Katy Perry – život speváčky, tvorba, fakty aj zaujímavosti - Zaujímavé novinky ZN.SK

Katy Perry – život speváčky, tvorba, fakty aj zaujímavosti

Katty Perry patrí medzi najlepšie platených umelcov súčasnosti. Jej koncerty sú veľkou šou a zaujímavé sú aj jendotlivé videoklipy, do ktorých vsúva mimo humor aj príbeh a rozsiahlu prácu kostymérov, maskérov, aj aranžérov. Poznáte Katy Perry naozaj dobre?

Katy Perry Biografia: o živote

Katy Perry, vlastným menom Katheryn Elizabeth Hudson sa narodila 25. Októbra 1984 v Santa Barbare. V dnešnej dobe patrí medzi najpopulárnejšie speváčky a skladateľky.

Keďže jej rodičia sú silne veriaci, už od detstva spievala v kostoloch a preto sa usilovala v dospievajúcom veku o gospelovú kariéru. Podpísala zmluvu s vydavateľstvom Red Hill Records a v roku 2001 vydala som prvý album s názvom Katy Hudson, ktorý sa však bohužiaľ nepredával. O rok neskôr sa presťahovala do Los Angeles, aby mohla preraziť do svetovej hudby, po tom, čo vydavateľstvo Red Hill zaniklo. Následne podpísala zmluvy s dvomi vydavateľstvami The Island Def Jam Music Group Columbia Records, ale jej kariéra nebola úspešná. Podarilo sa jej to až v roku 2007, keď podpísala zmluvu s vydavateľstvom Capitol Records.

Tvorba a úspechy Katy Perry

Katy Perry sa preslávila až v roku 2008, keď vydala singel ˶ I Kissed a Girlʺ, vďaka nemu sa ľudia búrili pre jeho homosexuálnej téme a singlu ˶Hot’n’ Coldʺ, ktoré pochádzajú z jej druhého albumu One of the Boys. Jej ďalší album,v podaní tretí s názvom Teenage Dream (2010) obsahuje hneď niekoľko singlov, ktoré boli najvyššie umiestnené v Billboard Hot 100, ako napríklad: ˶Fireworkʺ, ˶ E.T.ʺ, ˶ Teenage Dreamʺ, ˶ California Gurlsʺ a ˶Last Friday Night (T.G.I.F.). Taktiež nesmieme zabudnúť na singel ˶ The One That Got Awayʺ, ktorý sa vyšplhal až na 3. miesto. Tento album sa stal prvým od ženskej umelkyne, ktorá mala v rebríčku Billboard Hot 100 umiestnených 5 piesní na 1. mieste.

V marci 2012 vydala znovu tento album pod názvom Teenage Dream: The Complete Confection a pridala naň ďalšie dva úspešné single ˶ Part of Meʺ a ˶ Wide Awakeʺ.

V roku 2013 vyšiel v podaní jej štvrtý album pod názvom Prism, na ktorom je prevažne pop dance. Katy Perry sa stala prvou umelkyňou, ktorá dosiahla miliardu vzhliadnutí na Vevo, konkrétne na videu ˶Roarʺ a ˶Dark Horseʺ. Na písaní textov k piesňam väčšinou spolupracuje so zvučnými menami, ako napríklad Max Martin a Dr. Luke.

Katy Perry

zdroj: Oficiálny facebook

Vo svojich piesňach, najmä vo ˶Fireworkʺ a ˶Roarʺ dáva Katy najavo hlavne témy o sebaúcte a seba-posilňovaní. Tak ako Lady Gaga, aj Katy Perry je známa svojimi koncertnými kostýmami, ktoré sú veľmi zábavné, šialené, ale najmä výstredné. Katy má založený zábavný štýl obliekania v ktorom sú prevažne svetlé farby a motívy s cukrovinkami. Jej koncertné predstavenia majú kvalitné kostýmy a prepracovaný dej.

Katy už stihla vyhrať niekoľko ocenení. Pýšiť sa môže aj štyrmi svetovými rekordmi, ktoré sú zapísané v Guinnessovej knihe rekordov. Ďalej ju magazín Forbesv rokoch 2011 – 2015 dal do zoznamu ˶ Najpočúvanejších žien v hudbe ʺ. Počas svojej doterajšej kariéry predala Katy 11 miliónov albumov a 81 miliónov singlov. Tiež navrhla a vytvorila niekoľko svojich parfumov – Killer Queen, Royal Revolution, Oh So Sheer, Royal Reign, Purr, Meow a Mad Love. V roku 2012 vyšiel autobiografický dokument o jej živote s názvom Katy Perry: Part of Me.

Súčasný život #meno

Katy v máji 2016 potvrdila, že opäť pracuje na novej hudbe. Naspievala hymnu pre Letné Olympijské hry 2016 pod názvom ˶ Rise ʺ, ktorá vyšla 14. Júla 2016. Ide o pieseň o životnom boji, padaní, ale aj vstávaní. Napäté video zväčňuje ružový padáku ktorému je Katy pripútaná a jej boj s ním. Speváčka vo videu zdoláva prekážky v podobe vetra, pádu do jazera, zaseknutia sa v skale, či dažďa. Jej rozhodnutím bolo vydať túto skladbu samostatne a nie ako súčasť nového albumu. Skladba sa umiestnila v Austrálii na prvom mieste a v USA sa umiestnila až na jedenástom mieste.

Vo februári tohto roku naspievala Katy spolu so Skipom skladbu pod názvom Chained To The Rhythm. Videoklip k tejto piesni je retrofuturistický a speváčka zoberie svojich fanúšikov do lunaparku pod názvom Oblivia, ktorý je mimo zvyčajnej reality. Katy je v novom videoklipe rovnaká a predsa iná akou bola doteraz. Videoklip sa nesie v jej obľúbených pastelových farbách, bláznivých kostýmoch a rekvizitách. Napriek tomu mnohých z nás obsah prekvapil.

Zaujímavosti o #KatyPerry

  • Katy sa stala na Twitteri najsledovanejšou osobou. Prekonala hranicu 90 miliónov followerov.
  • Je najlepšie platenou ženskou umelkyňou v hudobnom priemysle
  • Pochádza so silne veriacej rodiny
  • Má štyri rekordy v Guinnessovej knihe rekordov
  • 14 mesiacov bola vydatá za Russella Branda
  • Nedávno chodila s Orlandom Bloomom

Oficiálne kanály: 

Pripravila Katarína


Avatar
Viac:
Superstar Emma a Štepán
Emma, Štepán aj Pavol zo Superstar nie sú úplní amatéri

údolie smrti
Obec Kružlová má slovenský rekord so svojim nápisom ÚDOLIE SMRTI

Michelangelov Dávid
Nespokojná žena dosiahla, že nahú sochu Dávida oblečú

Zavrieť