ZN.SK
20 eurové bankovky

Eurobankovky: Nová 20 eurová bankovka, jasná modrá s okienkom

Nová bankovka hodnoty 20 EUR sa už niekoľko dní čoraz viac objavuje v našich peňaženkách. Majiteľa, hoci ako to býva vždy len dočasného, zaujme svojou jasnou modrou farbou.

Nová bankovka hodnoty 20 EUR sa už niekoľko dní čoraz viac objavuje v našich peňaženkách. Majiteľa, hoci ako to býva vždy len dočasného, zaujme svojou jasnou modrou farbou. Tak ako sa už doteraz objavili v novej verzii objavila bankovka hodnôt 5 EUR a 10 EUR, prišla na rad dvadsiatka, ktorá sa rovnako tak môže pýšiť kvalitným takmer až textilným papierom a viacerými ochrannými prvkami proti falšovateľom.

20 eurové bankovky

Ako predošlé renovované grafiky aj tu môžeme pozorovať výraznú fialkastú číslicu s nominálnou hodnotou bankovky, opäť tradične architektonický nákres mosta a zvláštnosťou aj tejto bankovky je okienko, v ktorom sa objavuje podobizeň Európy. Cez toto okienko je pritom možné hľadieť a aj napriek tomu je súčasťou jednej plochy bankovky.

Nová bankovka nie je prvá ani posledná

Pre zachovanie kvality platidiel, obmedzovanie ich falšovania, ale aj pre dôvody inovačné, sa vo svete bežne odohrávajú výmeny bankoviek. Najmä v USA, kde je platidlo dlhodobo rovnaké a aj jednotlivé vizuály majú len nepatrné zmeny. V prípade našich platidiel nie sme úplne zvyknutí na takéto výmeny. Je ich však nutné chápať aj ako nevyhnutnosť. Napríklad pre zaistenie zachovania kvalitných bankoviek. Využívajú sa aj nové moderné prvky ich zabezpečenia, komunikácie s automatmi, prvky, vďaka ktorým budú ľahko rozpoznateľné a jedinečné. Podobná výmena sa postupne bude týkať aj ďalších bankoviek, ktorým hrozí vyššie opotrebovanie. Zo zberateľského hľadiska môžu mať po nejakom čase hodnotu a staré vyradené vizuály. Aj to však len za predpokladu, že by šlo o kúsok, ktorý nie je poznačený veľkým opotrebovaním.

Zaujímavosť:

  • mosty, budovy a architektúra, ktoré sú vyobrazené na euro bankovkách, v skutočnosti neexistujú. Sú len zachyteným štýlom, ktorý sa v Európe objavuje. Žiadna krajina si však nemôže privlastniť eurobankovku ako tú, ktorá by bola charakteristická len pre nich a tým by im „patrila“.
  • bankovky sú bežným zberateľským artiklom. Staršie platidlá, vyradené, sú cenným produktom notafílie. Tá je príbuzná numizmatike, ktorá sa zaoberá zbieraním a záujmom o mince. Iné odvetvie notafílie je zamerané na suvenírové bankovky.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu