Dextrokardia: keď má človek srdce v hrudi položené opačne

Dextrokardia: keď má človek srdce v hrudi položené opačne

Dextrokardie je odborný názov pre opačnú polohu srdca v hrudnom koši. Hoci ide o vzácny jav, odborníci a kardiológovia sa s takýmito ľuďmi počas svojej kariéry stretávajú pri jednotlivých prípadoch. Dextrokardiaci majú vrodenú anomáliu v podobe srdca smerujúceho doprava. Za bežných okolností je srdce viac vľavo a aj smeruje vľavo, hoci jeho báza je umiestnená v strede. Medicína pritom rozoznáva opačné umiestnenie srdca, ako aj opačné umiestnenie aj ostatných orgánov. Ide pritom o zrkadlovo otočenú polohu, ktorá sa môže v rôznych prípadoch spájať aj s inými vrodenými anomáliami a poškodeniami.

Pre spresnenie: Dextropozícia je napríklad pojem pomenúvajúci celé srdce posunuté doprava, ale s hrotom smerujúcim do ľava, kým dextrokardia je v skutočnosti poloha srdca, ktorá sa vo svojej báze nemení od bežnej polohy, iba hrot smerujúci nadol sa otáča doprava.

Dextrokardia? Čo takéto zistenie prináša pre pacienta?

Pre človeka takéto zistenie nemusí v živote znamenať nič zásadné. Mnohí sa o niečom takom vo svojom tele dozvedia len náhodou a niekedy to nemusí byť zistené počas celého života. Často táto anomália neprináša žiadne komplikácie a poskytuje bežný život zdravého človeka. Prípady, ktoré sa spájajú s ďalšími anomáliami, môžu mať rôznu vážnosť a prinášať rôzne komplikácie. Pri nich je možné, že sa na dextrokardiu príde skoro pri vyšetreniach.

Ak už ale zistíte, že máte srdce uložené viac vpravo, je dobré o tom informovať pri každom EKG vyšetrení, ako aj svojho praktického lekára. Ide o pomerne vážnu informáciu v prípade možných zdravotných komplikácií v budúcnosti. Tiež EKG výsledky a prístrojové merania môžu vykazovať trochu odlišné hodnoty, ktoré ak sa vysvetlia opačnou polohou srdca, môžu priniesť viac svetla do diagnostiky.

Dextrokardia spomenutá vo filmoch

Dextrokardia je zaujímavý pojem a ukrýva sa pod ním v podstate zaujímavosť a kuriozita, ktorá sa môže javiť ako neobvyklá. K ľudom so srdcom smerujúcim do opačnej strany však medicína pristupuje rovnako ako ku komukoľvek inému zdravému. Fascinuje však aj svet knižných a filmových príbehov. Už napríklad v knihe Dr. No od Iana Fleminga z roku 1958, sa samotný Dr. No pochválil Bondovi, že sa ho v minulosti pokúsili zabiť. No tým, že má srdce na opačnej strane a útočník mieriaci na srdce to nevedel, prežil. Zmienka o pacientovi s dextrokardiou sa objavila aj v knihe Maxa Brooksa World War Z, ktorú neskôr sfilmovali a hlavnou úlohou ho preslávil Brad Pitt. S orgánmi na opačnej strane sa tiež odlišovali obyvatelia Zeme 3 z dielne komiksov DC Comics.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Starý počítač
Neskladujte staré počítače vo firme: Využite zber elektroodpadu

Chleba pečenie
Recept na domáci celozrnný chlieb s tekvicovými semienkami

More ľudia pláž
Pobyt pri mori a morskom vzduchu lieči niekoľko ťažkostí

Zavrieť