ZN.SK
Prezúvanie pneumatiky

Životnosť pneumatík, výrobcovia: zaujímavosti a fakty o starnutí gúm

Iba 19 percent ľudí si správne nafúkne a skontroluje pneumatiky a jedno zo štyroch vozidiel má nedostatočne nafúkané pneumatiky. Aj to sú faktory, ktoré predlžujú životnosť pneumatík.

Iba 19 percent ľudí si správne nafúkne a skontroluje pneumatiky a jedno zo štyroch vozidiel má nedostatočne nafúkané pneumatiky. Aj to sú faktory, ktoré predlžujú životnosť pneumatík. Ako ju však ešte viac predĺžiť?

Prezúvanie pneumatiky

Pneumatiku môžeme porovnať s gumou. Opravujeme s ňou chybné čiary ceruzky, až dokým ju celú nezničíme, alebo nám vplyvom času nezostarne. Aj neživé veci, ako napríklad pneumatiky, majú životnosť, ktorá je často zvyšovaná vplyvom nevedomosti. Nikto z okolia však nevie povedať, či by sme pneumatikám mali dať zbohom a kúpiť si nové, ale sú ešte schopné používanie v najbližšom období. Životnosť pneumatiky závisí od kombinácií niekoľkých faktorov: dizajn, návyky vodiča, podnebie, podmienky na ceste a v neposlednom rade starostlivosť o pneumatiky.

Je potrebné spomenúť, že značky pneumatík nezaručujú úspech. Veľa z nich prešlo testovacími jazdami, avšak neexistujú dokonalé pneumatiky, ktoré nebudú podliehať opotrebovaniu. Medzi tie najkomerčnejšie patria pneumatiky Michelin.

Čo je naozaj dobrá pneumatika?

Neexistuje však presné vymedzenie „dobrých pneumatík“. Niektoré sú prispôsobené letnému počasiu, niektoré zimnému. Čo sa letných pneumatík týka, v testovacích jazdách sa najlepšie zachovali pneumatiky Continental. Jazdy obsahovali testy na suchej vozovke, v daždivom počasí, dokonca v zákrutách. Po dojazde sa dbalo na to, ako pneumatiky vyzerala na prvý pohľad a či nebola pri skúšaní hlučná. Zimné pneumatiky obsahovali ťažšie testy zahŕňajúc poľadovicu, ba dokonca zasnežené vozovky. Reč je o pneumatikách Nokian. Zaujímavosťou je, že vo výnimočných prípadoch sú skúšobné jazdy vykonávané vo vysokohorskom prostredí, nakoľko firma sídli v severských krajinách. Tieto pneumatiky boli vytvorené pre extrémne zimy a účel splnili najlepšie.

Prezúvanie pneumatiky

Fakty a zaujímavosti o starnutí pneumatiky

Na to, aby ste zistili, či sú vaše pneumatiky už „zrelé“, nemusíte byť žiadny znalec. Ak zostarnú, jednoducho stratia ohybnosť a popraskajú. Ak nie ste odborník, prinášame vám zopár zaujímavostí, ktoré vám pomôžu pri skladovaní alebo výmene:

  1. Každá pneumatika je jedinečná. Niektoré vydržia 40 000 kilometrov, niektoré len 20 000. Všetko závisí v prvom rade od ceny, pretože za kvalitu sa pripláca.
  2. Ak však neviete posúdiť, koľko kilometrov ste už prešli, pneumatiky by mali prejsť kontrolou po štyroch až piatich rokoch.
  3. Starnutie pneumatík nezastavíte, spomaliť ho však môžete. Prvým krokom je šetrná jazda.
  4. Pneumatiky by mali byť starostlivo uložené jedna na druhej alebo zavesené na špeciálnych stojanoch. Obyčajné zavesenie pneumatikám škodí. Taktiež nemôžu byť uložené na slnku, ani v zime. Ideálne skladovanie je vo vetranej miestnosti v tieni.
  5. Starnutie ako také je nezastaviteľný proces. Avšak používanie si vieme odkontrolovať aj sledovaním dezénov. Minimálny dezén pri letných pneumatikách sú 4 milimetre, pri zimných sú to 2 milimetre.

Životnosť pneumatík je relatívny proces, ktorý dokáže ovplyvniť minimálnym zásahom. Aj keby sme pneumatiky nepoužívali vôbec, ničia sa tým, že nie sú používané. Odporúčania špecialistov sú jednoznačné, sledovať a pravidelne meniť, inak môžeme ublížiť nie len sebe.

Inzercia: na obchod s pneumatikami

Mohlo by zaujímať tiež:

Patrícia

Patrícia: Rada cestujem a spoznávam svet i našu krajinu. Rada spievam a tancujem. V súčasnosti študujem.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu