Nová Baňa je jedným z miest, ktoré ťažia zo svojej bohatej banskej minulosti. Jej názov napovedá spojenie s baníctvom a ťažbou drahých kovov, aké sa v Štiavnických vrchoch úspešne ťažili celé stáročia. Turisticky významný región pritom neláka len na historické pamiatky a starú banícku históriu. Je to aj architektúra, ktorá po príchode nemeckého obyvateľstva v dvoch historických vlnách, priniesla prímes staviteľstva, poschodových domov a meštianstvo ako také na spôsob stredovekých vyspelých miest západnej Európy. Historické centrum Novej Bane svedčí o architektonickom a staviteľskom umení, zmysle pre funkciu, krásu, aj trvácnosť. Okolie však tvorí zelená príroda horského členitého regiónu v ktorej sa nachádza ďalšie spektrum cieľov turistického záujmu.
Historické centrum Novej Bane má niekoľko významných pamiatok, kostolov, domov a aj pozostatkov technických pamiatok. Miestnym a návštevníkom ponúkne všetko potrebné zázemie v rámci tovaru, služieb, aj zábavy. Upravené historické centrum si zaslúži záujem návštevníkov. V centre je zaujímavá Radnica zo 14. storočia, od roku 1972 sídlo múzea.
Súsošie svätej Trojice (Nová Baňa), zdroj: https://regiongron.sk/susosie-svatej-trojice/
Pred budovou stojí Trojičný stĺp od roku 1846, ktorého materiálom je miestny ryolit. Zaujímavý je Banícky špitál, dnes slúžiaci ako vzdelávacie centrum pre deti. Bol pôvodne zariadením pre starých a zranených baníkov, pritom je jedno z najstarších nemocničných zariadení v strednej Európe.
História mesta je úzko spätá aj s ťažbou kameňa, konkrétne ryolitu, ktorý využívali v kamenárstve ako opracovaný stavebný, či ozdobný materiál. Ryolit však najvýraznejšie nachádzal uplatnenie ako dôležitá súčasť vodných a veterných mlynov. Vyrábali sa z neho dôležité mlynské kamene, zodpovedné za drvenie (mletie) obilia na múku. Zaujímavé sú kameňolomy v lokalitách Štamproch a Háj, kde prebiehala ťažba ryolitu už od stredoveku.
autor: Eva Borgulová
V rámci ťažby zlata v Novej Bani je zaujímavá banská štôlňa Trojkráľová, sprístupnená aj verejnosti. Hronská dedičná štôlňa (Graner-Neufang) nebola určená ani tak na ťažbu, ako na technické účely odvodnenia. Z oveľa staršej miestnej histórie je zaujímavé Zámčisko, archeologická lokalita nad osadami Stará Huta a Bukovina, kde sa dodnes dajú rozoznať valy a priekopy. Jeho význam, účel, obývateľnosť alebo vek nám nie sú celkom známe. Nová Baňa má svoju kalváriu, aj niekoľko kostolov.
Priamo nad Novou Baňou sa nachádza hrad. Ide o starú ruinu, ktorá napriek svojmu stavu priláka návštevníkov tajomných miest. V Tekovskej Breznici stojí Breznický hrad, zrúcanina s čiastočne zachovaným pôdorysom a predstavou, kde stála hlavná veža. Priamo v Novej Bani zaujme miestny Tajch, no záujemcov o prírodné krásy a miesta, ktoré prinútia mieriť objektív fotoaparátov, priláka hlavne Starohutský vodopád. Severne od osady Stará Huta zhruba 300 metrov leží táto chránená prírodná pamiatka a aj 10 metrov vysoká kamenná stena. V dedinke Uhliská majú nižší, ale aj širší vodopád známy ako Rudniansky.
Prírodná rezervácia Bujakov vrch v smere od Novej Bane do Veľkej Lehoty (na západ od mesta) je zaujímavá výskytom vzácnych druhov rastlín. Východná časť Novej Bane a miestne kopce, či lesné cesty tvoria miestny obľúbený turistický chodník a poznávaciu trasu Zvonička s rozhľadňou Háj. Rozhľadňa má tri poschodia a vybudovaná je z kameňa a dreva. Kameňom je miestny ryolit, ktorý sa spája s výraznou miestnou kamenárskou tradíciou. Celkom hore návštevník nájde prístupný ďalekohľad, s ktorým sa dá vidieť ešte viac. Zvonička je tiež rekreačný areál, ktorý získal pomenovanie podľa historickej zvonice z roku 1874 s dvoma zvonmi Jozefa Pazdecha, ktorého súčasťou je aj pútnické miesto Kohútovo.
Kutica je jedinečný koncept ubytovania v prírode, ktoré ale nejde cestou masovej výstavby rovnakých ubytovacích zariadení za sebou. Kutica je len jedna. Drobná budova s veľkým priestorom vo vnútri. S krásnym výhľadom do doliny a na kopce v okolí Novej Bane. Zaujímavá svojou architektúrou a mnohými inými vlastnosťami poteší dvojicu, alebo jednotlivca.
Ide o ubytovane v úplnej izolovanosti prírodou. Pár susedov na okolí, inak žiadne služby, televízia, internet, len komfort ubytovania, ktoré poskytuje základné spotrebiče pre skladovanie a úpravu potravín, teplú a studenú vodu, sociálne zariadenie (toaleta a sprcha). Zároveň má výbavu pre prípad nudy, prípad romantiky aj prípad záujmu spoznávať okolie. Oficiálne stránky zariadenia sú na doméne www.kutica.sk
Z pamiatok a ďalších hradov je známy Hrad Revište, zrúcanina neďaleko Žarnovice a nad obcou Revišťské Podzámčie. Ide o jeden z hradov Pohronskej hradnej cesty, čo je séria hradných opevnení, ktoré boli v blízkosti obchodných trás. Hradisko Divín nad Tlmačami je dnes už len ruinou, no i tak so záujmom o návštevníkov peších túr. V Jedľových Kostoľanoch stojí Živánska veža obklopená zaujímavou prírodou v závislosti od ročného obdobia. V Hronskom Beňadiku je zaujímavé historické centrum, miestna architektúra, no najmä Benediktínsky Kláštor. Ten je známy ako miesto, v ktorom uväznili mníšky z celého Slovenska po nástupe komunizmu. Dnes prístupná budova počas letných mesiacov s mnohými lákavými miestami pre objektív fotoaparátu.
Rodičia poznajú svoje deti najlepšie. Zväčša tak vedia, že objavovanie sveta v okolí Novej Bane a Štiavnických hôr niečo prinesie rodičom, niečo viac deťom. Určitý kompromis je nevyhnutný. Pre rodiny s deťmi je populárny Zveropark, zvierací park so zvieratami z bežnej slovenskej udalosti, lesov aj z iných kútov sveta. Ide o park, ktorý je nestále vo výstavbe. Aj v čase roka 2020 sa buduje Hubertská časť venovaná pravdepodobne lesným zvieratám Slovenska.
Vo Vyhniach v strede obce sa nachádza termálne kúpalisko Vyhne. Nazývaný tiež ako Vodný raj. Je dostatočne viditeľné a obľúbené zo širokého okolia. Parkovanie je bezplatné priamo pred areálom. Vstup je vonku. Má krytú časť osobitne prístupnú pre plavcov, ak nemajú záujem o vonkajšie bazény, alebo priamo vonkajšiu časť. Minimálny vstup do vonkajšej časti je na 3 hodiny. Ďalšie kúpalisko návštevníci nájdu v Žarnovici. Zážitkom sú Sklené Teplice a kúpanie v jaskyni s teplou prírodnou vodou.
V prírodnej krajine zaujme aj geologický úkaz, Vyhniansky travertín. Ide o sediment vápenatých látok v podobe tvrdého kameňa, ktorý svojou stavbou tvorí takpovediac prekážku vode a tá z neho padá. Vodopád s obsahom minerálnych látok dopadá z výšky pár metrov na zem, kde sa tvorí ďalší sediment.
V obci Malá Lehota sa nachádza rarita. Takzvané andezitová kamenné more je prírodný úkaz a pamiatka po kedysi čulej sopečnej činnosti v tomto regióne. Andezit, tmavá hornina, je na tomto mieste ako posýpka, v ktorej sa neuchytí žiaden strom a len minimálne machy. Kamenné more je ojedinelý úkaz, hoci vo svete, najmä s aktívnou sopečnou činnosťou, sa nachádzajú bežne.
Región stredného Pohronia zahŕňajúci Sklené Teplice, Bzenicu, Žiar nad Hronom, Voznicu, Hronský Beňadik, Kľak, Novú Baňu a Žarnovicu má aj svoj názov – Gron a stránky https://regiongron.sk/
Banská Štiavnica je obľúbeným cieľom umelcov, intelektuálov a to aj v rámci zahraničných návštevníkov. Turistov zaujíma priamo historické jadro, miestna kalvária a Nový zámok. Starý hrad láka na prehliadky, Námestie Sv. Trojice na slávny Mariánsky stĺp, ktorý je symbolom mesta Banská Štiavnica. Celkovo je historické centrum plné obchodov, kaviarní, umeleckých ateliérov. V meste zapísanom na zozname UNESCO sú aj nové atrakcie. Je ňou napríklad drevený Betlehem, uvádzaný s tlačovými chybami možno zámerne, no najvýraznejším cieľom je Múzeum lásky. V budove domu, v ktorom bývala slávna Sládkovičova Marína, sa stala Múzeom lásky, v ktorom si môžu návštevníci uväzniť svoju lásku. Pred budovou ju môžu uzamknúť do zámku na kľúčik, kúpiť si suveníry, eurovú bankovku s vyobrazením slávnej kalvárie a pod.
Obľúbené sú Počúvadlo a ďalšie tajchy sprístupnené verejnosti, slávny Klinger, Škola v múzeu, Slovenské banské múzeum a Banské múzeum v prírode so sprístupnenými štolami. Známa je štôlňa Glanzenberg. Botanická záhrada ako areál školy aj s fontánou je oázou pokoja, ktorú je určité dobré navštíviť aj pre pohľad na nezvyčajné stromy. V rámci podujatí je významný Živý šach s výraznou medzinárodnou účasťou, Salamandrové dni so Salamandrovým sprievodom baníkov s lampášmi. Zaujímavé sú rôzne ďalšie umelecké podujatia, workshopy, programy pre deti. Na oficiálnych stránkach mesta sa vždy aktuálny prehľad.
Foto z článku: Botanická záhrada v Banskej Štiavnici
Mediálnym partnerom mesta sú rôzne organizácie v cestovnom ruchu, aj magazín Zaujímavé novinky (zn.sk). V zime je populárny lyžiarsky areál Ski Salamander. Lyžovať sa dá aj v neďalekej Hodruši-Hámroch na zjazdovke Kopanice. Štiavnické Bane lákajú na Richňavské jazerá. Oficiálne stránky mesta: www.banskastiavnica.sk
Svätý Anton – v obci Svätý Anton sa nachádza niekoľko zaujímavých historických stavieb. Tou najvýraznejšou je kaštieľ bulharského cára Coburga. Atraktívna budova s výstavou loveckých trofejí láka turistov z celého Slovenska, najmä je však hlavnou turistickou atrakciou pred spoznávaním neďalekej Banskej Štiavnice. Žibritov – trochu vzdialenejšia obec, zaujímavá nakrúcaním filmu Dáždnik sv. Petra a aj ďalších slovenských filmov. Dnes si prvý zmienený film pripomína napríklad miestna drevená socha. Neďaleko Banskej Štiavnice sa nachádza banské mestečko Hodruša-Hámre. Najznámejšia pamiatka je Banská klopačka, no za pozornosť stojí viacero objektov. V širšom okolí za zmienku stojí Národný žrebčín v Topoľčiankach, Kaštieľ a tiež zámok v Topoľčiankach, neďaleký hrad Hrušov nad Hostiami. Pre náročnejšie deti v širšom okolí nájdete aj Hvezdáreň. Dokonca dve. Jednu v Partizánskom a druhú v Leviciach. V Solčanoch je Ranč Y a na Počúvadle Malá lesná ZOO.
0 komentárov