej stavby vôbec. Stvorenie človeka a zachytenie okamihu, kedy Boh stvoril Adama v nezameniteľnom letmom dotyku dvoch rúk.

genesis-sixtinskakaplnka

High-end technika na pomoc

Na to, aby sa vôbec mohlo realizovať zaznamenávanie a digitalizácia celého vlastne výtvarného diela, bolo nutné zapojiť modernú techniku s úpravami vytvorenými práve pre tento účel a použitie. Dlhé prípravky nakoniec umožnili použitie laserovej fototechniky. Motorizovaná panoramatická hlava Roundshoot VR Drive bola použitá pri vytváraní rozsiahlych panoramatických niekoľko gigapixelových snímkov. Oproti klasickým užívateľským fotoaparátom je to nepredstaviteľný rozdiel. O snímky samotné pre knihu sa postarali Canon 3 Eos 5Drs fotoaparáty s 50 Mpx rozlíšením a objektívmi s 500 mm, 400 mm DXO, alebo 180 mm objektív. K tomu používali vysoké lešenie a predlžené statívy s diaľkovým ovládaním, vrátane niekoľkých meracích zariadení.

Na Slovensku len 100 kusov

Celosvetový projekt počíta s 2000 kusmi trojzväzkovej publikácie vydávanej v Taliansku. Pre Slovensko bude k dispozícii 100 kusov a každá z kníh bude mať svoje vlastné číslo, ktorým bude jedinečné. Čo čert nechcel, alebo možno plánoval, v rámci prerozdeľovania čísiel Slovensko získalo sériové čísla 601 až 700, ktoré sa medzičasom veľmi rýchlo rozpredali prostredníctvom stránok Sixtinskakaplnka.sk. Práve Slovensku tak pripadlo aj údajné temné číslo 666, o ktorom nepochybujeme, že by vzbudilo záujem aj záujemcov z iných krajín. Z celkového počtu 100 kníh sa dosiaľ na Slovensku predalo už viac ako polovica. Zaujímavosťou je, že v súčasnosti prebieha predpredaj tejto trojzväzkovej publikácie, ktorej cena sa mení aj podľa blížiaceho sa dátumu vydania. Všetci tí, ktorí si prajú byť menovaní v rámci celosvetovej produkcie, budú môcť mať svoje meno uvedené v zozname majiteľov, ktorý sa má neskôr nachádzať na poslednej strane v treťom zväzku. Všetky tri knihy dodávané v ochrannej kazete spolu budú vážiť neuveriteľných 30 kilogramov a súčasťou je aj dekrét o vlastníctve. Na Slovensku celý projekt zastrešuje vydavateľstvo Ikar.

…a exkurzia k tomu

Každý jeden majiteľ slovenskej verzie Sixtínskej kaplnky má pritom ešte zásadnú výhodu. Kúpou tejto knihy má možnosť navštíviť Sixtínsku kaplnku vo večerných hodinách počas jari 2017, čo v prípade len uzavretej skupinky slovenských návštevníkov so slovenským výkladom, znamená nebyť súčasťou niekoľko tisícového hlučného davu, ktorý je organizovaný smerovými tabuľami a je komplikované poskytnúť plnohodnotný výklad. Vidieť Sixtínsku kaplnku v oveľa pokojnejšom režime, bez ponáhľania a tlačenice môže byť nepochybne zážitkom. Najmä ak v tom čase bude tých niekoľko majiteľov mať svoju knihu preštudovanú a medzi maľbami si nájdu svoje obľúbené miesta.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu