ZN.SK
Katastrálna mapa: kto je majiteľom pozemku?

Nové stránky katastrálneho úradu odhalia, komu patrí pozemok

Úrad geodézie, kartografie a katastra SR spustilo nesmierne očakávanú novú katastrálnu mapu. Predošlá mapa „kapor“ zlyhávala. Nová verzia hneď odhalí, kto je majiteľom akého pozemku, meno za slobodna, aj adresu.

Úrad geodézie, kartografie a katastra SR spustilo nesmierne očakávanú novú katastrálnu mapu. Predošlá „kapor“ vyžadovala len Internet Explorer a nainštalovaný plugin, pričom šlo o miestami až šialene zaostalú nemotornú aplikáciu, ktorá fungovala na dobré slovo a na zastaranom systéme. Nový katastrálny portál http://mapka.gku.sk je výnimočný hneď z niekoľkých dôvodov:

1. Dokáže vyhľadávať

Mapa naozaj dokáže vyhľadať obec a v nej si môžete rýchlo bez zbytočného čakania a bez inštalácie doplnkov na akomkoľvek internetovom prehliadači pozrieť dané parcely podľa čísla, alebo podľa obce. Vyhľadávanie podľa mena možné na šťastie nie je. Vyhľadávanie funguje aj na základe ulíc. Viete tak konkrétne zistiť, kto býva a komu patrí dom na akej ulici. Viete zistiť aj to, koľko domov je zapísaných a na aké parcely sa pozemok rozdeľuje.

Katastrálna mapa: kto je majiteľom pozemku?

2. Zobrazuje vrstvy

Môžete si vybrať, aký pohľad chcete. Celkom dole v ľavom rohu nájdete ikonu mapy pre výber vrstvy. Orientačné a súpisné čísla, Ortofoto, Topo mapa, ZBGIS, Územnosprávne členenie, Mapa určeného aparátu a ďalšie.

katastralnamapa-vrstvy

3. Vyzradí viac ako chcete

Odhalí, kto je váš sused, komu patrí aký pozemok a nepotrebujete mať vzdelanie, vedieť ovládať aplikácie. Hravo nájdete mená majiteľov a pri ženách vidíte aj priezvisko za slobodna s kompletnou adresou, ktorú daný človek mal počas zápisu vlastníka na katastri. Skryť sa tak žiaľ nikto neskryje. Nejde pritom len o skrývanie pred úradmi, ale aj pred neprajníkmi, klebetnicami a škodlivými ľuďmi, ktorí doteraz nemali prístup k údajom a rozlohe majetku. Odteraz sa k takýmto údajom dostane absolútne ktokoľvek. Tak ako všetko, aj tento druh informácií je možné zneužiť. Treba dodať, že ide len o výstup, nie nástroj na zmenu a úpravu údajov, ako očakávali už pri starom riešení mnohí. Mnoho starších domov nemá zapísané garáže a záhradné murované domčeky. Nastáva problém

4. Informačné pole

Informačné políčko na ľavo, v ktorom sa zobrazujú informácie, zobrazuje aj podiel, pomer podielu, zoznam podielnikov. Nezobrazuje však lesy a urbárne zoznamy. Vďaka rýchlosti, s akou táto aplikácia funguje, je možné odhaliť aj také zaujímavosti, ako je napríklad vlastníctvom pozemkov pod riekami, medzery medzi pozemkami a používateľ aplikácie má aj rýchlejšie dostupné ďalšie informácie. Ak je evidovaný nájomca a správca, je uvedený v tomto zozname taktiež.

5. K portálu sa neviažu kauzy

K portálu http://mapka.gku.sk sa neviažu žiadne kauzy a škandály. Stránky SNG s odporným dizajnom, ktoré akýkoľvek webmaster dokáže vyhotoviť s rozpočtom do 80 EUR stáli 25 000 EUR. Neuveriteľne predražená investícia za nič sa dočkala obrovskej kritiky odborníkov, dizajnérov aj neprofesionálov. Každý jeden to bral ako tvrdú urážku ich ohodnotenia a práce. Lesnícky portál mal mať dokonca stránky za 700 000 EUR, čo je šialená suma. V prípade mapka.gku.sk sa však nekonalo žiadne prekvapenie. Jediný etrend.sk uvádza, že vývoj webu financoval úrad z vlastného rozpočtu, čo je chvályhodné a zaslúži si uznanie. Práve vývoj stránok pre verejnú správu a úrady je výborný biznis, v ktorom je veľmi ľahké vystaviť faktúru na viacciferné sumy. Pri vývoji stránok a ich ďalšej paušálnej údržbe sa dá hovoriť o až neuveriteľnej príležitosti vyťahovania peňazí od zadávateľa projektu. Na druhej strane, nechcenými obeťami sú žiaľ často aj jednotlivci pre zle postavené zmluvy s vývojármi a pre nevedomosť toho, čo obnáša údržba a ako finančne náročné budú aktualizácie a ďalšia prevádzka stránok.

Plnú podporu aplikácia uvádza pre Internet explorer 11 a viac, Firefox 34 a viac, Google Chrome 39 a viac a Opera 26 a viac. Vlastníkom práv a obsahu je © Úrad geodézie, kartografie a katastra SR. Snímky sú len ilustračné a upravené.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu