V Čechách sa chystá dvojvydanie 0 eur bankovky Jana Saudka

V Čechách sa chystá dvojvydanie 0 eur bankovky Jana Saudka

V celej Európe sú Euro Souvenir bankovky zberateľským hitom a je tomu tak aj v Českej republike. Tam je veľmi silná zberateľská komunita numizmatikov a notafilikov. Nové dvojvydanie Euro Souvenir  bankoviek s portrétom Jana Saudka je v limitovanom a číslovanom náklade 3000 kusov z každého motívu. Vydané v rámci konceptu Euro Souvenir Česko, sa začne predávať už tento piatok, 8.9.2023 na veľtrhu Sběratel.

jan saudek 0 eur bankovka

Zberateľský artikel s kvalitou skutočnej bankovky

Vladislav Klajban, výkonný riaditeľ spoločnosti Nunofia, ktorá Euro Souvenir bankovky vyrába, k tomuto poznamenal: „Výroba Euro Souenir bankoviek prebieha vo francúzskej tlačiarni cenín, ktorá vyrába aj pravé eurobankovky. Tiež koncept 0 Euro Souvenir pochádza z Francúzska. V roku 2015 ho vytvoril Richard Faille a jeho hlavnou filozofiou je podpora turizmu. Propagácia jedinečných kultúrnych pamiatok a lokalít, ako aj významných osobností Európy. Koncept Euro Souvenir bankoviek je rozšírený po celej Európe. Je tomu tak aj v susedných krajinách ako je Slovensko, Nemecko, Rakúsko, ale aj v krajinách, kde sa neplatí eurom ako je Poľsko či Maďarsko. Je to tým, že Euro Souvenir bankovky sú technickým prevedením na nerozoznanie od pravých bankoviek.

Na ich výrobu sa používa 100 % bavlnený papier, ako pri pravých bankovkách a obsahujú mnohé ochranné prvky ako pravé bankovky, vrátane UV ochranných prvkov. V rámci Európy už bolo vydaných niekoľko stoviek rôznych motívov. Euro Souvenir bankovky sú skvelou formou ako spropagovať zaujímavosti a osobnosti jednotlivých krajín v rámci Európy, keďže vydania „kolujú“ medzi zberateľmi naprieč všetkými krajinami, vďaka širokej komunite zberateľov v celej Európe. Mnohé vydania sa dostali aj na kontinenty mimo Európy. O vydania s motívmi Jana Saudka je už teraz obrovský záujem tak v Čechách ako aj na Slovensku. Nikto si nechce nechať ujsť toto exkluzívne limitované dvojvydanie.“

Nejde o prvú českú 0 eur suvenírovú bankovku

V rámci Českej republiky už bolo realizovaných niekoľko desiatok vydaní, ktoré sa tešia veľkej obľube tak medzi zberateľmi, ako aj návštevníkmi jednotlivých turistických lokalít. Vydaných bolo niekoľko motívov zoologických záhrad, miest, múzeí a iných turistických lokalít.

Medzi zberateľsky najžiadanejšie české vydania určite patrí vydanie s Karlom Gottom, realizované pri príležitosti jeho 80. narodenín a vydanie s Jiřinou Bohdalovou, vydané pri príležitosti jej 90. narodenín. Vydanie s Karlom Gottom si stále hodnotia zberatelia aj na viac ako 150,- €. K týmto dvom vydaniam bude čoskoro patriť aj dvojvydanie venované významnému fotografovi Janovi Saudkovi.

Oba motívy na trhu Sběratel s portrétom Jana Saudka

Prvním motivem je WALKMAN

Nahota je věčná. Na nahém těle, ať už ženském nebo mužském, nepoznáte, z jakého období fotografie pochází. Je to bezčasé. Proto jsem vždy minimálně kostýmoval, aby fotografie byly nadšasové a vyprávěly nejen v době vzniku, ale také o padesát let později. Fotografie ležící dívky evokuje ladnost a klid, ale kdo z nás ví, co dívka prožívá, o čem přemýšlí, jakou hudbu poslouchá. A proč je nahá? Mohl bych se ptát dál a dál! Ale nechám na laskavém divákovi, aby si k fotografii dosadil svůj příběh.

Autor textu: Paulína Saudková

Druhým motivem je OSUD KRÁČÍ DO ÚDOLÍ A VEDE S SEBOU DVĚ NEVINNÉ DĚTI

I když mi mnozí často vyčítají nahotu jako velmi častý prostředek vyjádření na mých fotografiích, není to žádná snaha být kontroverzní nebo někoho provokovat. Je to můj způsob vyprávění. Fotografie Osud kráčí do údolí a vede s sebou dvě nevinné děti je v prvé řadě humánní. Nahota zde podtrhuje bezbrannost malých dětí. To, že jsou nám dospělým často vydány napospas. Že nám důvěřují, ale ne vždy pro ně děláme jen to nejlepší…

Tato fotografie byla na přebalu desky Grave Dancers Union kapely Soul Asylum a získala tehdy platinovou desku. Nejznámější písní byla Runaway train, která byla o pohřešovaných, unesených dětech.

Autor textu: Paulína Saudková

Exkluzívny predaj bude prebiehať na veľtrhu Sběratel, ktorý začína 8.9.2023 o 10:00 na výstavisku PVA EXPO PRAHA. Predajná cena za 1 kus je vo výške 100,- Kč. Predaj je limitovaný na 2 ks z každého motívu na osobu.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.