ZN.SK
ľudské telo a anatómia

Dextrokardia: keď má človek srdce v hrudi položené opačne

Dextrokardie je odborný názov pre opačnú polohu srdca v hrudnom koši. Hoci ide o vzácny jav, je bežný, zdokumentovaný a často sa spája…

Dextrokardie je odborný názov pre opačnú polohu srdca v hrudnom koši. Hoci ide o vzácny jav, odborníci a kardiológovia sa s takýmito ľuďmi počas svojej kariéry stretávajú pri jednotlivých prípadoch. Dextrokardiaci majú vrodenú anomáliu v podobe srdca smerujúceho doprava. Za bežných okolností je srdce viac vľavo a aj smeruje vľavo, hoci jeho báza je umiestnená v strede. Medicína pritom rozoznáva opačné umiestnenie srdca, ako aj opačné umiestnenie aj ostatných orgánov. Ide pritom o zrkadlovo otočenú polohu, ktorá sa môže v rôznych prípadoch spájať aj s inými vrodenými anomáliami a poškodeniami.

Pre spresnenie: Dextropozícia je napríklad pojem pomenúvajúci celé srdce posunuté doprava, ale s hrotom smerujúcim do ľava, kým dextrokardia je v skutočnosti poloha srdca, ktorá sa vo svojej báze nemení od bežnej polohy, iba hrot smerujúci nadol sa otáča doprava.

Dextrokardia – čo znamená ak je srdce na opačnej strane?

Pre človeka takéto zistenie nemusí v živote znamenať nič zásadné. Mnohí sa o niečom takom vo svojom tele dozvedia len náhodou a niekedy to nemusí byť zistené počas celého života. Často táto anomália neprináša žiadne komplikácie a poskytuje bežný život zdravého človeka. Prípady, ktoré sa spájajú s ďalšími anomáliami, môžu mať rôznu vážnosť a prinášať rôzne komplikácie. Pri nich je možné, že sa na dextrokardiu príde skoro pri vyšetreniach.

Ak už ale zistíte, že máte srdce uložené viac vpravo, je dobré o tom informovať pri každom EKG vyšetrení, ako aj svojho praktického lekára. Ide o pomerne vážnu informáciu v prípade možných zdravotných komplikácií v budúcnosti. Tiež EKG výsledky a prístrojové merania môžu vykazovať trochu odlišné hodnoty, ktoré ak sa vysvetlia opačnou polohou srdca, môžu priniesť viac svetla do diagnostiky.

Dextrokardia spomenutá vo filmoch

Dextrokardia je zaujímavý pojem a ukrýva sa pod ním v podstate zaujímavosť a kuriozita, ktorá sa môže javiť ako neobvyklá. K ľudom so srdcom smerujúcim do opačnej strany však medicína pristupuje rovnako ako ku komukoľvek inému zdravému. Fascinuje však aj svet knižných a filmových príbehov. Už napríklad v knihe Dr. No od Iana Fleminga z roku 1958, sa samotný Dr. No pochválil Bondovi, že sa ho v minulosti pokúsili zabiť. No tým, že má srdce na opačnej strane a útočník mieriaci na srdce to nevedel, prežil. Zmienka o pacientovi s dextrokardiou sa objavila aj v knihe Maxa Brooksa World War Z, ktorú neskôr sfilmovali a hlavnou úlohou ho preslávil Brad Pitt. S orgánmi na opačnej strane sa tiež odlišovali obyvatelia Zeme 3 z dielne komiksov DC Comics.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu