ZN.SK
Podjavorinská 0 eur bankovka

Ľudmila Podjavorinská, slávna spisovateľka, obetujúca sa pre ostatných

Ľudmila Riznerová, známa pod menom Podjavorinská, sa narodila v obci Bzince pod Javorinou 26. apríla 1872. Písať začala už za študentských…

Ľudmila Riznerová, známa pod menom Podjavorinská, sa narodila v obci Bzince pod Javorinou 26. apríla 1872. Písať začala už za študentských čias. Svoje príspevky posielala do rôznych periodík pod niekoľkými pseudonymami. Vynikala literárnou vyspelosťou a kvalitou, za ktorú si vyslúžila uznanie ďalších významných autorov tej doby. Bola prvou poetkou, ktorej vyšla básnická zbierka v knižnej podobe. Napriek skromným podmienkam, zdravotným ťažkostiam a samote prekypovala energiou a výnimočnou tvorbou, v ktorej neraz zachytila podjavorinský región. Je dôležité dodať, že sa sama nikdy nevydala a nemala svoje deti. Je priam neuveriteľné, ako veľmi pritom deti milovala a tvorila pre nich s radosťou. Sama sa obetovala pre svojich rodičov, o ktorých sa starala až do ich smrti a pre mnoho povinností, ako aj pre nutnosť pracovať a utiahnuť domácnosť akoby ani nemala čas nájsť si lásku.

Napísala významné novely, avšak tvorila predovšetkým pre deti

Z pohľadu poukazovania na problémy v spoločnosti sú  dôležité jej novely V otroctve (1905), Blud (1906), Žena (1910) a Otrok (1914). Zaoberala sa postavením žien v spoločnosti a profesionálne sa venovala publicistike. Získala titul národná umelkyňa. Bola súčasťou štvorice autoriek (E. Maróthy-Šoltésová, B. Slančíková-Timrava, T. Vansová a Ľ. Podjavorinská), ktoré zmenili pohľad na ženy v literatúre a dnes patria medzi literárnych klasikov a povinnú literatúru.

Obdobie literárneho realizmu prinieslo viacero známych mien s kvalitnou tvorbou patriacou do Zlatého fondu slovenskej literatúry. Ľudmila Podjavorinská sa však do slovenských literárnych dejín zapísala predovšetkým ako autorka detskej tvorby. Vytvorila niekoľko významných literárnych postáv a príbehov, ktoré nestratili na popularite a vychádzajú v ďalších vydaniach dodnes.

Detská tvorba zostane nesmrteľná

V detskej tvorbe to boli zvierací a detskí hrdinovia. Nesmrteľné zostanú diela ako Zajko Bojko (1930), Medový hrniec (1930), Baránok boží (1932), Čin-čin (1943), Zvonky (1942) a ďalšie. Zomrela 2. marca 1951 v Novom Meste nad Váhom. Od roku 1960 je v jej rodnej obci a rodnom dome sprístupnená Pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej pripomínajúca si jej život, tvorbu, ako aj miestne kultúrne dedičstvo. Pamätná izba je expozíciou Trenčianskeho múzea v Trenčíne.

Podjavorinská 0 eur bankovka

Podjavorinská na 0 eurovej bankovke

Ľudmila Podjavorinská je ďalšou slovenskou osobnosťou, ktorá sa spája so známym konceptom suvenírovej 0 eurovej bankovky. Nadšenci pre zberateľstvo si tak môžu zakúpiť bankovky na niektorom z predajných miest. Od 1.5.2022 bude možnosť zakúpiť vydanie Ľ. Podjavorinskej aj v:
1. Trafika Pavlech 1 Maja 2 oproti mestskej knižnici v Novom Mesto Nad Váhom
2. Obecný úrad Bzince pod Javorinou – Pamätná izba umelkyne Ľudmily Podjavorinskej
3. Vanda Vojtášová – Turisticko-informačná kancelária mesta Prievidza, n. o., Námestie slobody 6, 971 01 PRIEVIDZA www.prievidza.sk/turista

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu