Zvieracia ríša sa prejavuje mimoriadnou zmesou zázrakov a vynálezov. Len občas sa vo voľnej prírode nachádza v celom rozsiahlom dokonalom svete nepoznačenom človekom nejaká chyba. Burunduk pruhovaný (Tamias sibiricus) je malým veveričke podobným hlodavcom. Obýva rozsiahlu časť ruskej tajgy, lokality v Číne, rozlohu od Kamčatky až po lokálne rozšírenie v Európe. Vyhovuje mu prostredie s lesom bez ľudských zásahov, popadané hnijúce drevo s trávnatými plochami. Pre masívnu ťažbu dreva na Slovensku a neponechávanie popadaného dreva teda nehovoríme o Slovensku.
Živí sa hmyzom, bobuľami, púčikmi rastlín a orechmi. Podobne ako pĺžiky, alebo bežné veveričky, aj burunduk má schopnosť hibernácie a ukladá sa a zimný spánok. Trvanie tohto spánku však presahuje 10 týždňov, na ktoré však príroda nevybavila burundukom dostatočne silnú pamäť.
Burunduk a strata pamäte ako súčasť života
Vedcom sa podarilo zistiť, že burudnuk po určitom čase stráca pamäť. Nepamätá si, kde si ukryl potravu, kde ju hľadať ak ju predtým na danom mieste našiel, ale nepamätá si ani cesty, ktorými chodil pred zimným spánkom. Jeho pamäť vyprší a on sa po zimnom spánku opäť vracia do života s úplne čistým štítom, riadený základnými inštinktami a zrejme útržkami z predošlého „života“. Znamená to teda aj ťažkosti pri skrotených burundukoch. Naučené kúsky sú vždy len otázkou určitej doby, prípadne náročne budovaný vzťah s burundukom si žiada opakované úsilie jeho chovateľa.