Eskimáci nemajú 50 výrazov pre slovo sneh, ide o omyl - Zaujímavé novinky ZN.SK

Eskimáci nemajú 50 výrazov pre slovo sneh, ide o omyl

Hovorievalo sa, že Eskimáci majú 50 pomenovaní pre niečo tak obyčajné ako sneh, no nemajú ani jedno slovo pre lásku. Hovorieval sa aj o počte 100, alebo 38, ako uvádza začiatkom 20. Storočia sám pôvodca tohto trpkého omylu Franz Boas, významný americký antropológ a profesor. Omyl spočíva hlavne v tom, že v jazyku Inuitov, čiže Eskimákov, znie rôzne krátke slovné pomenovanie pre sneh dopadajúci na sneh, sneh v hustých vločkách, sneh ktorý ešte len padá, iný výraz majú pre sneh, ktorý už dopadol, iný výraz pre sneh stlačený v snehovej guli až nakoniec si uvedomíme, že Eskimáci majú jazyk nesmierne bohatý a z krátkych slov vedia určiť konkrétny stav veci aj s vedľajšími okolnosťami, čo my popisujeme viacerými slovami okolo. Pravdou je aj to, že Eskimákom by sa malo hovoriť Inuiti, ako si hovoria oni sami, keďže Eskimák je pre nich skôr hanlivejšie označenie.

Inuiti, eskimáci

Omyl, ktorý sa za celé desaťročia stal predmetom posmeškov, rôznych filozofických úvah, parafrázovali ho v mnohých filmoch a literárnych dielach, nakoniec vôbec nezakladal na pravde. Inuiti majú nesmierne rozsiahly jazyk. Majú výraz pre rôzne druhy snehu a majú aj výraz pre lásku. Neverte teda múdrostiam, ktoré sú žiaľ zaujímavejšie ako pravda a tak sa ani snaha Laury Martinovej z roku 1986 dokázať podrobnou štúdiou tento omyl nestretol so záujmom verejnosti. Ľudia na rôznych miestach sveta stále veria tomu, že 50 či 100 slov pomenúva u Eskimákov „sneh“. Oni by sa vás však spýtali „Aký sneh?“.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.