Gigantický kvet Titan arum a jeho neobyčajné zaujímavosti - ZN.SK

Gigantický kvet Titan arum a jeho neobyčajné zaujímavosti

Titam arum, kvet tiež známy pod svojim latinským názvom Amorphophallus titanum, je najväčším kvetom na svete. Už od dávna fascinuje objaviteľov v pralesoch Indonézie a je cenným obohatením botanických záhrad po celom svete. Niet sa teda čomu čudovať, ak botanická záhrada napríklad v New Yorku je tak nesmierne nadšená z kvitnutia tejto rastliny v jej amerických podmienkach, že dokonca vysielajú kvitnutie a odkvitnutie naživo cez internet, aby si ho mohlo pozrieť mnoho ďalších ľudí.

Kvet New York

Gigantický kvet v Guinessovej knihe rekordov

Latinský názov tohto kvetu, ktorý môže presiahnuť na výšku až neuveriteľné tri metre, je zložený z pomenovaní amorphos, phallus a titan, čo znamená neforemný veľký falus z prekladu pôvodných gréckych slov. Jej domovom je západná Sumatra a západná Jáva. V ich dažďových pralesoch museli mať bádatelia veľké šťastie, aby kvet zastihli v rozkvete tak časovo veľmi obmedzenom a vzácnom. Rastlina totiž kvitne len niekoľko hodín a následne kvet odumiera. Rozkvitne zväčša v poobedných hodinách a kvitnutie si drží do noci, maximálne niečo vyše jedného odňa.

Zaujímavosťou je, že rastlina rastie počas siedmych až desiatich rokov a v rámci vegetačného obdobia sa kvetmi neprejavuje, než vytvorí jeden výrazný, ktorý sa v jeden moment roztvorí, aby ukázal svoju jedinečnosť.  Za spomínaný čas môže, ale tiež nemusí vyrásť do kvetu. Kým niektoré kvety dokážu prežiť pár hodín, maximálny zaznamenaný čas je len 2 dni.

Ďalšou zaujímavosťou je, že tento kvet má niekoľko zápisov v Guinessovej knihe rekordov. Môžu za to aj opakované úspešné snahy pestovateľov a svetových botanických záhrad prekonať výšku kvetu. Opakovane sa premožiteľmi stali botanické záhrady v Nemecku. V posledných rokoch – v americkom štáte New Hampshire bola v roku 2010 predstavená rastlinka, respektíve jej kvet vysoký až neuveriteľných 3,1 metra. Tým sa zapísal na ešte nevedno ako dlho do záznamov Louis Roocciardiello.

Gigantický kvet Titan arum a jeho neobyčajné zaujímavosti
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Koncentračný tábor Dachau
Dachau pri Mníchove: prvý koncentračný tábor a ich prototyp

Gastronómia, fľaše vína, kvalitné víno
Búrlivé víno pokračuje aj v roku 2016 s novinkami

Platobné karty a online nákup
Platobná karta nesmie opustiť vašu ruku, pozor aj na internete

Zavrieť