ZN.SK
eZnamka, diaľničné známky 2016

Slovenské diaľničné známky 2016 sú elektronické: ako a kde kúpiť?

Klasické nálepky na okno končia. V roku 2016 prichádza novinka v podobe elektronických diaľničných známok. V skutočnosti ide len o registráciu vozidla do systému evidencie tých, čo uhradili poplatok.

Zľavy na wellness pobyty

Diaľničné známky od januára 2016 pre rok 2016 boli z počiatku vtipné. Mnohé čerpacie stanice ešte druhý januárový týždeň nemali informácie o tom, ako bude predaj prebiehať. Mnohí strašili fámou o skrinke za oknom, ktorú bude musieť mať každý jeden vodič. Klasické nálepky na okno, ktoré sme tak pracne neraz zoškrabovali a občas s nimi mali problém aj v servisoch pri výmene autoskiel, zanikli a nebola za nich náhrada. Január však predsa len priniesol postupne lepšiu informovanosť a pripravenosť. Už nejaký čas tak vieme, ako to vlastne so známkami bude. Aj my sme mali podobné otázky, ako ostatní ľudia. Ako je to teda s diaľničnými známkami?

Čo znamená, že ide o elektronickú známku?

Elektronická je len tým, že ide o registráciu vozidla do zoznamu tých, ktoré majú úhradu spravenú. Ak teda na diaľnici automatický systém zosníma značky vozidiel a vyhodnotí, že k značke prislúcha registrácia v tomto zozname platcov, všetko je v poriadku. Veľmi zjednodušený systém totiž ihneď vyhodnocuje, či je dané vozidlo na diaľnici bez zaplatenia diaľničného poplatku. Vozidlo, ktoré uviedlo svoju EVČ nesprávne, alebo diaľničnú známku nemá registrovanú a zaplatenú, môže mať problém.

Nad palubnou doskou teda žiadna elektronika?

Nad palubnou doskou nebude žiadna skrinka, ako hovorili prvé informácie medzi ľuďmi a šoférmi.

Dokedy bude platná?

Opäť klasicky do 31. Januára 2017 ako po starom aj tie predtým.

Cena diaľničnej známky na rok 2016?

Nezmenená a rovnaká ako česká diaľničná známka. Rovných 50 EUR s DPH. Mesačná diaľničná známka stojí 14 EUR s DPH a platí na 30 dní od označenia, respektíve od registrácie dňa, kedy na cesty vyrazíte a potrebujete mať registráciu platnú. 10 dňová je za 10 EUR s DPH.

Kde sa dá diaľničná známka kúpiť?

Najrýchlejší spôsob, ako z pohodlia domova kúpiť diaľničnú známku v elektronickej podobe eZnamka je prostredníctvom stránky eZnamka.sk. V nej môžete podľa prehľadného systému známku kúpiť a uhradiť ju online pomocou platobnej karty. Prípadne si ju môžete kúpiť v automatoch na úradoch, na hraničných priechodoch. Je veľmi dôležité skontrolovať si po sebe presné údaje vo formulároch. Nepresnosti sa môžu vypomstiť.
Samozrejme, už sú k dispozícií aj na čerpacích staniciach.

POZNÁMKA: na stránkach eZnamka.sk je možné skontrolovať platnosť diaľničnej známky, ale tiež podať podnet na reklamáciu, či žiadosť napríklad na rozšírenie služieb.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu