Portugalsko je všeobecne pre nás Slovákov celkom vzdialená a netypická destinácia. Dôvodom môže byť, že ešte stále nie sú priame lety z Bratislavy a ľudia jednoducho nevedia, o čo prichádzajú. Hlavné mesto Lisabon nám ponúka množstvo príležitostí na jedinečné pohľady a zážitky. Snúbi sa tu na jednej strane atmosféra historického centra a časov minulých a na druhej strane hypermoderná časť mesta s mrakodrapmi a nákupnými centrami. V spojení s prechádzkami po starodávnych úzkych uličkách, tradičnou kachličkovou architektúrou, blšími trhmi na každom rohu a ochutnávkou tradičnej gastronómie sa v Lisabone skrátka nudiť nedá.
Jednoznačne naznámejším symbolom Lisabonu je starodávna žltá električka. V pôvodnom prevedení ešte stále premávajú po historickom centre mesta a nemajú problém ani s kopcovitými terénmi. Vozenie týmto dopravným prostriedkom je veľkou turistickou atrakciou, preto sa môže stať, že sa do daného spoja jednoducho nezmestíte.
Most 25.apríla, ktorý spája historické centrum zvanú Alfama a modernú časť mesta Almada, nápadne pripomína sanfranciský Golden Gate Bridge. Jeho dĺžka presahuje 2000 metrov, stojí tu od roku 1966 a pôvodne sa volal po portugalskom diktátorovi – Salazarov most.
Foto: Pamätník Padrao dos descubrimentos a v pozadí Pont 25 de Abril (Most 25. apríla)
Ďalšia známa kópia tvorí dominantu mesta. Nad brehom rieky Tagos stojí takmer rovnaká socha Ježiša ako v Rio de Janeiro v Brazílii. Lisabonský Cristo Rei (Kristus kráľ) je síce menší o dva metre, ale stojí na 82 metrov vysokom podstavci. Rozprestiera svoju obrovskú náruč smerom k mestu.
Obrovské námestie bolo dokončené v roku 1861 a vzniklo na mieste, kde kedysi stál palác. Ten spadol dôsledkom zemetrasenia. Vchod na námestie vedie popod víťazný oblúk. Dá sa naň za malý poplatok vyjsť a vychutnať si peknú vyhliadku na celé mesto.
Monumentálny kláštor, ktorého súčasťou je aj chrám sa nachádza sa v historickej časti Belém. Začali ho stavať začiatkom 16. storočia ako spomienku na triumfálny návrat moreplavca Vasca de Gama z Indie. Je v ňom aj pochovaný spolu s ďalšími významnými osobnosťami Portugalska (básnik Luis de Camoes, spisovateľ Fernando Pessoa). Neďaleko, v prístave, stojí aj obrovský pamätník ako spomienka na potrugalských dobrodruhov a objaviteľov Padrao dos descubrimentos.
Foto: Pohľad na kláštor zvnútra
Lisabon neponúka iba kultúrne a gastronomické vyžitie. Približne po polhodinke cesty vlakom z centra mesta sa dá dostať na veľkú dlhú pláž. Je to obľúbené miesto surfistov, pre miestnych a turistov na kúpanie a relax, v zimných mesiacoch na krásne prechádzky a nezabudnuteľný pohľad nie na more, ale rovno na oceán.
Maľby na stenách v historickom centre nie sú žiadnou výnimkou. Pri niektorých stojí za to sa pristaviť a prezrieť si ich. Veľa z nich vyobrazuje významné osobnosti portugalskej histórie alebo ich karikatúry. V časti Avenida da República sú dokonca staršie ošarpané budovy a je povolené, aby ich graffiti umelci skrášľovali. Mesto je voči nim veľmi tolerantné.
Autor: Darina Martáková, Foto: súkromný archív
0 komentárov