Papagáj Nestor Kea na Novom Zélande je inteligentný vandal

Papagáj Nestor Kea na Novom Zélande je inteligentný vandal

Tak ako u nás občas kuna dokáže znepojazdniť auto počas jedinej noci a v podstate to vie aj stádo sŕn, ktoré prebiehajú cez cestu, od papagája by ste škodu na aute či dome nečakali. Na Novom Zélande žije viacero druhov papagájov, často vzácnych a ojedinelých. Napríklad papagáj Kakapo, ktorý je jediný nelietajúci papagáj a ohrozený druh. Naopak horský papagáj Nestor Kea sa sám necíti byť ohrozený. Žije len na jedinom mieste sveta, na Južnom ostrove. Tento druh si koleduje o výprask, ale nemyslí to tak zle, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Nestor kea Nový Zéland

V minulosti ho lovili. Hoci na to nevyzerá, spôsobil smrť viacerým ovciam. Napriek svojej veľkosti má silný zobák, ktorým dokáže zraniť ovcu, aby sa dostal pod kožu k jej tuku. V oblasti sú známymi svojou inteligenciou. Dokážu prekonávať prekážky, odstraňovať zámky, otvárať si fľaše, alebo používať nástroje, aby sa dostali k potrave. Dokonca dokážu spolupracovať a rozdeliť si úlohy, aby získali, čo chcú. Ak papagája Kea chováte v klietke, s najväčšou pravdepodobnosťou ho už nechováte. Dostal sa von, kým ste čítali tento článok.

Miluje hru s izoláciou, či gumičky na stieračoch

Na internete je viacero videí a zábavných posmeškov, ktoré si na Novom Zélande strieľajú z apetítu a správania tohto druhu papagája. Nestor Kea totiž obľubuje gumu. Rád sa s ňou hrá, niektorí tvrdia, že si pochutí na gume, ale skôr je to jej materiál, ktorý môže papagája baviť žuť a naťahovať. Keď zaparkujete auto v národnom parku je pokojne možné, že sa na vaše auto ihneď vrchnú prelietavajúce papagáje.

Stierače okien a ich jemná guma je jeden z cieľov, prípadne si šikovne vytiahnu izoláciu medzi dverami. Bez nej to bude v aute pískať, hučať a aj klimatizácia bude mať problém s účinkom.


Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Batérie a recyklácia
Použité batérie v žiadnom prípade nehádžte do koša, ale recyklujte

Panzanella
Recepty: Talianska delikatesa netuctovo – Šalát Panzanella

Uteč Get out steelbook DVD bluray
Horor Uteč (Get out) už vyšiel na DVD, BD, aj ako Steelbook

Zavrieť