Gigantický kvet Titan arum a jeho neobyčajné zaujímavosti - Zaujímavé novinky ZN.SK

Gigantický kvet Titan arum a jeho neobyčajné zaujímavosti

Titam arum, kvet tiež známy pod svojim latinským názvom Amorphophallus titanum, je najväčším kvetom na svete. Už od dávna fascinuje objaviteľov v pralesoch Indonézie a je cenným obohatením botanických záhrad po celom svete. Niet sa teda čomu čudovať, ak botanická záhrada napríklad v New Yorku je tak nesmierne nadšená z kvitnutia tejto rastliny v jej amerických podmienkach, že dokonca vysielajú kvitnutie a odkvitnutie naživo cez internet, aby si ho mohlo pozrieť mnoho ďalších ľudí.

Kvet New York

Gigantický kvet v Guinessovej knihe rekordov

Latinský názov tohto kvetu, ktorý môže presiahnuť na výšku až neuveriteľné tri metre, je zložený z pomenovaní amorphos, phallus a titan, čo znamená neforemný veľký falus z prekladu pôvodných gréckych slov. Jej domovom je západná Sumatra a západná Jáva. V ich dažďových pralesoch museli mať bádatelia veľké šťastie, aby kvet zastihli v rozkvete tak časovo veľmi obmedzenom a vzácnom. Rastlina totiž kvitne len niekoľko hodín a následne kvet odumiera. Rozkvitne zväčša v poobedných hodinách a kvitnutie si drží do noci, maximálne niečo vyše jedného odňa.

Zaujímavosťou je, že rastlina rastie počas siedmych až desiatich rokov a v rámci vegetačného obdobia sa kvetmi neprejavuje, než vytvorí jeden výrazný, ktorý sa v jeden moment roztvorí, aby ukázal svoju jedinečnosť.  Za spomínaný čas môže, ale tiež nemusí vyrásť do kvetu. Kým niektoré kvety dokážu prežiť pár hodín, maximálny zaznamenaný čas je len 2 dni.

Ďalšou zaujímavosťou je, že tento kvet má niekoľko zápisov v Guinessovej knihe rekordov. Môžu za to aj opakované úspešné snahy pestovateľov a svetových botanických záhrad prekonať výšku kvetu. Opakovane sa premožiteľmi stali botanické záhrady v Nemecku. V posledných rokoch – v americkom štáte New Hampshire bola v roku 2010 predstavená rastlinka, respektíve jej kvet vysoký až neuveriteľných 3,1 metra. Tým sa zapísal na ešte nevedno ako dlho do záznamov Louis Roocciardiello.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.