ZN.SK
Vatican luxusná kniha

Luxusná encyklopédia venovaná Vatikánu od Assouline

Drahšie a luxusnejšie encyklopédie venované úzkemu kruhu záujmu sa na Slovensku veľmi nevydávajú. Celosvetovo tak majú úspech knihy vydavateľstva Assouline…

Drahšie a luxusnejšie encyklopédie venované úzkemu kruhu záujmu sa na Slovensku veľmi nevydávajú. Celosvetovo tak majú úspech knihy vydavateľstva Assouline, ktoré vychádzajú v angličtine, a keďže tieto knihy často tvoria súčasť interiéru obývačiek, vlastných pracovní, či prevádzok, hotelových hál a vinární, môžeme hovoriť aj o knihách s určitou umeleckou hodnotou.

Vatican luxusná kniha

Vatican

Encyklopédia Vatican od Chivota Dominiquea je jednou z tých kníh, ktoré vám otvoria pohľad do málo prebádaného a Slovákom málo známeho štátu v štáte, do najmenšej krajiny sveta, ktorej zeleň je obmedzená na parky a archívy sú opradené mnohými tajomstvami. Naozaj výnimočná kniha je po obsahovej stránke mimoriadne pestrá. Čitateľovi, ktorí nedokáže čítať v angličtine, ale nedá toľko poznania ako tým jazykovo zdatnejším.

Vatican luxusná kniha

Viazaná veľká kniha má svoju váhu. Takmer dva kilogramy tvorí hlavne kvalitný papier a množstvo fotografií, ktoré si takýto papier vyžiadali. Kniha síce vyšla ešte v roku 2009, no na Slovensko sa do predaja dostáva až teraz. Viazaná publikácia má svoj vlastný prebal a jej cena je 70 eur.

Obsah poodkrýva tajomstvá

Pre bežného cestovateľa, či veriaceho, je Vatikán miestom v ktorom sa kĺbia slávne miesta, významné sochárske aj maliarske pamiatky, ale hlavne ide o sídlo pápeža a kresťanskej cirkvi, čo ustanovuje všetkému v tomto štáte jeho hodnotu a význam. Kniha samotná prechádza naozaj od najmenších detailov jeho polohy, históriu a postupne až do modernej doby. Spomína pápežov, význam a vznik Vatikánu, jeho pamiatok a nezabúda ani na pre orientáciu dôležité mapy a vysvetlivky polôh.

Vatican luxusná kniha

Aj na snímkach sme sa pokúsili priniesť najzaujímavejšie témy. Proces s Galileom, ktorý tvrdil, že Zem je guľatá a poprel tak všetko, čo cirkev o Zemi dovtedy kázala. Alebo téma švajčiarskej gardy, veľmi zaujímavá téma, poodhaľujúca význam špeciálne školených vojakov a ich služby vo Vatikáne.  V histórii Vatikánu však bolo aj mnoho zlých rozhodnutí kontrastujúcich s tými dobrými. Vatikánske archívy sú jedny z najzáhadnejších. Starostlivo uchovávajú množstvo mimoriadne cenných historických písomných aj hmotných prameňov, relikvie a originály nevyčísliteľnej hodnoty.

Vatican luxusná kniha

Zaujímavou témou môžu byť aj Vatikánske financie, ktorým je venovaná rovnako tak zaujímavá časť knihy. Plnohodnotná encyklopédia robí prierez Vatikánom, menej známymi faktami, aj informáciami, ktoré sú v rôznych iných publikáciách, hoci len naznačené, alebo menej vysvetlené. Kniha sa tak stáva naozaj príjemným knižným spoločníkom pre kohokoľvek, kto trpí záujmom o vzdialené a neprístupné miesta. Áno, Vatikán je síce prístupný, no nie tak, ako ho poodhaľuje práve táto kniha.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu