Slovenské diaľničné známky 2016 sú elektronické: ako a kde kúpiť? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Slovenské diaľničné známky 2016 sú elektronické: ako a kde kúpiť?

Diaľničné známky od januára 2016 pre rok 2016 boli z počiatku vtipné. Mnohé čerpacie stanice ešte druhý januárový týždeň nemali informácie o tom, ako bude predaj prebiehať. Mnohí strašili fámou o skrinke za oknom, ktorú bude musieť mať každý jeden vodič. Klasické nálepky na okno, ktoré sme tak pracne neraz zoškrabovali a občas s nimi mali problém aj v servisoch pri výmene autoskiel, zanikli a nebola za nich náhrada. Január však predsa len priniesol postupne lepšiu informovanosť a pripravenosť. Už nejaký čas tak vieme, ako to vlastne so známkami bude. Aj my sme mali podobné otázky, ako ostatní ľudia. Ako je to teda s diaľničnými známkami?

Čo znamená, že ide o elektronickú známku?

Elektronická je len tým, že ide o registráciu vozidla do zoznamu tých, ktoré majú úhradu spravenú. Ak teda na diaľnici automatický systém zosníma značky vozidiel a vyhodnotí, že k značke prislúcha registrácia v tomto zozname platcov, všetko je v poriadku. Veľmi zjednodušený systém totiž ihneď vyhodnocuje, či je dané vozidlo na diaľnici bez zaplatenia diaľničného poplatku. Vozidlo, ktoré uviedlo svoju EVČ nesprávne, alebo diaľničnú známku nemá registrovanú a zaplatenú, môže mať problém.

Nad palubnou doskou teda žiadna elektronika?

Nad palubnou doskou nebude žiadna skrinka, ako hovorili prvé informácie medzi ľuďmi a šoférmi.

Dokedy bude platná?

Opäť klasicky do 31. Januára 2017 ako po starom aj tie predtým.

Cena diaľničnej známky na rok 2016?

Nezmenená a rovnaká ako česká diaľničná známka. Rovných 50 EUR s DPH. Mesačná diaľničná známka stojí 14 EUR s DPH a platí na 30 dní od označenia, respektíve od registrácie dňa, kedy na cesty vyrazíte a potrebujete mať registráciu platnú. 10 dňová je za 10 EUR s DPH.

Kde sa dá diaľničná známka kúpiť?

Najrýchlejší spôsob, ako z pohodlia domova kúpiť diaľničnú známku v elektronickej podobe eZnamka je prostredníctvom stránky eZnamka.sk. V nej môžete podľa prehľadného systému známku kúpiť a uhradiť ju online pomocou platobnej karty. Prípadne si ju môžete kúpiť v automatoch na úradoch, na hraničných priechodoch. Je veľmi dôležité skontrolovať si po sebe presné údaje vo formulároch. Nepresnosti sa môžu vypomstiť.
Samozrejme, už sú k dispozícií aj na čerpacích staniciach.

POZNÁMKA: na stránkach eZnamka.sk je možné skontrolovať platnosť diaľničnej známky, ale tiež podať podnet na reklamáciu, či žiadosť napríklad na rozšírenie služieb.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.