ZN.SK
Dostavníková expresná linka pošty Viedeň Bratislava

Expresná dostavníková linka Viedeň – Bratislava by mala 200 rokov

Nie iba na divokom západe. Aj na Slovensku premávala dostavníková pošta. Pripomíname si 200 rokov od založenia Dostavníkovej expresnej linky

V roku 2023 si pripomíname 200 rokov od založenia historicky, kultúrne, aj politicky významnej linky Expresnej dostavníkovej pošty Vienna – Pressburg (Viedeň – Bratislava). Túto udalosť si pripomína aj vydaná poštová známka Slovenskej pošty, ale tiež 0 eurová zberateľská suvenírová bankovka. Tá zachytáva vyobrazenie štvorzáprahu a voza na prepravu pošty a osôb. Dôležitá linka spájajúca dve dôležité mestá monarchie dnes patrí medzi zabudnuté, keďže jej význam  nástupom moderných spôsobov prepravy a železnice upadol. V čase zavedenia však šlo o mimoriadnu udalosť.

Dostavníková expresná linka pošty Viedeň Bratislava

Poštový dopravníkový expres na linke Viedeň – Bratislava

1. októbra 1823 bola otvorená trasa Expresnej dostavníkovej pošty z Viedne do Bratislavy. Z hľadiska doby, šlo o mimoriadne dôležitú udalosť pre hospodársky a kultúrny rozvoj. Dostavníková pošta ako nástroj prevozu poštových zásielok, výmeny informácií, ako aj nástroj využiteľný pre politické a obchodné účely, využívala konský záprah na špeciálne upravených vozoch. Tie boli skonštruované tak, aby ich odpruženie a konštrukcia zvládali na mnohých úsekoch nespevnené a neudržiavané vozovky. Záprah tvorený štyrmi až šiestimi vybranými koňmi zvládal cestu do Bratislavy v rámci šiestich hodín. Šlo pritom o tretiu trasu, ktorú Viedeň zaviedla po úspechu pri zriadení trasy do Brna a Prahy.

Priemyselná revolúcia neobchádzala ani Rakúsko-Uhorsko a habsburskú monarchiu. Rozmach hospodárstva, technologický a priemyselný pokrok, ale aj potreba rýchlejšej komunikácie začiatkom 19. storočia vyústili do potreby rýchlejšieho a pravidelného systému prepravy, ale aj distribúcie informácií v rámci monarchie. Práve Expresná dostavníková pošta trasy Vienna – Pressburg od roku 1823 tvorila významný míľnik v spájaní a modernizácii. Ako expresná linka bola priama, bez zastávok a na svojej trase mala dôležité postavenie a prednosť v jazde.

Dostavníková pošta a 0 eurová bankovka pre zberateľov

0 eurové bankovky bude možné zakúpiť v Bratislave počas jesene 2023…

Zdroje a viac informácií na: https://www.eurosouvenir.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu