ZN.SK

Lisabon – zaujímavosti a zaujímavé miesta mesta

Portugalsko je všeobecne pre nás Slovákov celkom vzdialená a netypická destinácia. Dôvodom môže byť, že ešte stále nie sú priame lety z Bratislavy a ľudia jednoducho nevedia, o čo prichádzajú.

Portugalsko je všeobecne pre nás Slovákov celkom vzdialená a netypická destinácia. Dôvodom môže byť, že ešte stále nie sú priame lety z Bratislavy a ľudia jednoducho nevedia, o čo prichádzajú. Hlavné mesto Lisabon nám ponúka množstvo príležitostí na jedinečné pohľady a zážitky. Snúbi sa tu na jednej strane atmosféra historického centra a časov minulých a na druhej strane hypermoderná časť mesta s mrakodrapmi a nákupnými centrami. V spojení s prechádzkami po starodávnych úzkych uličkách, tradičnou kachličkovou architektúrou, blšími trhmi na každom rohu a ochutnávkou tradičnej gastronómie sa v Lisabone skrátka nudiť nedá.

Historické električky

Jednoznačne naznámejším symbolom Lisabonu je starodávna žltá električka. V pôvodnom prevedení ešte stále premávajú po historickom centre mesta a nemajú problém ani s kopcovitými terénmi. Vozenie týmto dopravným prostriedkom je veľkou turistickou atrakciou, preto sa môže stať, že sa do daného spoja jednoducho nezmestíte.

Pohľad ako na San Francisco

Most 25.apríla, ktorý spája historické centrum zvanú Alfama a modernú časť mesta Almada, nápadne pripomína sanfranciský Golden Gate Bridge. Jeho dĺžka presahuje 2000 metrov, stojí tu od roku 1966 a pôvodne sa volal po portugalskom diktátorovi – Salazarov most.

Foto: Pamätník Padrao dos descubrimentos a v pozadí Pont 25 de Abril (Most 25. apríla)

Aj v Lisabone majú sochu Ježiša

Ďalšia známa kópia tvorí dominantu mesta. Nad brehom rieky Tagos stojí takmer rovnaká socha Ježiša ako v Rio de Janeiro v Brazílii. Lisabonský Cristo Rei (Kristus kráľ) je síce menší o dva metre, ale stojí na 82 metrov vysokom podstavci. Rozprestiera svoju obrovskú náruč smerom k mestu.

Námestie Praça do Comercio

Obrovské námestie bolo dokončené v roku 1861 a vzniklo na mieste, kde kedysi stál palác. Ten spadol dôsledkom zemetrasenia. Vchod na námestie vedie popod víťazný oblúk. Dá sa naň za malý poplatok vyjsť a vychutnať si peknú vyhliadku na celé mesto.

Kláštor Monasterio de los Jerónimos

Monumentálny kláštor, ktorého súčasťou je aj chrám sa nachádza sa v historickej časti Belém. Začali ho stavať začiatkom 16. storočia ako spomienku na triumfálny návrat moreplavca Vasca de Gama z Indie. Je v ňom aj pochovaný spolu s ďalšími významnými osobnosťami Portugalska (básnik Luis de Camoes, spisovateľ Fernando Pessoa). Neďaleko, v prístave, stojí aj obrovský pamätník ako spomienka na potrugalských dobrodruhov a objaviteľov Padrao dos descubrimentos.

Foto: Pohľad na kláštor zvnútra

Milovníci pláží si prídu na svoje

Lisabon neponúka iba kultúrne a gastronomické vyžitie. Približne po polhodinke cesty vlakom z centra mesta sa dá dostať na veľkú dlhú pláž. Je to obľúbené miesto surfistov, pre miestnych a turistov na kúpanie a relax, v zimných mesiacoch na krásne prechádzky a nezabudnuteľný pohľad nie na more, ale rovno na oceán.

Šialené street-arty

Maľby na stenách v historickom centre nie sú žiadnou výnimkou. Pri niektorých stojí za to sa pristaviť a prezrieť si ich. Veľa z nich vyobrazuje významné osobnosti portugalskej histórie alebo ich karikatúry. V časti Avenida da República sú dokonca staršie ošarpané budovy a je povolené, aby ich graffiti umelci skrášľovali. Mesto je voči nim veľmi tolerantné.

Autor: Darina Martáková, Foto: súkromný archív

Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu