ZN.SK
Metuzalém, najstarší strom na svete

Najstarší strom, borovica Metuzalém z Kalifornie, má 4 800 rokov

Najstarší strom je borovica z Kalifornie, ktorej hovoria Metuzalém. No stromy dosahujúce tisícky rokov poznáme aj iné vo svete…

Dendrológia, veda zaoberajúca sa výskumom stromov a dreva, pozná viacero unikátnych stromov, drevín a zaujímavostí. Strom Metuzalém (Methuselah) z Kalifornie je však vo všeobecnosti známy tým, že ešte stále žije, hoci z jeho doby je už dávno všetko mŕtve, alebo zaniklo.

Najstarší zdokumentovaný žijúci strom sa nachádza v Kalifornii a volá sa Metuzalém (Methuselah). Ide o borovicu druhu Pinus longaeva, ktorá sa nachádza v pohorí White Mountains východne od mesta Bishop. V roku 1957 boli jeho ročné kruhy analyzované a zistilo sa, že strom mal v tom čase 4 789 rokov. Toto zistenie z neho robí jeden z najstarších žijúcich organizmov na svete.  Je pritom považovaný celkovo za najstarší zdokumentovaný strom, kedže iný žijúci sa dodnes nepodarilo objaviť. V súčasnosti sa jeho presný vek nepozná, ale len sa pracuje s predpokladom, že od posledného výskumu by to mohlo byť viac ako 4 800 rokov.

Metuzalém, najstarší strom na svete

foto: wikimedia

Aj iné stromy, ktoré sa dožívajú tisícky rokov

Na svete poznáme aj ďalšie dreviny, ktoré sa vyznačujú svojou dlhovekosťou. V Európe sú to predovšetkým olivovníky. Starými niekoľko stoviek rokov starými stromami sa pýši Slovinsko, Chorvátsko, Grécko aj Taliansko. Stále je to však nič oproti stromom druhu Baobab Adansonia – Tento druh baobabu sa nachádza v Afrike a Austrálii a niektoré stromy tohto druhu môžu byť staré až 2 000 rokov. Sekvoja veľká je synonymom pre ozrutný veľký strom. Sekvoju pritom nájdete aj v Banskej Štiavnici v botanickej záhrade nad historickým centrom mesta a stojí za návštevu. Sekvoja bežne rastie v Kalifornii a má niekoľko exemplárov, ktoré môžu byť staré až 3 000 rokov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu