ZN.SK
Balíček a zahraničná pošta

CLO a pošta: Zásielky zo zahraničia zadržané na colnici? Čo robiť?

Keď vám príde oznámenie, že vaše zásielky boli zadržané na colnici, svet sa ešte nerúca. Teda ak ste nekupovali vzácne umelecké dielo, alebo fejky o ktorých naozaj viete, že fejkom aj sú.

Vianoce sú obdobím, kedy oveľa viac zásielok smeruje na Slovensko zo zahraničia. Dnes už nie je pre mnohých problém skočiť na Amazon, eBay, Good… veľké množstvo obchodov a objednať si tovar, ktorý pritom môže mať určité obmedzenia a preto sa bežnou cestou k nám nedostane. Určite však často krát lacnejší než u nás. V zahraničí sa nám zdá elektronika lacnejšia, pretože sa na nej nevyvŕšilo 10 prepravcov, dodávateľov a zásobovačov, kým sa dostal do nejakej predajne. Lenže čo sa zdá byť lacné, neskôr môže vypáliť ešte vyššie. Colné poplatky sú nočnou morou mnohých Slovákov, ktorí nakupujú cez internet lacnejšie a častejšie, než v kamenných predajniach. Aj my neraz vyrazíme kúpiť nejaký chýbajúci kábel, či súčiastku. Zostáva vám tŕpnuť, aby ste si náhodou neobjednali tovar, ktorý bude niesť konkrétnu značku a nastáva problém. Vyľakať vás však môže aj nedoručená zásielka v hodnote 8 EUR, ktorú zadržali na colnici. Čo vtedy robiť?

Balíček a zahraničná pošta

Zásielka zadržaná v súlade s Colným zákonom č. 199/2004 Z. z.
Biela obálka v poštovej schránke z Medzinárodného výmenného strediska a Vyclievacieho oddelenia vám pošle obálku s poštovým oznámením. Na základe vyššie menovaného zákona bola vaša zásielka zadržaná. Deje sa tak námatkovo, alebo cielene. Netreba to teda vždy brať osobne. List úradného charakteru Vám predstavuje zásielku, ak si nie ste istí, čo vám vlastne zadržali a balíčkov máte na ceste viac. Popis vychádza z údajov na obálke, ale samozrejme pozrú sa aj do vnútra a uvedú o aký tovar v zásielke ide. V záujme ochrany známok, autorských práv, ale aj v záujme ochrany trhu sa tieto kontroly dejú v každom štáte. Rozdielna je možno forma a podoba kontrol, či následných dokazovaní. Z vašej strany sa očakáva, že na toto poštové oznámenie budete reagovať a dokážete výšku platby a ďalšie náležitosti. Vyriešiť zadržanie zásielky, ktorá by nemala podliehať precleniu, môžete aj pohodlne emailom.

Presnejšie musíte uviesť:

  • Doklad o hodnote tovaru, ktorú ste uhradili v plnej miere
  • Účel dovozu (osobná spotreba alebo ďalší predaj)
  • Skladové číslo zásielky uvedené v dodanom liste pri čiarovom kóde pre rýchlu identifikáciu
  • Telefonický a mailový kontakt

Vybaviť sa dá vec aj osobne. V tom prípade potrebujete všetky vyššie uvedené informácie, celé poštové oznámenie, preukaz totožnosti, ak nie ste priamo vy adresát a osoba, voči ktorej je vedené preclenie zásielky, musíte mať pri sebe aj splnomocnenie na takéto zastupovanie a samozrejme peniaze na uhradenie colného dlhu, pokiaľ sa na zásielku vzťahuje. Obchodný tovar sa riadi inými pravidlami, ktoré sú pochopiteľne prísnejšie.
Dokladom o hodnote tovaru sa pritom má na mysli exportovaný dokument, alebo dáta z internetového bankovníctva, výpis z Paypal.com platobnej služby z detailu konkrétnej platby, kde je uvedené meno odosielateľa aj prijímateľa, kontakty a výška sumy vrátane konkrétneho sortimentu, ktorý bol uhrádzaný.

Poplatky

Poplatkom sa vzťahujú na zásielky, ktoré presahujú limity preclenia a zdanenia DPH. Aké sú tieto limity a kde hľadať podrobnosti nájdete v ďalšom článku o CLE.

Informácie a podrobnosti

Informácie ohľadom postupu je možné nájsť na stránkach www.colnica.sk a www.colnasprava.sk. V prípade záujmu o informácie ohľadom postupu dovozu tovaru zo zahraničia je možné kontaktovať príslušný colný úrad aj emailom. Kontakty na konkrétny colný úrad sú uvedené na Poštovom oznámení o zadržaní zásielky. Rovnaké kontakty vás budú informovať aj o výške colného dlhu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu